Šiandien

Ketvirtadienio, liepos 18-osios, skaitiniai

Pokalbis su istoriku Mindaugu Nefu apie Lietuvos Šaulių sąjungos veiklą 1919 - 1940 metais. Populizmas klesti ten, kur didelė socialinė poliarizacija ir menkas socialinis pasitikėjimas, rašo Donatas Puslys. Interviu su meno istorike prof. Giedre Mickūnaite apie Trakų Dievo Motinos paveikslą. Apie tai, kaip įveikti tamsos baimę pasakoja katalikiško darželio „Mažutėliai“ auklėtoja Eugenija.

Trečiadienio, liepos 17-osios, skaitiniai

„Jei pasaulis, kurį matote, nėra toks, kokio norite, atėjo metas peržiūrėti savo vertybes”, teigia Jordanas Petersonas. Į klausimus apie kultūrinę žiniasklaidą atsako Bernardinai.lt ir Šiaurės Atėnų redaktorės. Interviu su neseniai 80-metį atšventusiu jėzuitu Antanu Saulaičiu SJ. „Kažkoks medienos, medžių gariūnmetis. Kai viską gali į kairę, į dešinę. Veikiausiai nuskambės kiek poe­tiškai ir patetiškai, bet tas medis ir yra atmintis.“

Antradienio, liepos 16-osios, skaitiniai

Filosofas Algis Mickūnas pasakoja apie tėvą Juozą, tapusį partizanu. Kun. Robertas Urbonavičius pasakoja apie devocionalijas. Antroji pokalbio su Camille Riquieru dalis: apie atviros ir uždaro visuomenės sampratas Henri Bergsono mąstyme ir šių sampratų santykį su krikščionybe. Kokios pagalbos Lietuvoje gali tikėtis tėvai, auginantys sunkią negalią turintį vaiką?

Pirmadienio, liepos 15-osios, skaitiniai

Su A. Nykos-Niliūno kūrybos, gyvenimo, palikimo tyrinėtoja G. Šmitiene kalbamės, ką gimtosios poeto vietos mums šiandien gali papasakoti apie jį. Aukštasis išsilavinimas suteikia šokėjams ne tik profesinių (praktinių, specialybės) žinių, bet ir bendrojo universitetinio lavinimo kompetencijų, įsitikinusi šokio kritikė. Pirmoji pokalbio apie prancūzų filosofą Henrį Bergsoną dalis: apie filosofiją, trukmės sampratą, laiko svarbą, posūkį į krikščionybę, santykį su Dievu. Amazonijos regionui skirtas sinodas nurodomas kaip vienas iš popiežiaus Pranciškaus propaguojamo sinodiškumo pavyzdžių, tačiau ši politika sulaukia ir nemažai kritikos.

Sekmadienio, liepos 14-osios, skaitiniai

Babelio bokšto statytojai nebuvo, kaip kažkada manyta, blogi žmonės, sumanę mesti iššūkį Dievui. Ne, jie buvo pamaldūs bei religingi. Bokštas buvo dievybei skirtoji šventykla. Manfredas Žvirgždas apžvelgia Noros Ikstenos romaną „Motinos pienas“. Būti poetu Ortodoksų Bažnyčioje dabar yra ir nemaloniausia, ir daugiausia žadanti veikla. „Vis dėlto žmogus nuolatos galvoja, kad visa tai iš jo. O reikia save pamiršti norint būti geru menininku“, – įsitikinęs K. Zanussi.

Šeštadienio, liepos 13-osios, skaitiniai

Donatas Puslys kalbina Krzysztofą Czyzewskį apie kultūrą pogrindyje. Pokalbis su santykių specialiste Vaida Svinkūniene apie toksiškų santykių kilmę, atpažinimą ir įveikimą. Pasak literatūrologės I. Mitunevičiūtės, paauglių literatūra pas mus turi tendenciją judėti kalneliais – tai įkalnė, tai nuokalnė. Pokalbis su iš Vilniaus Dievo Gailestingumo Bažnyčios į Druskininkų Švč. Mergelės Škaplierinės bažnyčią dirbti atvykusiu kunigu Vaidu Vaišvilu.

