Šiandien

Penktadienio, liepos 20-osios, skaitiniai

Šeimų atstovės pristato keletą (ne)palankumo šeimai pavyzdžių, liudijančių šeimos politikos Lietuvoje silpnumą. Pokalbis su pogrindžio spaudos platintoju, buvusiu Šiaulių miesto Karių savanorių vadu, žmogumi, kuris nepabijojo pasipriešinti sovietų valdžiai Albertu Špoku. Ištrauka iš mirties bausme nuteisto Jacqueso Fescho knygos „Šviesa virš ešafoto“. Danutės Kalinauskaitės Šimtmečio anketa – apmąstymai apie mūsų kultūros raidą.

Ketvirtadienio, liepos 19-osios, skaitiniai

Prestižinė Templetono premija šiemet skirta Jordanijos karaliui Abdullah II. Teigiama, kad laureatas, siekdamas sutarimo tarp musulmonų ir tarp islamo bei kitų religijų, padarė daugiau nei kuris kitas gyvas politikas. Cikle „Jaunieji menininkai“ – šiuolaikinio cirko artistės Monikos Neverauskaitės kelias į cirko pasaulį. Psichologė Dalia Kiesaitė pristato kelionės atleidimo link „stoteles“. Artėjant popiežiaus Pranciškaus vizitui į Lietuvą kviečiame praskleisti Vatikano valstybės šydą.

Trečiadienio, liepos 18-osios, skaitiniai

Šiandien Šv. Petro tradicinės liturgijos kunigų brolija švenčia savo įkūrimo trisdešimtmetį. Milda Vitkutė klausia, kodėl dalis jaunimo grįžta prie Bažnyčios tradicijos – dvasinio peno ieško ne inovacijose, bet nekintančiuose dalykuose. „Magnificat leidiniai“ išleido pirmąją lietuvišką knygą apie Maurice‘ą Zundelį, ją aptaria Povilas Aleksandravičius. Videoreportažas apie prestižiniame sostinės rajone iškilusį šiuolaikinės architektūros verslo centrą „Quadrum“. Tapytojos Dalios Kirkutienės proveržis pro kvadratėlių sienas trykšta įvairiausiais atspalviais, tonais, formomis ir gyliu.

Antradienio, liepos 17-osios, skaitiniai

Kodėl blogis traukia? Kodėl kartais jis net patrauklesnis už gėrį? Kodėl tenka sunkiai kovoti, renkantis gėrį? Saulenos Žiugždaitės komentaras. Rosita Garškaitė kelia klausimą, kodėl nederėtų suglumti, sužinojus, kad žemės ūkio ministras dalyvauja atlaiduose. Mariaus Povilo Elijo Martynenko knygos „Be penkių pasaulio pradžia“ recenzija. Jaunos mamos istorija apie gyvenimą po skyrybų.

Pirmadienio, liepos 16-osios, skaitiniai

Pokalbis su Vidu Pinkevičiumi – vargonų profesijos pašauktiniu. Pristatome naujos leidyklos „Magnificat leidiniai“ knygos „Atgimstanti poros meilė. Tobijo ir Saros kelionė“ ištraukas. Pirmoji kunigų seminarija sostinėje buvo įkurta XVI a. pabaigoje. Šiais metais švenčiame atkurtos Vilniaus kunigų seminarijos 25-metį. Ar muziejus XXI a. turėtų keisti lankytojų nuostatas? Pokalbis su naujo Estijos nacionalinio muziejaus Tartu mieste kuratore.

Sekmadienio, liepos 15-osios, skaitiniai

„Kaskart kai Dievas pašaukia, ragina iškeliauti“, – sako kun. Ermes Ronchi komentuodamas sekmadienio Evangelijos ištrauką ir aptardamas, ko išties reikia, norint evangelizuoti. Tariamos doktrininio bei drausminio tikrumo formos duoda pradžią „narciziškam ir autoritariškam elitiškumui, kai kiti, užuot juos evangelizavus, analizuojami bei klasifikuojami, o energija švaistoma pastangoms kontroliuoti. Pokalbis su po Europą keliaujančios parodos „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas 1918–1940 m.“ kuratoriais Giedre Jankevičiūte, Vaidu Petruliu, Marija Drėmaite. Tikriausiai esate girdėję, kad Bažnyčia Lietuvoje nemoka mokesčių, nors klebonai važinėja Teslomis ir kalėdodami išvilioja iš bobučių visą jų pensiją, nes grasina jų nelaidoti, rašo Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė.

