Šiandien

Sausio 18 d.
Trečiadienio, sausio 17-osios, aktualijos

Šiandien pradedame Ekumeninę savaitę, skirtą maldai už krikščionių vienybę, nes ji ne mūsų pastangų vaisius, o vien Dievo dovana. Ta proga – interviu su popiežiumi Pranciškumi. Tęsiame pokalbių ciklą su kandidatais į TS-LKD pirmininko postą. Šįkart pašnekovo kėdėje perrinkimo siekiantis Gabrielius Landsbergis. Elvina Baužaitė kalbina Lauryną Vaitkų apie jo instrumentą – dvidešimt septyngalvį slibiną – birbynę. Tuo tarpu Edita Janulevičiūtė klausia, ar galima mokėti mokesčius.

Sausio 17 d.
Antradienio, sausio 17-osios, aktualijos

D. Neimantienė kviečia aktyviau Bažnyčios vadovams ir pasauliečiams diskutuoti apie nacionalinę katalikiškos žiniasklaidos strategiją. Teisininkas Vygantas Malinauskas komentuoja Seimo narių M. Majausko ir D. Šakalienės siūlomas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas ir kalba apie tai, kodėl jos kelia nerimą net ir toms šeimoms, kuriose smurto nėra. Artėjant TS-LKD partijos pirmininko rinkimams, pradedame pokalbių ciklą su kandidatais užimti šios partijos lyderio postą. Jei niekas nepasikeis, TS-LKD pirmininko rinkimuose kovos dabartinis partijos lyderis Gabrielius Landsbergis ir Agnė Biliotaitė, Mykolas Majauskas, Žygimintas Pavilionis bei Paulius Saudargas. Pirmajame pokalbyje su buvusiu Lietuvos ambasadoriumi JAV, o dabar Seimo nariu Ž. Pavilioniu kalbėjomės apie pagrindinius iššūkius partijai ir Lietuvai, kandidato politinę viziją bei krikščioniškosios demokratijos ideologiją Lietuvoje. Su psichologe Aušra Kurienė kalbėjomės apie smurtą šeimoje.

Sausio 16 d.
Pirmadienio, sausio 16-osios, aktualijos

Pirmadienį siūlome skaityti apie globalaus krikščionių persekiojimo mastus pasaulyje, kurie augo ketvirtus metus iš eilės, o Azijoje užfiksuotas ypač „ženklus augimas“, taip trečiadienį savo kasmetinėje ataskaitoje apie krikščionių persekiojimus paskelbė Jungtinėje Karalystėje veikianti organizacija „Open Doors“. Tuo tarpu kunigas Antanas Saulaitis kalba apie smurto problemą šeimoje. Virgis Šidlauskas dalinasi mintimis apie gyvenimą, realybę ir filmus. O Algirdas Acus kalbasi su filosofu, sinologu ir helenistu Francois Jullien apie europietiškąją tapatybę, atstumą tarp Rytų ir Vakarų, takią kultūrų tapatybę ir vaisingus būdus dialogams megzti.

Sausio 15 d.
Sekmadienio, sausio 15-osios, skaitiniai

Kviečiame skaityti popiežiaus Pranciškaus žinią šiandien minimos Pasaulinės migrantų ir pabėgėlių dienos proga. Pristatome Libano pabėgėlių stovyklas įamžinusio Bernardinai.lt operatoriaus Kosto Kajėno interviu radijo stočiai FM99. Tuo tarpu popiežiaus dokumente apie meilę šeimoje – šįkart dėmesys vaikų auklėjimui. Pateikiame prancūzų kilmės Leningrado vyskupo J M. Amoudru, O. P. (1878–1961) laišką, kuris yra įtaigus liudijimas apie kun. Matulionio asmenybę.

Sausio 14 d.
Šeštadienio, sausio 14-osios, skaitiniai

Šeštadienį Domantas Razauskas tęsia geriausių praėjusių metų albumų apžvalgą, Jurga Lūžaitė šįkart pristato 9 naujas paauglių knygas ir džiaugiasi, kad net 5 iš jų – lietuvių autorių. Kviečiame paskaityti, apie ką šiandien leidžiamos knygos paaugliams. Algimantas Černiauskas kalba apie parodas ir ne tik Merkinėje. Tuo tarpu Simonos Merkinaitės svarstymų akiratyje Konstitucija ir laisvė.

Sausio 13 d.
Penktadienio, Laisvės gynėjų dienos, skaitiniai

Šiandien minime Laisvės gynėjų dieną. Ta proga Vytautas Raškauskas kalbina Seimo gynėją Kasparą Genzbigelį. Jis sako, kad ir šiandien nedvejodamas stotų Lietuvos ginti. „Yra vardan ko eiti“, – tikina jis ir priduria labiausiai besižiaugiantis jaunąja, baimės nesukaustytų lietuvių, karta. Justinas Bočiarovas taip pat prisimena tas lemtingas 1991 metų sausio dienas. „Gal perdedu, bet atrodo, kad net troleibusų vairuotojai elgdavosi kaip žmonės. Tarybą saugojo lenkai, rusai, ukrainiečiai, estai, latviai, kas tik nori. Šventasis popiežius vėliau pasakojo tomis dienomis meldęsis už Lietuvą. Mažą, truputį sutrikusią ir piktą, bet labai gerų žmonių šalį. Kur visi buvo didvyriai – žuvusieji, sužeistieji, nežuvusieji ir nesužeistieji. Pilstę arbatą, vairavę greitąją, dėl pateisinamos priežasties praleidinėję pamokas, ar prie televizoriaus meldęsi už Landsbergį ir Eglę Bučelytę. Man tai gražu“, – rašo jis. Gierdrius Saulytis savo tekste kalba apie piligrimystę. „Piligrimystė – tai akistata su pačiu savimi. Akistata, kurią sunku pakelti. Kaip Mozės vedama tauta panoro grįžti atgal į Egiptą, į pažįstamą saugumo zoną, nors ir paženklintą vergovės lažu, taip ir dvasios piligrimas, išvydęs savąjį „aš“, nori pasukti atgal“, – teigia jis. Galiausiai straipsnių cikle pasakojame apie Garbingojo arkivyskupo ir kankinio Teofiliaus gyvenimą, kuriame atsiskleidžia ne tiek fizinė jėga, kiek galinga dvasios tvirtybė.