Penktadienio, liepos 12-osios, skaitiniai

Žymūs žmonės, visuomenės veikėjai, įvairių sričių specialistai kalba apie tai, ko linki kadenciją pradedančiam Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai. Ištrauka iš Ravi Zacharias ir Vince Vitale knygos „Jėzus ir sekuliarusis pasaulis: Antikultūrinės Kristaus nuostatos“. Pokalbis su Brno Masaryko universiteto lietuvių kalbos dėstytoju dr. Vaidu Šeferiu. „Rašytojo užduotis – nekaltinti žmonių neetiškumu. Galų gale – tai mano principas“, – teigia Nobelio premijos laureatas.

Ketvirtadienio, liepos 11-osios, skaitiniai

Apie savo pašaukimą pasakoja konsultantas vadybos ir švietimo klausimais dr. Aurimas Juozaitis. Žurnalistas, korporacijos „Vytis“ filisteris, istorikas, edukologas Dalius Rakutis rašo, kodėl verta būti skautu. Rašytoja prisipažįsta visuomet matanti ne bendruomenes, o individualius žmones, jų savybes, požiūrius, intelektą. „Ir man nesvarbu jų profesija“, – teigia K. Sabaliauskaitė. Nacionalinėje dailės galerijoje dešimtmečio veiklos proga atidarytos dvi provokuojančios parodos, kurias abi ženklina šūkis „Atgal į ateitį. 10“.

Trečiadienio, liepos 10-osios, skaitiniai

Augminas Petronis aptaria neseniai į lietuvių kalbą išverstą Jordano Petersono knygą „12 gyvenimo taisyklių. Chaoso priešnuodis“. Irena Petraitienė rašo apie tai, kaip įkurta Žemaičių Kalvarija. Pokalbis su politologu Vincentu Vobolevičiumi apie krikščionis politikoje. I. Kažuro disertacija atveria dar vieną menkai ištyrinėtą spalvingos Vilniaus praeities istorijos puslapį, liudija Vilniaus miestiečių kultūrų ir konfesijų įvairovę.

Antradienio, liepos 9-osios, skaitiniai

Pokalbis su dr. Akvile Naudžiūniene, apgynusia disertaciją „Tautinės mažumos Lietuvos istorijos mokykliniame naratyve 1918–2018 m.“. Laurynas Jacevičius klausia, ar krikščionybė ir humoras suderinami. „Viena svarbiausių teatro misijų yra pasipriešinimas. Pasipriešinimas vulgarumui. Vienodam mąstymui. Banalybei“, – sako italas aktorius, sukūręs Edipo vaidmenį R. Tumino spektaklyje. Viktorija Rimaitė rašo, kodėl normalu nesutarti dėl Petro Cvirkos paminklo sostinės centre.

Pirmadienio, liepos 8-osios, skaitiniai

Ar sunku lenkui būti kunigu Lietuvoje, kuo skiriasi gyvenimas čia ir Lenkijoje, kaip atrodo kaimo parapijos klebono kasdienybė? „Poezija ir proza, kuri sutelkta tik į tavo gyvenimą ir tavo vieno jausmus, gali būti neįdomi kitiems“, – sako Lietuvoje gimusi, užaugusi ir Niujorke gyvenanti poetė. Svetingumo patirtis yra svarbi tiek skirtingų bažnyčių krikščionims, tiek kitų tikėjimų atstovams, tiek visai netikintiesiems. Toma Bružaitė rašo apie problemas, kylančias vartojant terminą „krikščioniškos vertybės“.

Sekmadienio, liepos 7-osios, skaitiniai

Kas sieja mus visus, tikinčiuosius ir netikinčiuosius, vyrus ir moteris? Italų kapucino, popiežiaus namų pamokslininko R. Cantalamessos mintys. Praėjo beveik 30 metų, ir pats Černobylis tapo mūsų istorijos simboliu, metafora. Parašyta dešimtys knygų, nufilmuotas ne vienas filmas, tačiau kas kartą ši katastrofa vis atsiveria nau­jai. Interviu su istoriku dr. Linu Venclausku apie antisemitizmo raidą Lietuvoje, uždaros visuomenės grėsmes, jaunimo Holokausto supratimą. Irena Petraitienė pasakoja apie pal. Jurgį Matulaitį.