Šeštadienio, liepos 14-osios, skaitiniai

Kodėl popiežiaus Pauliaus VI enciklika „Humane vitae“ susilaukė aršaus nepritarimo 1968 m. ir kodėl jaunimas ją palaiko šiandien. Pateikiame katechetinį kelią, paremtą popiežiaus Pranciškaus posinodiniu apaštališkuoju paraginimu „Amoris laetitia“. „Ekskursijos, kelionės, gyvas paveldo pažinimas vaikams yra labai svarbu“, – interviu tikina Seimo narys Arūnas Gelūnas. Ryškiausi Vanago gyvenimo ir jo kovos puslapiai buvo parašyti Merkinės krašte, kurį jis išvaikščiojo pėsčiomis su bendražygių palyda ir vienas. Su mūšiais ir vienatvės apmąstymuose.

Penktadienio, liepos 13-osios, skaitiniai

Kodėl „Laisvės kario“ skulptūra patinka žmonėms? Kauno miesto muziejaus muziejininko S. Jazavitos ir prof. L. Mažylio komentarai. Šiųmetinis „futbolo“ maskaradas bematant pasibaigs, Rusija plės karines agresijas, rašo Ramūnas Trimakas. Algės Andriulytės monografijos „Ferdynandas Ruszczycas: Civis Vilnensis sum“ recenzija. Gyvenimo patirtys gali pateikti daugybę įrodymų, kad neveikia Kristus mūsų gyvenimuose, arba bent jau ne tokiu būdu, kaip mes norėtume.

Ketvirtadienio, liepos 12-osios, skaitiniai

Simona Merkinaitė rašo apie Antrojo pasaulinio karo muziejų Gdanske. Praėjusią savaitę iš Vatikano sulaukėme žinios, kad popiežius Pranciškus Lietuvai paskyrė naują vyskupą. Pokalbis su vyskupu nominantu Algirdu Jurevičiumi. Pokalbyje su režisieriumi Oskaru Koršunovu – apie Avinjono festivalį tada, kai OKT teatras į jį buvo pakviestas pirmą kartą, ir dabar, kai į jį grįžta po ilgo laiko. Profesorės Brigitos Speičytės paskaita Filologijos fakulteto magistrantams, kurią ji skaitė birželio 25 d. Šv. Jonų bažnyčioje prieš jiems įteikiant diplomus.

Trečiadienio, liepos 11-osios, skaitiniai

Šiandien Vilniuje perlaidojamas nepriklausomybės akto signataras Mykolas Biržiška. Ta proga – Donato Puslio tekstas, pristatantis signataro asmenybę. Ona Šimaitė, pasaulio tautų teisuolė, savo gyvenimą paskyrė kitų žmonių gėriui. Pokalbis su Gerojo Ganytojo katechezės mokymų vadovėmis ir dalyviais apie vaiko religinį potencialą bei metodą, padedantį jam išsiskleisti. Šiuolaikinė tapyba neturi vienos dominuojančios tendencijos. Atsisakę tęsti lietuviško ekspresionizmo tradiciją, jaunieji autoriai įsiklauso į savo poreikius ir patiria globalaus meno pasaulio įtaką.

Antradienio, liepos 10-osios, skaitiniai

Gintautas Vaitoška rašo apie J. P. Sartre’ui skirtą skulptūrą ir šio mąstytojo asmenybę. Rimantas Gučas klausia, kas nutiks su Lietuvos edukologijos universiteto rūmais. Aurimas Švedas ir Donatas Puslys kalbina politikos filosofą Ivaną Krasevą apie Europos ir liberaliosios demokratijos perspektyvas. Pokalbis su kardinolu Audriu Juozu Bačkiu apie popiežiaus Pranciškaus pontifikatą.