Sausio 12 d.
Ketvrtadienio, sausio 12-osios, skaitiniai

Ketvirtadienį siūlome prisiminti, kaip žiniasklaida prieš 26 metus reagavo į kruvinąją Sausio 13-osios naktį. Taip pat tęsiame diskusijas smurto prieš vaikus tema. Povilas Aleksandravičius kalba apie mūsų proto viražus, o Regina Jasukaitienė kviečia pasižvalgyti po fotografo Raimondo Puišio Vorkutoje užfiksuotus kadrus.

Sausio 11 d.
Trečiadienio, sausio 11-osios, aktualijos

Mokytoja Elžbieta Banytė dalijasi savo mintimis apie tai, kodėl mokinių rengimas valstybiniams brandos egzaminams ugdo mokytojo cinizmą. Kęstutis Subačius – apie Sausio 13-ąją kaip apie dvasios pergalę. Ieva Galkytė – apie ES krizę, kuri primena santuokos krizę ir būdus, kaip iš jos išeiti. Algirdo Acaus pokalbis su filosofu, sinologu ir helenistu Francois Jullien apie europietiškąją tapatybę, atstumą tarp Rytų ir Vakarų, takią kultūrų tapatybę ir vaisingus būdus dialogams megzti.

Sausio 10 d.
Antradienio, sausio 10-osios, skaitiniai

Publicistiniai tekstai žiniasklaidoje neprivalo būti rėksmingi ir agresyvūs, kad sukeltų atgarsį visuomenėje ir pasklistų pasidalinimais socialiniuose tinkluose. Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas rašo ramiai ir be įžeidinėjimų – ir vis tiek įžiebia diskusiją, palieka antspaudą. Su M. Kvietkausku kalbasi Marijus Gailius. Paminint šviesaus atminimo Paulių Normantą, siūlome skaitytojams leidinyje „Rytai-Vakarai: Komparatyvistinės studijos VI“ spausdintą jo tekstą apie kitą šviesaus atminimo asmenybę – Jurgą Ivanauskaitę. Baigiantis metams buvo paskelbta žinia apie tai, kad 2017-aisiais Lietuva turės dar vieną palaimintąjį – tiesą sakant, mažai kam žinomą, buvusį Kaišiadorių arkivyskupą Teofilių Matulionį (1873–1962). Skaitytojų dėmesiui – pokalbis su vienu iš beatifikacijos bylos rengėjų – bažnytinės teisės daktaru, kun. Mindaugu Saboniu, iš arčiau susipažinusiu su būsimo palaimintojo asmenybe. „Kai tik žmonės sugalvojo langus, tuoj pat buvo išrastos užuolaidos. Baisiai patogus išradimas – užsitraukei jas ir nematai, kas vyksta kitapus lango. O ir tavęs niekas nemato. Gali apsimesti, kad su tuo, kas vyksta lauke, tu niekaip nesusijęs. O gal tavęs apskritai nėra namuose“, – rašo mokytojas Marius Janulevičius, dėl kurio atleidimo mokiniai protestavo prieš mokyklos vadovybę.

Sausio 9 d.
Pirmadienio, sausio 9-osios, skaitiniai

Pirmadienį skaitykite pokalbį su muzikos kritiku Artemijumi Troickiu, kuris aptaria, kodėl roko muzika liovėsi būti visuomenės dirgikliu. Guoda Azguridienė kalba apie patyčias, Edita Janulevičiūtė – apie naujų darbo vietų kūrimą, o Karolina Rimkutė pokalbyje su politologu Liutauru Gudžinsku aiškinasi, kodėl Lietuva be Latvijos ir Estijos būtų silpnesnė.

Sausio 8 d.
Sekmadienio, sausio 8-osios, skaitiniai

Sekmadienį skaitykite Šarūnės Sederavičiūtės recenziją apie Margaritos Matulytės ir Agnės Narušytės knygą „Camer obscura: Lietuvos fotografijos istorija 1839–1945“. Vladimiras Gurbolikovas kalba apie krikščionišką meilę... sau. Rasos Baškienės ciklo GYVI ŽMONĖS herojės – šešios menininkės, neseniai po vienu stogu įsikūrusios Vilniaus senamiestyje. Apie tai, kaip sekasi šiuolaikiniam menininkui išgyventi nauda persmelktame mūsų pasaulyje, kalbamės su Solveiga Gutaute ir Benedikta Daukšaite. Be to, jau tradiciškai siūlome ištrauką iš popiežiaus Pranciškaus dokumento „Amoris Laetitia“.

Sausio 7 d.
Šeštadienio, sausio 7-osios, skaitiniai

Šeštadienį sutinkame skaitydami Domanto Razausko tekstą, pristatantį pirmąją dalį geriausių praėjusių metų albumų. Taip pat skaitykite kun. A. Toliato meditaciją apie tai, kodėl mums reikalingas kitas žmogus. Prisimename Julių Andrejevą, kuris savo menininko charizmą pašventė pedagokikai, ir dalinamės ištrauka iš naujausios „Versus Aureus“ knygos „Knygų vagys“.