Šeštadienio, liepos 6-osios, skaitiniai

Beveik 10 metų trunkanti dramatiška vienos prancūzų šeimos istorija dar kartą iškelia klausimų apie eutanazijos etiškumą ir mūsų požiūrį į negalią. Apie Lietuvos istorijos prarastas raidos galimybes, nutrūkus karaliaus Mindaugo pradėtai karališkajai dinastijai, kalbamės su istoriku Liudu Jovaiša. Alfa kursų videomedžiaga apie velnio gundymo taktiką ir gebėjimą pasipriešinti blogiui. Iš Henriko Gudavičiaus dienoraščio: „Labai staiga pražydo svarbiausios pievų žolės – vingiriai, bajorės, buožainės, lipikai, pelėžirniai, netgi jonažolės ir raudonėliai. Pieva gaudžia iš tolo. Ir labai kvepia.“

Penktadienio, liepos 5-osios, skaitiniai

Seksualinė priklausomybė yra ne tik vyrų, bet ir moterų problema. Povilo Aleksandravičiaus komentaras apie gamtą. Pokalbis su „Įsikūnijusio žodžio“ kongregacijos nariu, kunigų seminarijoje studijuojančiu Motiejumi Krutuliu. Apie praėjusį teatro sezoną: „Dabar gyvename mažų spektakliukų eroje. Jie užtvindė visą Lietuvą, nepriklausomai nei nuo scenų dydžių, nei nuo geografinių vietų.“

Ketvirtadienio, liepos 4-osios, skaitiniai

Valdas Mackela komentuoja, kokios bučinio prasmės skleidžiasi Šventajame Rašte, teologijoje ir liturgijoje. Kas yra tos hibridinės grėsmės, kai kovojama jau ne į mūšio laukus siunčiant karius ir tankus, o pasitelkiant kitokias poveikio priemones? Ir kaip geriausia nuo šių hibridinių grėsmių gintis? Apie visa tai kalbėjomės su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos ambasadoriumi ypatingiems pavedimams hibridinėms grėsmėms Eitvydu Bajarūnu. Irena Vaišvilaitė prisimena vyskupą Paulių Baltakį OFM (1925–2019). „Šokio – kaip ir bet kokio kito meno – mokykloje turi egzistuoti balansas tarp to, ką studentas gauna kaip žmogus ir ką – kaip atlikėjas“, – tikina menotyrininkas.

Trečiadienio, liepos 3-iosios, skaitiniai

Meno ir edukacijos centre „Rupert“ atidaryta paroda atskleidžia ne tik Meko poetikos galią, bet ir sudėtingus asmenybės virsmus. Giedrius Saulytis svarsto apie kryžiaus kelio kainą. Apie pagrindinį Vilniaus universiteto bibliotekos uždavinį paveldo srityje pokalbis su naująja Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktore N. Klingaite-Dasevičiene.

Antradienio, liepos 2-osios, skaitiniai

Švedų įmonės „Ikea“ padalinys Krokuvoje atleido darbuotoją dėl LGBT kritikos, pacituojant Bibliją. Dėl šio atvejo kreiptasi į teismą. Kas sieja liepos 2-ąją minimą Švč. Mergelės Marijos, Krikščioniškų šeimų Karalienės, šventę, Kauno Šv. Kryžiaus bažnyčią ir vieną pirmųjų M. K. Čiurlionio mokytojų – Janą Kauziką? Fokoliarė ir bernardinai.lt bendradarbė Saulena Žiugždaitė pasakoja apie savo pašaukimą. Juozapas Pričinas apžvelgia vyskupo R. Barrono ir psichologo J. Petersono diskusiją tema – Katalikybė moderniajame amžiuje.

Pirmadienio, liepos 1-osios, skaitiniai

Palendrių Šv. Benedikto vienuolyne gyvenančio amerikiečio brolio Dovydo istorija apie vaikystėje patirtą seksualinį išnaudojimą ir gijimo kelią. Pokalbis su politologu doc. dr. Justinu Dementavičiumi apie TS-LKD partijos kritiką dėl liberalėjimo. Pokalbis su keliautoju, kultūrinių ryšių su Tibetu puoselėtoju, rašytoju Glennu H. Mullinu. Istoriko Rimvydo Petrausko pamąstymai apie Liublino unijos priežastis, padarinius, kontekstus ir vertinimus.