Pirmadienio, liepos 9-osios, skaitiniai

Šiais laikais tarptautinė futbolo federacija (FIFA) veikiau asocijuojasi su korupcija ir komercija nei tautų vienybe ir žmonių lygybe, tačiau ilgametis jos vadovas Jules Rimet manė, kad futbolas moko krikščioniškų vertybių. Guronių rekolekcijų namai – tai vieta, kur galima sustoti ir pabūti čia ir dabar. „Jaunimas, tikėjimas ir pašaukimo įžvelgimas“ – šiomis temomis kalbėsis pasaulio vyskupai, spalį susirinkę į Sinodą Romoje. Mano nuomone, netinkliniai knygynai turi milžinišką potencialą sužibėti ir sudominti netgi tuo, ko tarsi nenorima, teigia sostinės knygyno „Juodas šuo“ įkūrėjas Tomas Lučiūnas.

Sekmadienio, liepos 8-osios, skaitiniai

Žmonės labai greitai pereina nuo susižavėjimo prie įtarumo bei atstūmimo. Iš kur Jam visa tai? Tikrai ne iš Nazareto. Ne iš čia. Sekmadienio meditacijos autorius - italas kunigas Ermes Ronchi. Kartais kyla pagunda pastoracinį atsidavimą ar pastangas pasaulyje nuvertinti kaip antraeilius dalykus, tarsi tai būtų „trukdžiai“ šventėjimo ir vidinės ramybės kelyje. Apie tai popiežiaus Pranciškaus dokumente apie mūsų laikų šventumą. Trumpi dienoraštiški V. Sventicko užrašai atskleidžia literatūros kritiko reagavimus į socialinius reiškinius, gyvenimo pokyčius, aktualius literatūros ir kitų menų raidos procesus. Keliautojas Martynas Vingrys aprašo savo kelionės per Izraelį įspūdžius.

Šeštadienio, liepos 7-osios, skaitiniai

Bernardinai.lt redakcija rekomenduoja savo vasaros skaitinius. „Kaime per vasarą galima gyventi ir viską suspėti, reikia tik vieną valandą anksčiau atsikelti ir vieną valandą vėliau atsigulti“, – savo dienoraštyje rašo H. Gudavičius. Dažnas, būdamas Radviliškio centre, nežino, kad šio miesto varpinė – tai sudėtinė medinio komplekso drauge su bažnyčia, kuri išgyveno iki Antrojo pasaulinio karo, dalis. Gabijos Surdokaitės-Vitienės monografijos „Susimąstęs Kristus: Nuo religinio atvaizdo iki tautos simbolio Rūpintojėlio“ recenzija.

Valstybės dienos, liepos 6-osios, skaitiniai

Apie Lietuvos istorijos prarastas raidos galimybes, nutrūkus karaliaus Mindaugo pradėtajai karališkajai dinastijai, kalbamės su istoriku Liudu Jovaiša. Videoreportažas apie jaunosios kartos kompozitorių Dominyką Digimą iš ciklo „Jaunieji menininkai“. Popiežiaus Pranciškaus pontifikatas padovanojo pasauliui ir Bažnyčiai senokai prarastą dalyką, kuris krikščionijai iš esmės svarbiausias – susidomėjimą žodžiu. Donatas Puslys rašo apie tautiškumo ir valstybingumo santykį.

Ketvirtadienio, liepos 5-osios, skaitiniai

Išaušo laikas pastebėti ir tinkamai įvertinti dar du lietuvių fotografijos mokyklos fotomenininkus – Maleckus. Justinas Daugmaudis rašo, kad judėjimo #metoo pergalė reikštų žengimą anapus to, ką mes suprantame kaip Vakarų visuomenę. Ieva Lukauskaitė pristato Gilberto Keitho Chestertono kūrybą ir asmenybę. Milda Vitkutė rašo apie tris dalykus, kurių kontekste mums galėtų atsiverti atlaidų esmė.