Sausio 6 d.
Penktadienio skaitiniai

Kaip reiškiasi Rusijos propaganda ir kaip galima ją identifikuoti? Apie tai – D. Puslio komentare. Per Viešpaties Apsireiškimo iškilmę Bažnyčia toliau kontempliuoja ir švenčia Jėzaus, mūsų Išganytojo, gimimą. Ypač šiandiene švente pabrėžiama šio gimimo visuotinė paskirtis ir reikšmė. Tapdamas žmogumi Marijos įsčiose, Dievo Sūnus ateina ne tik pas Izraelio tautą, atstovaujamą Betliejaus piemenų, bet ir pas visą žmoniją, kuriai atstovauja išminčiai. Istorijos tėkmei tolyn nešant Lietuvos Katalikų Bažnyčios provincijos įkūrimo 90-ąsias metines (1926 m.), prasminga prisiminti, jog, tebeaidint iškilmių aidams, pirmą kartą Čikagoje surengtame XXVIII Tarptautiniame eucharistiniame kongrese Lietuvos Katalikų Bažnyčios episkopatui atstovavo apaštalinis vizitatorius, arkivyskupas Jurgis Matulaitis.

Sausio 5 d.
Ketvirtadienio, sausio 5-osios, skaitiniai

Ketvirtadienį Donatas Puslys rašo, kad dabar, deja, regime, jog mūsų valdantieji labai primena autoritarinės dvasios persmelktos mokyklos auklytes. Ir jie tą daro sąmoningai suvokdami, koks pilietis ten formuojamas. O gal didžiausia problema yra tiesiog tai, kad mes ugdymą vis dar painiojame su dresavimu. Pokalbis su netrukus Lietuvos kino teatrų ekranuose pasirodysiančio filmo „Amžinai kartu“ režisiere Lina Lužyte apie žmonių santykius, juos griaunančią tylą ir norą filme atskleisti kuo daugiau tikro gyvenimo spalvų. Kas, jei patikėsime Brentu Shaw, kuris abejoja, jog imperatorius Neronas pradėjo krikščionybės persekiojimą, palaikęs krikščionis atsakingus už Romos gaisrą 64 metais po Kristaus? Galiausiai Marijus Šidlauskas klausia, ką mums šiandien reiškia Hermano Zudermano asmenybė.

Sausio 4 d.
Trečiadienio, sausio 4 dienos, skaitiniai

Šiandien skaitykite: Teodoras Žukas rašo apie vieną didžiausių kadenciją bebaigiančio JAV prezidento Baracko Obamos užsienio politikos klaidų. Ligonio slaugymas atrodo vienas iš paprasčiausių gailestingumo darbų. Ką reikia daryti? Tiesiog pabūti su sergančiuoju – galvą paglostyti, vandens paduoti, už rankos palaikyti? Klausiame, ar Neronas tikrai persekiojo krikščionis? Mokslininkas teigia, kad esama mažai įrodymų ir dėl paties persekiojimo, ir netgi dėl galimybės tų laikų romėnams apskritai pripažinti krikščionių bendruomenę tiek teisiniu, tiek religiniu požiūriu. Taip pat straipsnis apie Vilniaus arkivyskupijos Jaunimo centro darbuotoją Astą Degenytę, kurios veidą puošia plati šypsena, uždavus klausimą apie 2017 metų vasarą Vilniuje vyksiančias Lietuvos jaunimo dienas (LJD). Siūlome pokalbį su šia aktyvia mergina.

Sausio 3 d.
Antradienio, sausio 3 dienos, skaitiniai

2016-ieji pasaulio politikoje buvo netikėtumų metai. JAV prezidentu tapo ilgą laiką rimtai nevertintas Donaldas Trumpas, Jungtinė Karalystė pasirinko palikti Europos Sąjungą, Turkijoje mėginta įvykdyti perversmą prieš šalies vadovą, Europą drebino teroro aktai. Apie visa tai, bei apie ateinančių metų pasaulio politikos tendencijas kalbėjomės su politologu, Rytų Europos studijų centro direktoriumi Linu Kojala. Finišuojant 1866 m. Žemaičių kunigų seminarijos Kaune įkūrimo 150-osioms metinių minėjimui, aktualu prisiminti ilgametį rektorių (1909–1932) prel. Joną Mačiulį-Maironį. Be to, skaitykite pasidalijimą apie partizaną B. Mikelaitį ir pokalbį apie rankraščių iliustravimą.

Sausio 2 d.
Pirmadienio, sausio 2-osios, aktualijos

Dmitrijus Matvejevas – fotografas, daugiau nei dvidešimtį metų fiksuojantis teatro meno realybę, jos kūrybą, atsiradimą, būtį ir sugrįžimą į nebūties laiką, iš kurio teatralai kitąkart ir vėl kurs stebuklą – naują, kitą ir kitokį pasaulį. Paprastai netektis siejama su artimo, mylimo žmogaus praradimu. Deja, tai ne vienintelė netektis. Viena iš labiausiai paplitusių ir skaudžiausių netekčių, kurias išgyvena vaikai, – tai saugios šeimos netektis. Apie tai – Zitos Vasiliauskaitės tekstas. Lenkijos politinėje padangėje vis daugiau susipriešinimo. Įtampa apogėjų pasiekė prieš Kalėdas. Nors padėtis valdančiajai partijai nenaudinga, bet šalies prezidento įtaka dabartinėje situacijoje gali augti. Apie tai rašo Wojciechas Przybylskis. Pokalbis su politologe Ekaterina Schulmann apie tai, kaip sovietinė architektūra ardė žmonių bendruomeniškumą.