Sekmadienio, birželio 30-osios, skaitiniai

„Viešpatie, jei nori, mes liepsime ugniai kristi iš dangaus ir juos sunaikinti!“ – siūlė mokiniai, kai samariečiai nesutiko priimti Jėzaus ir jo mokinių. Kaip Jėzus elgiasi susidūręs su atmetimu? Sauliaus Lyniko variacija sekant C. S. Lewiso „Kipšo laiškais“. Gintaras Sungaila pasakoja apie akatistus. Arvydo Anušausko mintys apie knygas.

Šeštadienio, birželio 28-osios, skaitiniai

Šios dienos šventė byloja apie ištikimybę, tvirtumą ir išmintį. Irena Petraitienė pristato Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios vikarą kunigą Robertą Urbonavičių. Gintarės Žemaitaitienės įspūdžiai iš kelionės po Bulgariją. Akvilė Reklaitytė recenzuoja jaunojo poeto Manto Toločkos debiutinę knygą „Popierinė.“

Ketvirtadienio, birželio 27-osios, skaitiniai

Pasakojimas apie Taurą Budzį, sumaniusį prie Pasaulio tautų teisuolių antkapių pritvirtinti atminimo ženklus, šią iniciatyvą ir įgyvendinantį. Pokalbis su Kauno miesto muziejaus inovacijų vadove, ateitininke Justina Juodišiūte. Ištrauka iš Paolo Carlin knygos „Eik šalin, šėtone!: Kaip atpažinti velnio apsėdimą, padėti dvasinių problemų turintiems asmenims ir juos palydėti“. Pokalbis su teatro režisiere ir aktore Andra Kavaliauskaite.

Ketvirtadienio, birželio 27-osios, skaitiniai

Siūlymai svarstyti teikti kunigystės šventimus vedusiems vyrams Amazonijos sinode – ne naujovė. Austėja Mikuckytė-Mateikienė pasakoja apie Piotro Kostino ir jo mokinių parodą Užupyje. Dr. Ingrida Gudauskienė kalba apie Senojo ir Naujojo Testamentų pažinimo svarbą.

Trečiadienio, birželio 26-osios, skaitiniai

Kodėl kariuomenė privalo rūpintis ne tik ginkluote ir karių parengimu, tačiau ir savo minkštąja galia, besireiškiančia per gebėjimą formuoti visuomenės nuostatas ir vertybes? Pokalbis su Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitiku Karoliu Zikaru. Pokalbis su režisiere, dėstytoja Marija Stonyte. Pokalbis su Kaune poras apie Kreitono vaisingumo pažinimo sistemą konsultuojančia Ingrida Vuosaityte. Įspūdžiais iš apsilankymo ateitininkų Berčiūnų stovykloje dalijasi istorikas, skautas, edukologas Dalius Rakutis.

Antradienio, birželio 25-osios, skaitiniai

Apie pašaukimą kalba aktorius ir dainininkas Mantas Jankavičius. Marija Sajekaitė svarsto, kaip pajamų nelygybė šiandien atrodo pasaulyje ir ar Lietuvos padėtis tokia jau unikali? Inkvizicija niekada nevertė priimti religijos. Jos tikslas buvo priversti tuos, kurie priklausė katalikų religijai, neperžengti katalikų tikėjimo mokymo ribų, teigia Gerard M. Verschuuren. Pokalbis su Globos namų „Užuovėja“ Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologe Vilma Paliaukiene.

Pirmadienio, birželio 24-osios, skaitiniai

Ernesto Parulskio recenzija Laimos Laučkaitės knygai „Vilniaus dailė Didžiojo karo metais“. Ar kliudau Dievui veikti, siekdama kontrolės, nes neva žinau geriau, klausia Loretta Pehanich. Apie tai, kodėl vaikams reikalingos ribos ir kaip jų laikytis, pasakoja katalikiško vaikų darželio „Mažutėliams“ auklėtoja Angelė.