Trečiadienio, liepos 4-osios, skaitiniai

Apie tai, kiek dabartinei kartai ir moderniai valstybei yra aktualus tokios Dainų šventės, kokią ją turime, turinys. Apie popierių eros pabaigą sveikatos apsaugos sistemoje kalbamės su ministru A. Veryga. Dalijamės ištrauka iš naujos knygos „Panikos priepuoliai. Išsivaduok iš nerimo ir baimių“, kurioje psichiatrė Aušra Stankūnienė pasakoja apie tai, kas yra nerimo priepuoliai. Jamesas Hannamas rašo apie mokslą viduramžiais.

Antradienio, liepos 3-iosios, skaitiniai

Pokalbis su poetu, filosofu ir kultūrologu dr. Vytautu Rubavičiumi, teigiančiu, kad Sąjūdis būtų buvęs kitoks, jei mūsų tauta nebūtų turėjusi Dainų švenčių patirties. Klausiame Vaidos Spangelevičiūtės-Kneižienės, kas įkvepia skelbti Evangeliją ir kas padeda nenuleisti rankų, kai nepasiseka ar nematyti vaisių. Interviu su keturiomis kūrybinį kelią pradedančiomis diplomuotomis kompozitorėmis. Simona Merkinaitė klausia, kaip mąstyti apie istoriją moderniame pasaulyje.

Pirmadienio, liepos 2-osios, skaitiniai

Ketvirtasis mąstymas, skirtas pasiruošti popiežiaus Pranciškaus vizitui Lietuvoje. Filosofinių knygų vaikams seriją sumaniusį Jeaną Paulį Monginą kalbina Laurynas Peluritis. Kas yra krikščioniškoji pasiuntinybė, koks siuntimas vyksta kiekvienų šv. Mišių pabaigoje? Pokalbis su baleto soliste, pedagoge Aušra Gineityte.

Sekmadienio, liepos 1-osios, skaitiniai

Jėzus eina namų link, kuriuose mirtimi vaduojasi dvylikametė. Eina greta tėvo skausmo. Sekmadienio Evangelijos skaitinį komentuoja kun. Ermes Ronchi. Kiekvienas šventasis yra žinia, kurią Šventoji Dvasia semia iš Jėzaus Kristaus turtų ir dovanoja savo tautai. Vytautas Raškauskas savo klaidžiojimus Barselonos gatvėmis, jos istorija ir kultūra, sudėjo į tekstą. Kiekvieno vaiko akyse galime pamatyti beribių galimybių.

Šeštadienio, birželio 30-osios, skaitiniai

Interviu su neseniai savo kunigiškąją kelionę pradėjusiu kun. Gabrieliumi Satkausku. Stasys Katauskas dalijasi užrašais iš provincijos. Sekmadienio Evangelijos meditacija apie gydantį, išlaisvinantį ir apvalantį Jėzaus prisilietimą. Donatas Puslys apžvelgia knygą apie kupiškėnus – Patagonijos kolonistus.

Paskutiniojo birželio penktadienio skaitiniai

Pokalbis su garso ir vaizdo dizaineriu Tomu Dabašinsku, sukūrusiu penkių minučių vaizdo įrašą, kuriame matomos ir girdimos vienuolika Vilniaus cerkvių. Camille Riquier rašo apie Europos atvirumą ir krikščionybę. Augant jaunuolių savižudybių skaičiui mokytojams organizuojami mokymai padėti užkirsti joms kelią. Švenčiame dviejų šventųjų iškilmę: Petras mums – tikėjimo vadas, o Paulius – jo tiesų aiškintojas ir gynėjas.

Ketvirtadienio, brželio 20-osios, skaitiniai

Katalikų terpėje susiformavę judėjimai „Už gyvybę“ jau kuris laikas sulaukdavo kritikos. Telšių vyskupas ordinaras Kęstutis Kėvalas komentuoja neseniai nuskambėjusį Lietuvos vyskupų priminimą, jog santuoka neįmanoma be Sutvirtinimo sakramento. Unikalus liudijimas iš prof. Vytauto Landsbergio archyvo, liudijantis apie Lietuvos kario ir Prezidentūros sargybinio Vinco Kubertavičiaus patirtis pirmomis sovietinės okupacijos dienomis. 1941-ųjų tremtinio Henriko Vilko istorija.