Sausio 1 d.
Pirmosios metų dienos skaitiniai

Sunku įsivaizduoti, ką patiria žmonės, kurių gyvenimus ir ateities svajones sugriovė karo žiaurumai. Minėdami Pasaulinę taikos dieną, kartu su Jurgitos ir Vytauto Salinių šeima kviečiame jungtis į bendrą maldą už Alepą. Minint Pasaulinę taikos dieną popiežius kviečia krikščionis pažinti savyje nešiojamą smurtą ir leistis pagydomiems Dievo gailestingumo, tampant sutaikinimo įrankiu. Neringa Butnoriūtė apžvelgia Danutės Kalinauskaitės knygą „Skersvėjų namai“. Žurnalisto Mato Baltrukevičiaus komentaras apie mokslą ir savo alma mater – VU TSPMI.

Gruodžio 31 d., 2016
Paskutinės metų dienos aktualijos

Katalikams pirmasis Advento sekmadienis, Sausio 1-oji ir Kovo 25-oji vienokiu ar kitokiu būdu yra naujųjų metų pradžia, tad Bažnyčioje tikrai yra trys, o ne viena proga prisiminti „prabėgusį metą“ ir barstyti konfeti. Virgis Šidlauskas - apie egoizmą. Ruth Baker kreipiasi į kiekvieną jauną kataliką ir drąsina neapleisti tikėjimo, kad ir kaip kartais būtų nelengva. „Kartais maži žingsneliai yra būtent tai, ko reikia“, – rašo ji. Pirmą kartą Lietuvoje vykstantis tokio pobūdžio pranciškoniškas konkursas iš karto sulaukė aktyvaus žmonių atsako – konkurse dalyvavo net 73 darbai.

Gruodžio 30 d., 2016
Penktadienio, gruodžio 30-osios, skaitiniai

Atrinkti svarbiausius 2016-ųjų įvykius atrodo beveik neįmanoma užduotis. Vis dėlto pamėginkime, padalydami viską į keturias kategorijas: popiežiaus kelionės, Pranciškus ir pabėgėliai, „Amoris Laetitia“ ir Bažnyčios valdymas. Tuo tarpu Donatas Puslys pristato istoriko Aurimo Švedo pokalbių su Irena Veisaite knygą, o Dovydas Skarolskis negaili kritikos naujajai vyriausybei, ypač valdančiosios partijos lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Taip pat Tomas Viluckas rašo apie maldą už kitą, kuri, anot jo, yra nesavanaudiškas, kilnus ir pranokstantis save veiksmas.

Gruodžio 29 d., 2016
Ketvirtadienio, gruodžio 29-osios, skaitiniai

Kęstutis Girnius kalba apie spaudimą tylėti rašydamas: „Ar galima Lietuvoje reikšti savo nuomonę? Kiek esama žodžio ir nuomonės laisvės? Apskritai nemažai priklauso nuo to, kaip ją matuojame, ar vertiname teoriją, ar tikrovę. Teisiniu požiūriu padėtis nebloga, bet ir netobula.“ Paryžiuje kuriantys architektai Constantinas Petcou ir Doina Petrescu – apie viešųjų erdvių kūrimą XXI amžiuje. Taip pat dalijamės pokalbiu apie „Visuomenės kultūros ugdymo centro“ veiklą, misiją ir šiandien kylančius iššūkius su Isabelle Gaullier, viena iš centro įkūrėjų, ir pokalbiu apie šiuolaikinę architektūtą su daugybės reikšmingų garsių architektūrinių projektų autoriumi Gintaru Čaikausku.

Gruodžio 28 d., 2016
Trečiadienio, gruodžio 28-osios, skaitiniai

Apžvelgiant 2016-uosius, netikėtumų metus, iš globalios katalikiškos perspektyvos, dėmesio centre – Bažnyčios vaidmuo „Brexit“ ir Kolumbijos taikos referendumo atveju, plintantis krikščionių persekiojimas ir besitęsiantis klero lytinių nusikaltimų skandalas. „Niekada nenustokite tikėję, kad grupelė pasišventusių žmonių gali pakeisti pasaulį. Įkvėpti tikėjimo, jie tą gali. Makabiejai tai įrodė tada. Tad šiandien tą galime ir mes“, – Chanukos šventės proga rašo rabinas Jonathanas Sacksas. Su Turkijoje dirbančiu politologu Dimitrios Triantaphyllou Audris Narbutas kalbėjo apie Turkijos ir Rusijos santykius, NATO vaidmenį ir saugumą.

Gruodžio 27 d., 2016
Antradienio, gruodžio 27-osios, skaitiniai

Vieno jų senelis buvo nacis, kito – sovietinio lagerio prižiūrėtojas. Po septyniasdešimties metų jų anūkai, abu rašytojai, vokietis Peras Leo ir rusas Sergejus Lebedevas kalba apie jausmus, sužinojus senelių praeitį, skirtingą prieigą prie istorijos ir literatūrinę raišką. Augustinas Šulija - apie amžinas ES ir Turkijos narystės derybas, kurios eilinį kartą itin rimtai užstrigo. Guoda Azguriedienė rašo, kad dabartinių demokra­tijų perspektyvos atrodo labai prastai. Esame per žingsnį nuo to, kad kas nors pažadės išpildyti slapčiausią masinio rinkėjo troškimą: „atimsim iš tavo kaimyno ir atiduosim tau“.

Gruodžio 26 d., 2016
Antrosios Kalėdų dienos skaitiniai

Lietuvos Mažesniųjų brolių ordino vadovo, kun. Algirdo Malakauskio OFM kalėdinis sveikinimas „Bernardinai.lt“ skaitytojams. Ar savo namuose rastumėte vietos svetimam vaikui, kurio tėtis miręs, o mama kalėjime? Dalijamės jautria Inesos Vaitkūnaitės istorija. Tuo tarpu Donatas Puslys aprašo naujausią Roberto Harriso knygą „Konklava“. Galiausiai klausiame: ar vaikai yra skolingi savo tėvams?