Sekmadienio, birželio 23-iosios, skaitiniai

Devintinės – šventė, sugrąžinanti į Didįjį ketvirtadienį, Paskutinės vakarienės kambarį, kur Kristus įsteigė Eucharistijos sakramentą. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekanas prof. dr. Rimvydas Petrauskas atsako į Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos klausimus apie knygas. Ukrainoje Giedraičių giminės atstovai garsėjo kaip mecenatai, gydytojai, mokslininkai, taip pat šios šalies patriotai. Pokalbis apie Birželio sukilimą, jo svarbą, pasekmes ir kontroversiškus bei skaudžius jį sekusius įvykius su istoriku Simonu Jazavita.

Šeštadienio, birželio 22-osios, skaitiniai

Istorikas Darius Baronas aptaria pal. Mykolo Giedraičio gyvenimą. 1941 m. birželio 22-osios sukilimo metinių proga siūlome prisiminti 2010 m. rašytą Leonido Donskio tekstą. Lina Ever rašo apie Pirmosios Komunijos šventę Berlyne. Žmogus yra mąstantis kūrinys, todėl normalu, kad jam kyla intelektinių klausimų apie tikėjimą, teigia teologė dr. L. Ryliškytė.

Penktadienio, birželio 21-osios, skaitiniai

Viena didžiausių Černobylio katastrofos klaidų buvo tuometės sovietų valdžios tylėjimas, kurio pasekmės Lietuvai – iki šiol išlikęs mūsų nepasitikėjimas valdžios institucijų gebėjimu apsaugoti gyventojus. Darius Indrišionis aptaria visuomeninio transliuotojo rodomą serialą „Laisvės kaina. Sąjūdis“. Architekto Gintaro Čaikausko esė apie Vilnių. Relikvijorių Palaimintojo Mykolo Giedraičio Padėkos iškilmei Videniškiuose – barokiškai įmantrų ir puošnų, su gausybe detalių – kuria lietuvis juvelyras D. Andrijauskas.

Ketvirtadienio, birželio 20-osios, skaitiniai

Kristina Tamelytė Pasaulinės pabėgėlių dienos proga mąsto kartu su filosofės Hannah Arendt esė „Mes pabėgėliai“. Zigmas Vitkus klausia, ar tikrai reikia bėgti iš (mikro)rajonų? Alfa kursų videomedžiagoje klausiama, kaip nugyventi likusį savo gyvenimą visavertiškai? Dangaus karalystei nereiks mūsų projektų, mūsų aktualijų, viso to, kas suplanuota, sustyguota, apgalvota, rašo Renata Šerelytė.

Trečiadienio, birželio 19-osios, skaitiniai

Komentaras apie naują Bažnyčios dokumentą „Kaip vyrą ir moterį juos sukūrė. Ieškant dialogo kelio ugdyme gender klausimu“. Jūratė Stauskaitė aptaria Molėtų rajone visą vasarą veikiančias parodas: Sigitos Maslauskaitės „Šventieji, kankiniai ir herojai“ ir „Elvyra Kairiūkštytė – gaivališka meno mistikė“. Pokalbis su lietuvių kilmės rašytoja M. M. De Voe (Milda Motekaitis).

Antradienio, birželio 18-osios, skaitiniai

„Mano pašaukimas iš esmės yra nepamiršti, kad esu Dievo vaikas“, – sako diakonas, Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto dekanas, doc. dr. Benas Ulevičius. Kasparas Pocius rašo apie Sapiegų parko išsaugojimą. Kodėl ispanų inkvizicija neretai yra pagrindinis antikatalikiškos propagandos taikinys, pasakoja Gerard M. Verschuuren. Filosofas Viktoras Bachmetjevas pristato Timothy Snyderio knygą „Apie tironiją“, pateikiančią 20 svarbiausių praėjusio amžiaus istorijos pamokų.

Pirmadienio, birželio 17-osios, skaitiniai

Samuelio Greggo knygos „Katalikybė ir laisvė. Argumentai už apribotą valdžią, laisvą ekonomiką ir religijos laisvę“ apžvalga. Pokalbis apie kunigystę ir klebono kasdienybę su Akmenės Šv. Onos bažnyčios klebonu dr. Algiu Genučiu. Europos kultūros sostinės forume „Žmogiškasis faktorius“ K. Sabolius skaitė pranešimą tema „Kas yra nežmogiška vaizduotė?“. Jonas Malinauskas pristato Vatikano instrukciją apie vaikus auginančius kunigus.

Sekmadienio, birželio 16-osios, skaitiniai

Šv. Dvasia ir toliau veda Bažnyčią į tiesos pilnatvę. Visa žmonijos istorija yra vis labiau praturtinanti kelionė Dievo link. Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė rašo apie laimę nebūti persekiojamiems. I. Vaišvilaitės, S. Maslauskaitės-Mažylienės ir G. Luveničiūtės diskusija apie religinį Vilniaus paveldą. Psichologas, dėmesingumo mokytojas atsako į dešimt klausimų apie knygas.

Šeštadienio, birželio 15-osios, skaitiniai

Redakcija rekomenduoja savo vasaros skaitinius. Šiemet minime Adelės Dirsytės 110-ąsias metines. Irena Petraitienė pasakoja apie Kun. A. Šeškevičių SJ, apaštalavusį tremtyje.

Penktadienio, birželio 14-osios, skaitiniai

Visai neseniai pasirodęs amerikiečių televizijos HBO serialas „Černobylis“ piešia Sovietų Sąjungos galybės baigtį. Birželio 15 d. Bažnyčia mini pal. Teofilių Matulionį. Loretos Jastramskienės komentaras Gedulo ir vilties dienos proga. Birželio 14 d. Vilnius mini padėkos Islandijai dieną.

Ketvirtadienio, birželio 13-osios, skaitiniai

Vilniaus gete gyvenusio S. Bahato istorija. Kjara Korbela Petrilo mirė nuo vėžio sulaukusi vos 28 metų, palikusi vyrą su mažu sūneliu. Šios jaunos italės emociniai, fiziniai ir dvasiniai išgyvenimai nėra išskirtiniai. Justinas Žilinskas rašo apie Lietuvos rašytojų sąjungos suvažiavimą. Popiežiaus emerito Bendikto XVI mintys apie kunigystę.

Trečiadienio, birželio 12-osios, skaitiniai

Liepos 4 d. įvyksiantis vizitas bus šeštas Rusijos prezidento apsilankymas Romos kurijoje. Interviu su kunigu Ryčiu Baltrušaičiu apie Katalikų Bažnyčią ir socialinius tinklus. Pokalbis su keturiolika metų susituokusiais Jolita ir Artūru Svirbutais, vedančiais kursus sužadėtiniams Vilniaus Arkivyskupijos Šeimos centre. Pasakojimas apie „Dviračio žinių“ ištakas, istoriją ir kultūrinį palikimą.

Antradienio, birželio 11-osios, skaitiniai

Vaikų darželio „Mažutėliams“ auklėtoja pasakoja apie tai, kodėl vaikams svarbi muzika ir kaip jos kartu klausytis. Pokalbis su Maironio premijos laureatu Mariumi Buroku apie apie poezijos, literatūros kritikos ir prozos rašymo ypatumus, miestą poezijoje ir tikrovėje, fotografijos ir poezijos panašumus. Ištrauka iš Gerardo M. Verschuureno knygos „Penki antikatalikiški mitai. Vergovė, kryžiaus žygiai, inkvizicija, Galilėjus ir holokaustas“. Nėra didesnio pašaukimo negu tas, kurį Dievas mums sugalvojo, užprogramavo, sako Lietuvos policijos ir Švč. Mergelės Marijos Ramintojos koplyčios Vilniuje kapelionas kun. Algirdas Toliatas.

Pirmadienio, birželio 10-osios, skaitiniai

Antrąją Sekminių dieną Bažnyčia mini Mariją, Bažnyčios Motiną, taip prisimindama, jog Dievo Gimdytojos slėpinys pilnatviškai sušvinta tik Bažnyčios slėpinyje. Pokalbis su Krizinio nėštumo centro įkūrėja Zita Tomiliniene. Monografijos „Nailono uždanga. Šaltasis karas, tarptautiniai mainai ir lietuvių muzika“ ir laiškų knygos „Lietuvių muzikų užsienio korespondencija 1945–1990“ recenzija. Gintaras Sungaila aiškina, kokia Krikšto sakramente tepamo aliejaus prasmė.