Gruodžio 25 d., 2016
Sekmadienio, gruodžio 25-osios, skaitiniai

Dievas yra su mumis tai yra Kalėdų žinia“ – sako Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas, sveikindamas „Bernardinai.lt“ skaitytojus šv. Kalėdų proga. Taip pat Izraelio rašytojas Etgaras Keretas sveikina skaitytojus su Šv. Kalėdomis ir klausia, kuo gi žmonijai yra svarbus Jėzus. „Vaikas užmiega, subrukęs abu delniukus mano rankon. Ir tai viskas, ką galiu pasakyti apie kalėdinį jausmą. Apie šventę. Visa kita – paistalai, erzelis dėl vietos prie stalo...“ Taip savo esė „Šventė“ rašo Antanas Šimkus.

Gruodžio 24 d., 2016
Šeštadienio, gruodžio 24-osios, skaitiniai

Menas Bažnyčioje visada turėjo labai aiškią užduotį – padėti žmonėms pažinti ir geriau suvokti Evangeliją. Artėjant šv. Kalėdoms kviečiame į Jėzaus gimimo istoriją pažvelgti per didžiausių dailės meistrų kūrybą. Šį kartą Domantas Razauskas siunčia kalėdinius sveikinimus ir siūlo pasiklausyti keletą pamirštų melodijų bei jų istorijų. Lietuvos vyskupai sveikindami šv. kalėdų proga, kviečia švęsti būsimo palaimintojo vyskupo T. Matulionio metus, o nuncijus arkivysk. Pedro L. Quintana perduoda popiežiaus Pranciškaus sveikinimus.

Gruodžio 23 d., 2016
Penktadienio, gruodžio 23-iosios, aktualijos

Skaitykite Mato Baltrukevičiaus esė apie Kalėdų laukimą ir kalėdinį džiaugsmą. Taip pat apie Nepriklausomybės laikotarpį Lietuvos architektūroje – vertybių perkainojimo, kūrybinių eksperimentų ir naujos kokybės ieškojimo metas. Ar Lietuvos architektūra per šį laikotarpį įgijo savitą veidą? Apie tai – pokalbis su trim architektais. Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas ragina ne tik ieškoti patikimo informacijos, bet ir prisidėti prie jos skleidimo. Be to, Editos Janulevičiūtės straipsnis apie pagiriamąjį žodį kičinei Kalėdų ekonomikai.

Gruodžio 22 d., 2016
Ketvirtadienio, gruodžio 22-osios, aktualijos

„Tiesa, kad savo kryžiaus mirtimi Kristus sutaikė žmoniją su Dievu. Tačiau ir mažesni jo darbai, atlikti iki jam buvo uždėta Išganytojo karūna, erškėčių vainikas, yra ne mažiau reikšmingi. Jie taip pat atskleidžia Kristaus širdį ir padeda suprasti Dievo santykį į žmogų“, – rašo Giedrius Saulytis. Įvairių socialinių akcijų, raginimo aukoti ar kitaip pagelbėti nepasiturintiesiems kontekste dažnai pasigirsta klausimas – kodėl turėčiau kažkam kažką duoti ar daryti? Ses. Juozapa Mieliauskaitė šįkart dalijasi mintimis apie dovanojimą nelaukiant atlygio. „Sumi-e tapyba nėra vien tik tapyba, tai – gyvenimo kelias“, – sako Vilniuje gyvenanti ir kurianti dailininkė Dalia Dokšaitė.

Gruodžio 21 d., 2016
Gruodžio 21-osios, trečiadienio, aktualijos

Jaukus ir šiltas pokalbis su sutuoktinių pora, penkerius metus laukusia gimimo stebuklo, apie Dievo, vienas kito ir gyvenimo prasmės atradimo kelią. „Jeigu manęs klaustų, kas aš esu, atsakyčiau, kad – žurnalistas. O jeigu klaustų, koks žurnalistas, atsakyčiau – televizijos. Nors dabar jau nesu žurnalistas, dirbantis televizijoje, bet, manau, yra keletas institucijų, iš kurių gyvenime neišeinama. Tai – žurnalistika, saugumas, medicina“, - pokalbyje teigia Henrikas Vaitiekūnas. Tuo tarpu Marie Andersen tekste rasite patarimų, kaip nepasiduoti manipuliacijoms ir išmokti gerbti save. Pasigaminti Kalėdų vainiką, kurį paskui būtų galima pasikabinti ant durų, pasidėti ant šventinio stalo ar padovanoti artimiesiems, ne taip ir sunku.

Gruodžio 20 d., 2016
Gruodžio 20-osios, antradienio, aktualijos

Antroje interviu dalyje su Doc. Nagliu Kardeliu kalbėjomės apie sekuliarizaciją, religijos vaidmenį ateities pasaulyje ir radikalaus islamo grėsmes Europai. „Tylėjimas yra nusikaltimas“ iniciatyva kviečia kalbėti apie kitokią tiesą. Apie žmones, kuriems buvo žadėtas geras uždarbis, patogus gyvenimas ir galimybė pasirūpinti savimi ir šeima, tačiau vietoj to jie patyrė išnaudojimą, darbą nežmoniškomis sąlygomis ir be atlygio. Marijus Šidlauskas klausia, ką gi šiandien reiškia kalbėti apie Lietuvą kaip savo valstybę. O meno kritikė Birutė Pankūnaitė apžvelgia Vilniuje ir Kaune veikiančią XVI tarptautinę Vilniaus tapybos trienalę – renginį, kurį Lietuvos dailininkų sąjunga organizuoja nuo pat 1969 metų ir kuris, kaip teigiama jo pristatyme, „profesionaliai atspindinti pagrindines tapybos vystymosi kryptis ir tendencijas“.