Sekmadienio, birželio 9-osios, skaitiniai

Irena Petraitienė pasakoja jėzuitą poetą apie M. K. Sarbievijų. Didelė paguoda, kad Viešpats nepalieka mūsų našlaičiais. Jis sugalvojo būdą, kaip pasilikti su mumis per visus laikus, lydėti ir būti arti neišgąsdinant, negluminant mūsų. Istorikė Agnė Rymkevičiūtė rašo apie Simono Marmiono paveikslą „Sekminės“ (XV a.). Dievo Dvasios dovanos ir jėga – ne tik charizmatinio sąjūdžio nariams. Kiekvienas krikščionis pritraukia subtilų ir neabejotiną Jos veikimą, kai paprasčiausiai seka Kristumi, rašo kun. Vytenis Vaškelis.

Šeštadienio, birželio 8-osios, skaitiniai

90-metį ryt švęsiantį rašytoją Grigorijų Kanovičių kalbina sūnus Sergejus. Vilniuje prasidėjus festivalio „Baltic Pride 2019“ renginiams, kviečiame skaityti tekstus, kuriuose praėjusių metų pabaigoje skirtingi autoriai svarstė apie krikščionišką laikyseną LGBT reikalavimų kontekste. Šiandien interviu su doc. dr. Benu Ulevičiumi. Virginija Adomonytė svarsto apie Bažnyčios varpus kaip sielos šauksmą Dievui. Koks skirtumas tarp krikščionio, kuris turi šv. Dvasią, bet nėra pripildytas Dvasios.

Penktadienio, birželio 7-osios, skaitiniai

Daug metų universitetuose praleidusio profesoriaus laiškas jaunam, knygas skaityti mėgstančiam žmogui, klausiančiam „ką turėčiau daryti norėdamas tapti intelektualu?“. Vilniuje prasidėjus festivalio „Baltic Pride 2019“ renginiams, kviečiame skaityti tekstus, kuriuose praėjusių metų pabaigoje skirtingi autoriai svarstė apie krikščionišką laikyseną LGBT reikalavimų kontekste. Šiandien – Tomos Bružaitės tekstas. Vaikų darželio „Mažutėliams“ teatro mokytoja pasakoja apie tai, kodėl vaikystėje svarbus teatras. Kardinolo Reinhardo Marxo mintys apie tai, kaip atnaujinti krikščionių tikėjimą.

Ketvirtadienio, birželio 6-osios, skaitiniai

Rosita Garškaitė rašo apie praėjusį menesį pasirodžiusį lenkų filmą „Tik niekam nesakyk“ seksualinio išnaudojimo Bažnyčioje tema. Grigorijus Kanovičius yra sunkiai apibrėžiamos literatūrinės tapatybės rašytojas, bet tik toks rašytojas galėjo sukurti klasifikacijai nepasiduodantį žanrą – romanų ciklą, lyrinį epą ar sagą apie Lietuvos žydų gyvenimą. Ta pati Marija, kuri po kryžiumi tampa Bažnyčios Motina, čia, Aukštutiniame kambaryje, mums atsiskleidžia kaip Bažnyčios krikšto motina, rašo Raniero Cantalamessa OFM Cap. Vilniuje prasidėjus festivalio „Baltic Pride 2019“ renginiams, kviečiame skaityti tekstus, kuriuose praėjusių metų pabaigoje skirtingi autoriai svarstė apie krikščionišką laikyseną LGBT reikalavimų kontekste. Šiandien – Gintauto Vaitoškos tekstas.

Trečiadienio, birželio 5-osios, skaitiniai

Docento Kęstučio Girniaus komentaras apie kolaboranto sąvokos daugiaprasmiškumą. Pokalbis su profesoriumi iš Slovėnijos Miha Kovaču apie knygų skaitymą ir knygų pardavimo rinką. Pokalbis su kun. Moze Mitkevičiumi apie Vilniaus Kalvarijas ir Sekmines. Eglė Venslovaitė Šiliūnienė rašo apie lietuvių kalbos ir gyvenimo mokytoją.

Antradienio, birželio 4-osios, skaitiniai

Pokalbis su broliu Arūnu Peškaičiu OFM apie neseniai mirusį žymų matematiką Vladą Sidoravičių. Nauja palaimintoji Gvadalupė Ortiz de Landázuri – tvirto būdo, drąsi, išsilavinusi moteris, chemijos mokslų daktarė, išsiskyrusi noru mylėti Dievą ir supažindinti su Juo kitus. Pokalbis su profesionalia pasakotoja Daiva Ivanauskaite. Trys Pranciškaus vizito „gražiojoje“ Rumunijoje dienos – persmelktos rūpesčiu dėl Europos ateities ir krikščionių liudijimo jėgos.

Pirmadienio, birželio 3-osios, skaitiniai

Žmogus, kaip toks, yra apolitiškas, nes jis yra vienas: pasaulis jam rodosi tik vienu būdu. Politika atsiranda „už žmogaus“ ir „tarp žmonių“. Tęsiame pažintį su ortodoksų liturginės ir paraliturginės poezijos žanrais. M. Gustafssono vizitas pripildė Vilnių ir klausytojų ausis pačių keisčiausių garsų, praplėtusių muzikinio suvokimo ribas. Nauji kunigų skyrimai, vieniems – tai geros žinios, kitiems tenka atsisveikinti su mylimais ir ne vienerius metus parapijoje tarnavusiais kunigais.

Sekmadienio, birželio 2-osios, skaitiniai

Paskutinį kartą Alyvų sode Jėzus su mokiniais lankėsi naktį prieš pat tragiškus kančios ir mirties įvykius. Praėjus 40 dienų po Prisikėlimo čia Mokytojas vėl atsiveda savo bičiulius. Popiežiaus Pranciškaus žinia 53-iosios Pasaulinės visuomenės komunikavimo priemonių dienos proga.E. Petrauskienę daugelis pažįsta kaip Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoją. Tačiau jau daugiau nei 10 metų ji užsiima analogine fotografija. „Bene 1989 m. Lietuvoje buvo išleista Alfonso Nykos-Niliūno poezijos knyga. Man regis, tik tada aš ir sužinojau, kad yra toks poetas, kad jis gimė netoli Utenos, kurioje gyvenu nuo 1978 m.“, – rašo S. Eitminavičius.

Šeštadienio, birželio 1-osios, skaitiniai

Ištrauka iš Richard Rohr, Mike Morrell knygos „Dieviškasis šokis: Švč. Trejybė ir asmens transformacija“.Giedriaus Saulyčio refleksija besiruošiant Sekminėms. H. Gudavičius savo Sodo prie Krūčiaus dienoraštyje rašo, kad kiekvieną pavasarį būna vis keistesnės sodininkystės pamokos. Su psichoterapeute A.Adler kalbamės apie saugaus prieraišumo svarbą.

Penktadienio, gegužės 31-osios, skaitiniai

„Skaitau kunigo Juliaus Sasnausko knygas, kalbuosi su juo, ir padrikos mintys, kaip rudens lapai vėjyje, blaškosi mano galvoje“, – rašo M. Vilutis. Tiek kairėje, tiek centre, tiek dešinėje Europos Parlamento rinkimuose daugiausiai laimėjo partijos, iki šiol šioje institucijoje vaidinusios antraeilį vaidmenį. Mokytojų mintys mokiniams vykstant brandos egzaminams.

Ketvirtadienio, gegužės 30-osios, skaitiniai

Socialinio teatro kūrėjos sako: viskas, kas egzistuoja visuomenėje neigiama – egzistuoja ir kalėjime. Todėl kalbėjimasis šia tema gali padėti visuomenei pagyti. Suvalgyti ar išmesti? Tokią hamletišką dilemą dažnai sprendžiame ne vienas, virtuvėje atsidaręs šaldytuvą ar spintelę. Jau rytoj Pranciškus pradės trijų dienų vizitą Rumunijoje. Kelionė – daug žadanti ir nepaprastai įdomi dėl specifinio istorinio paveldo, tokio būdingo mūsų regionui, bet – menkai pažįstamo. Ištrauka iš kun. Ž. Vabuolos paskaitos apie Socialinį Bažnyčios mokymą.