Gruodžio 19 d., 2016
Gruodžio 19-osios, pirmadienio, aktualijos

Kęstutis Girnius savo tekste kalba apie ryšį tarp emigracijos ir patriotinio ugdymo, tuo tarpu Simona Merkinaitė aptaria, kaip gundymas veikia šiandieninėje politikoje. „Mūsų kaimas perkeltine ir tiesiogine prasmėmis visada maitino miestą. Tačiau tie tautos namai buvusioms ir esamoms nepriklausomoms Lietuvos valdžioms kažkodėl tapo svetimi.“ – taip savo komentare rašo Česlovas Skaržinskas. O taip pat skaitykite apie tai, ar po „valstiečių“ sėkmės Seimo rinkimuose, galima klausti, ar ir toliau būsime gelbėjamųjų tauta? Tiesa, kol kas horizonte naujų mesijų nesimato.

Gruodžio 18 d., 2016
Gruodžio 18-osios, sekmadienio, skaitiniai

Adventas – galimybė stabtelėti ir įsiklausyti, ką Dievas mums iš tiesų nori pasakyti. Ši laikotarpis nėra skirtas tam, kad būtume tobuli. Dievas mūsų sielose gali daryti stebuklus net tada, jei tinkamai gyventi mums pavyksta vos vieną advento dieną. Skaitykite apie VU TSPMI studentų įkurtą šv. Tomo Moro klubą, kuris sieks padėti jo nariams ugdyti save ateitininkiškoje dvasioje. Apie tai kalbėjomės su klubo kūrėjais. Taip pat rasite ištrauką iš popiežiaus Pranciškaus posinodinio dokumento „Amoris Laetitia“ apie pagalbą gedinčiai šeimai. „Pasak Šventojo Rašto, mūsų širdyje yra Šventoji Dvasia, kuri visko išmokys, jeigu girdėsime savyje jos balsą. Tai sunkiausia, nes žmogus yra pats sau didžiausias priešas, pats dažniausiai ir atsiskiria nuo Dievo, nes nepatiki“, – rašo kunigas Algirdas Toliatas.

Gruodžio 17 d., 2016
Gruodžio 17-osios, šeštadienio, skaitiniai

„Bažnyčia nėra gerbėjų ieškanti futbolo komanda“, – taip Italijos žurnalistei Stefaniai Falascai, atstovaujančiai katalikiškam dienraščiui „Avvenire“, pareiškė popiežius Pranciškus. Pokalbio, kurio ištraukas pateikiame, metu 80 jubiliejų švenčiantis pontifikas kalbėjo apie pasibaigusius Gailestingumo metus, kritiką, skirtą jo posinodiniam apaštališkajam paraginimui „Amoris Laetitia“, ir nevisiškai įgyvendintus Antrojo Vatikano susirinkimo uždavinius šiandienėje Bažnyčioje. Skaitykite, kur dingsta dvasios džiaugsmas, stebuklo pajautimas, kai apsikrauname daiktais, papuošimais bei maistu ir pasineriame į šurmulį. Ar tikrai norime taip sutikti šventes ir teigti savo vaikams, kad būti visus metus geram ir už tai sulaukti dovanų – tai ir yra Kalėdų džiaugsmas? Taip pat Virgis Šidlauskas - apie originalumą, ieškojimus ir kūrybą. Šiandien ir Domanto Razausko apžvalga skirta vienai neeilinei moteriai – Patti Smith. Tai net ne apžvalga, o jos pačios tekstas Ir vienos dainos įrašas.

Gruodžio 16 d., 2016
Gruodžio 16-osios, penktadienio, aktualijos

Vaikai turbūt jau seniai skaičiuoja dienas iki atostogų ar Kalėdų. Kas adventinį kalendorių kas rytą atverdamas, kas tingėdamas rytais keltis iš lovos ar vakarais daryti namų darbus... Toks jau tas tamsiausias metų laikas – su savais ypatumais. Bet ir su nepaprastai didele stirta naujų knygų. Leidėjai padirbėjo iš peties, kad Kalėdų Seneliui būtų iš ko pasirinkti ir atrasti po knygą kiekvienam vaikui. Kviečiam paskaityti J. Lūžaitės-Kajėnienės paruoštą naujų vaikų knygų apžvalgą.

Gruodžio 15 d., 2016
Gruodžio 15-osios, ketvirtadienio, aktualijos

Skelbiame ištrauką iš ką tik pasirodžiusios istoriko Aurimo Švedo pokalbių knygos su germaniste, teatrologe, ilgamete „Atviros Lietuvos fondo“ pirmininke Irena Veisaite. Mūsų autorius Jurgis Raudys dalinasi mintimis apie suaugusiųjų dalyvavimą vaikų Mišiose. Retai kuris iš mūsų skaitydami knygą pagalvojame, kam turime būti dėkingi už šį nuostabų žmonijos kūrinį. Knygą, kaip ir duoną, gaminti žmonės mokėsi ištisus tūkstantmečius. Apie iliustruotos knygos gimimą – Indrės Saudargienės straipsnis. Alfredas Bumblauskas rašo apie universiteto reikšmę - prieš šimtus metų ir dabar.

Gruodžio 14 d., 2016
Gruodžio 14-osios, trečiadienio, aktualijos

Šiandien Prof. habil. dr. Vilija Targamadzė dalijasi keletu pastebėjimų apie prasidėjusias įvairias interpretacijas dėl pasirodžiusių naujausių universitetų, kolegijų ir gimnazijų reitingų. Rita Lapiniauskienė dalinasi patirtimi apie tai, kodėl jaunimas paliko Bažnyčią. Yra sakoma, kad kūryba iš niekur neateina – ją maitina gyvenimas. Skaitykite apie rašytojo ir žurnalisto A. Tendzegolskio kūrybai būdingą itin savitą literatūrinį braižą: kone matematinis mąstymas, taiklus, spalvingas satyrinis žodis. Viktorija Rimaitė apie tai, ko dabartiniame pasaulyje nesuprastų anglų literatūros klasikas Viljamas Šekspyras.

Gruodžio 13 d., 2016
Gruodžio 13-osios, antradienio, aktualijos

Šiandien skaitykime Aistės Pupininkaitės straipsnį apie moterų padėtį praėjus 110 metų nuo pirmojo Lietuvos moterų suvažiavimo Kaune. Taip pat tai, ką apie autentišką muziką sako multiinstrumentalistas ir kompozitorius Saulius Petreikis, keliaujantis po pasaulį muzika. Bei „Kodėl poezija tebedėstoma ne tik Lietuvos, bet ir likusio pasaulio bendrojo lavinimo mokyklose, nors ji lyg ir traukiasi iš apyvartos, jos skaitytojų ratas siaurėja? Kodėl ji tebelaikoma reikšminga?“ – šiuos klausimus kelia ir bando atsakyti poetas Kornelijus Platelis.

Gruodžio 12 d., 2016
Gruodžio 12-osios, pirmadienio, aktualijos

Su garsiu Prancūzijos mokslininku, migracijos ir futbolo ekspertu Yvanu Gastaut - išskirtinis pokalbis apie migracijos krizę Europoje. Tuo tarpu Edita Janulevičiūtė svarsto apie migracijos iš Lietuvos reiškinį. Tikroji vergovė nemirė sulig 13-ąja JAV Konstitucijos pataisa 1865 m. – tai opi problema šiandieniniame XXI a. pasaulyje, atkreipia dėmesį Donata Špokaitė. Jūsų dėmesiui ir dar vienas atgarsis apie Lino Marijaus Zaikausko spektaklį „Vyšnia šokolade“.

Gruodžio 11 d., 2016
Gruodžio 11-osios, sekmadienio, skaitiniai

Dar viena ištrauka iš dokumento „Amoris Laetitia“. Šįkart – apie skyrybų skausmą ir palydėjimą po jų.

Gruodžio 10 d., 2016
Gruodžio 10-osios, šeštadienio, skaitiniai

Šį kartą Domantas Razauskas pristato naują legendinės grupės „The Rolling Stones“ albumą. Taip pat Česlovo Skaržinsko pasakojimas apie Varėnos rajone Gudakiemio kaime ūkininkaujantį Vytautą Raulonį ir jo šeimą. Darnus jų sugyvenimas ir darbai yra tapę gražiu ir įkvepiančiu pavyzdžiu kraštiečiams. Jūsų dėmesiui – ir trys budistų vienuolio Ajahno Brahmo istorijos, kuriose žėri išmintis, paprastumas ir humoras. Rūta Burbaitė pasakoja apie Hagą, kurioje praleido kelias turiningas dienas.

Gruodžio 9 d., 2016
Gruodžio 9-osios, ketvirtadienio, aktualijos

Šiandien mūsų autorė Edita Janulevičiūtė – apie prekybą moksline produkcija. O Vytas Drunis – apie savo ir kitų kryžius. Susipažinkime su Benu Šarka – menininku, kuris savo kūryba, vaidenimaisis, siekia universalios meno kalbos. Anna Mikonis kviečia prisiminti iškilų režisierių A. Wajdą.

Gruodžio 8 d., 2016
Gruodžio 8-osios, ketvirtadienio, aktualijos

Šiandien jūsų dėmesiui – Linos Matiukaitės mintys apie prieškalėdinę (ir ne tik) materialistinę pirkinių karštinę, o Indrė Jonušytė rašo apie jau kiek primirštos Graikijos politinę kasdienybę. Prieš 80 metų tuometinis pranciškonų provincijolas, vėliau tremtinys ir kankinys, kun. Augustinas Dirvelė OFM įkūrė Šv. Pranciškaus seserų kongregaciją, kuri iki šiol yra viena iš dviejų lietuviškų kongregacijų įkurtų Vakarų Lietuvoje. Na, o prof. Z. Baumano tekstas, kurį kartu su laišku jis atsiuntė savo bičiulei prof. I. Veisaitei, tebūnie skirtas jo bičiulio ir bendražygio L. Donskio atminimui.

Gruodžio 7 d., 2016
Gruodžio 7-osios, trečiadienio, aktualijos

Kokios pagrindinės prakartėlių tradicijos, simboliai? Ar prakartėlių scenografiją veikia modernios tendencijos? Apie tai pasakoja skulptorius Alberto Finizio, dabartinis Prakartėlės draugų asociacijos pirmininkas. „Mano mokiniai iš ten, kur sprogimai, šūviai, agresija, mirtys – kasdienybė. Patirtis, kurios net suvokti dorai negali. Mintis, vien nuo kurios jau krūpčioji“, – prisiminimais dalijasi lietuvių kalbos mokytoja Ernesta Smalisnkė, mokiusi tris mokinius iš Irako.

Gruodžio 6 d., 2016
Gruodžio 6-osios, antradienio, aktualijos

Belaukiant šiandien Seime vyksiančio balsavimo dėl naujų Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų, dalijamės teisininko Vyganto Malinausko atsakymu A. Kubiliui. Jei jūs paklausite, kodėl bizantiškoje kriptoje palaidota islamo šventoji, krikščioniškoji tradicija paaiškins, kad kriptoje palaidota ne Rabia o šventoji Pelagia Antiochietė. Nuošaly neliks ir žydų tradicija, kapą priskirianti pranašei Huldai. Apie šią mįslę pasakoja patyręs Šventosios Žemės gidas Borisas Krijopolsky. O Henrikas Gudavičius savo dienoraštyje šįkart dalijasi mintimis apie Romualdo Ozolo kūrybą bei jo įžvalgas, senąsias Europos obelis, žulikus ir graborius, barsukus ir niūrias lapkričio prietemas. „Gyvename laikmečiu, kai gailestingumo patyrimas nemažai daliai visuomenės reiškia, kad esi silpnas, nepriklausai stipriųjų pusei“ , – mintimis apie gailestingumą dalijasi ses. Juozapa SF.

Gruodžio 5 d., 2016
Gruodžio 5-osios, pirmadienio, aktualijos

Viešoje erdvėje vėl prasidėjus diskusijoms dėl pagalbinio apvaisinimo, dalinamės anksčiau publikuotu pokalbiu su gydytoja-akušere, kvalifikuota naprotechnologijos specialiste Akvile Esmantiene. Greitas nuosmukis ir be galo sunkus kelias į laisvę. Laidoje – buvusio narkomano liudijimas. „Ji galėjo pakartoti Anos Kareninos likimą. Ji jau buvo pasirengusi padėti patį baisiausią tašką savo gyvenimo tragedijoje. Bet susiklostė kitaip“ – tai žodžiai apie garsiojo rašytojo Levo Tolstojaus seserį Mariją. „Žmogus yra vienišas gyvūnas“, – romane „Saulės princas“ savo herojaus Junatano lūpomis bekompromisiškai pareiškia rašytojas Peras Nilssonas.

Gruodžio 4 d., 2016
Gruodžio 4-osios, sekmadienio, skaitiniai

Tęsiame adventinių pokalbių ciklą, ir šįkart su broliu kun. Arūnu Peškaičiu OFM kalbamės apie tai, kaip dera pasirengti Kalėdoms, kaip kiekvienas iš mūsų galėtume prisidėti prie to, kad Kalėdų vilties žinia pasiektų ir atokiausius visuomenės kampelius, kur dažnai vyrauja neviltis, vienatvė, pyktis. Kalbėjomės ir apie tai, kas gi yra tikrasis pasninkas ir kodėl neužtenka tik atsisakyti mėsos ar kelių kitų produktų valgymo tam tikromis dienomis.

Gruodžio 3 d., 2016
Pirmojo žiemos šeštadienio skaitiniai

Šeštadienį skaitykite pokalbį su Niujorko policijos pareigūnu, kuris atleido savo užpuolikui, nors po užpuolimo ir liko neįgalus. Kaip Dievo malonė veda keliais, išlaisvinančiais nuo pykčio, neapykantos? Domantas Razauskas apžvelgia 9 naujausius albumus pasirodžiusius lapkričio mėnesį, o Eglė Juknaitė kviečia prisiminti nebeegzistuojantį Širvintos miestą. Be to, siūlome ir dar vieną ištrauką iš kun. A. Toliato knygos.

Gruodžio 2 d., 2016
Gruodžio 2-osios, penktadienio, aktualijos

Italija šeštadienį balsuos dėl konstitucinės reformos. Ką Italijai ir Europai reikštų balsavimas prieš? Toks ar panašus klausimas dažnai skamba jauno žmogaus galvoje, jei pradedame kalbėti apie šeimą. Ją sukurti norime visi, bet tai padaryti sėkmingai toli gražu ne visiems pavyksta. Kamuoja ne viena baimė ir stereotipai... Augustino Kalinausko požiūris apie didžiausias baimes, su kuriomis susiduriama kuriant šeimą. Taip pat siūlome du skirtingus požiūrius į tai, kaip šiandien derėtų elgtis su Kazio Škirpos gatve. Palikti ar pakeisti pavadinimą? Kaip vertinti pačią K. Škirpos asmenybę? Diskutuoja Vidmantas Valiušaitis ir Robertas van Vorenas.

Gruodžio 1 d., 2016
Pirmosios žiemos dienos aktualijos

„Žinia. Nuo rugsėjo mokysiu tris mokinius iš Irako. Visus metus mokysiu juos lietuvių kalbos. Jausmas nenusakomas. Apima karštligiškas noras pradėti viską čia ir dabar“, – nauja patirtimi dalijasi Ernesta Smalinskė. Lietuvos užsienio politikoje stojimas į EBPO yra svarbus uždavinys. Nors Lietuva jau pasiekusi nemažai, tačiau kelias į organizaciją nėra paprastas, reikalauja iš šalies reformų ir konkurencingumo augimo. Atsakymų į klausimus, kokia turi būti nauja mokykla, jos tvarka, turinys, mokinių pasiekimai ir mokytojų kompetencijos, ieško Lilija Duoblienė. Kaip technologijos keičia ekonominius santykius ir visuomenę? Apie tai – Daniel Cohen tekste.

Lapkričio 30 d., 2016
Trečiadienio, lapkričio 30-osios, aktualijos

Atveriame duris į gruodį. Pagal kalendorių – pirmąjį žiemos mėnesį. Tamsiausiąjį. Tačiau pažymėtą bene gražiausių metų švenčių. Bet kol jos ateis, dar tikrai yra ką veikti ir pamatyti Vilniuje. Pasižvalgom. Trečiadienį skaitykite ir Nerijos Putinaitės tekstą apie prisitaikymą sovietmečiu, istoriko Simono Jazavitos mintis apie Adolfo Šapokos idėjas ir jų likimą. Be to, siūlome paskutinįjį pokalbių ciklo su Lenkų diskusijų klubo nariais įrašą, kuriame diskutavome apie dvišalius Lietuvos ir Lenkijos santykius.