Trečiadienio, birželio 27-osios, skaitiniai

Vakar Vatikane su popiežiumi Pranciškumi susitiko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Donatas Puslys apmąsto „Santaros-Šviesos“ savaitgalio suvažiavimą. Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos XIV mintys apie tai, kaip būti laimingam ir siekti vidinės ramybės bei taikos. Politikos mokslų bakalaurės Emilijos Karčevskos kalba, pasakyta per Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto diplomų teikimo šventę.

Antradienio, birželio 26-osios, skaitiniai

Lieka neaišku, kurį valstybiškai svarbų „dvasinį, kultūrinį ir socialinį palikimą“ valstybė įsipareigotų saugoti, judėjimą „Romuva“ teisiškai pripažindama, rašo Tomas Daugirdas. Kunigas Antanas Saulaitis SJ dalijasi prisiminimais apie savo tėvą. Stebint Pasaulio futbolo čempionatą, prisimename, ką apie sportą kalba Bažnyčia. Birželio 30 dieną Elektrėnų savivaldybėje, Abromiškių kaime, septintą kartą vyks pėsčiųjų ir dviratininkų žygis „Žalio Velnio takais“, skirtas Lietuvos partizanams atminti. Kalbiname jo organizatorę.

Pirmadienio, birželio 25-osios, skaitiniai

XFM radijo stoties laidoje „Lyderystės klubas“ viešėjo Lietuvos Evangelikų Liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis. Jis dalinosi savo įžvalgomis ir patirtimi apie krikščionišką lyderystę. Rogeris Scrutonas teigia, kad liberalizmo krizė egzistuoja ir jos priežastis yra liberalai. Algis Ramanauskas skolina savo balsą žmogui, užsikrėtusiam ŽIV. Šiemet Kauno šv. apaštalų Petro ir Pauliaus arkikatedros bazilikai – 605 metai. Pasakojimas apie reikšmingiausius pastarųjų dešimtmečių įvykius, susijusius su šia šventove.

Sekmadienio, birželio 24-osios, skaitiniai

Evangelija šiandien pasakoja apie tai, kaip vardas buvo suteiktas Jonui. Zacharijas ir Elžbieta nustebina visus aplinkinius, nes neatsižvelgia į giminės tradiciją, pavadindami savo sūnų visiškai naujai. Sekmadienio homilijos autorius – kun. Arūnas Peškaitis OFM. Svarbu tai, kad kiekvienas tikintysis įžvelgtų savo kelią ir išgautų iš savęs geriausia, ką Viešpats asmeniškai į jį įdėjo, ir nešvaistytų jėgų mėgindamas pamėgdžioti tai, kas buvo sumanyta ne jam. Marijos ir Jurgio Šlapelių knygynas buvo lietuviškos kultūros sala visų Vilniaus okupacijų metu. Pokalbis su žurnaliste ir rašytoja Loreta Jastramskiene tremties tema.

Šeštadienio, birželio 23-iosios, skaitiniai

Pokalbis su kultūros istoriku, Vilniaus universiteto profesoriumi Vytautu Ališausku apie valstybės pripažinimo siekiančią Senovės baltų religinę bendriją „Romuva“. Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos Kryžių kalno vienuolyno istorija ir su juo susijusios legendos. Arūno Brazausko mintys, kilusios perskaičius Linos Vėželienės knygą „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“. Pokalbis su naujos knygos „JAV lietuvių darbai Lietuvai 1918–2018 m.” autoriumi prof. Juozu Skiriumi.

Penktadienio, birželio 22-osios, skaitiniai

Kiekvienas žmogus ieško gyvenimo prasmės, stengiasi pasiekti svajones, įgyvendinti planus ir viltis, tačiau laimės paslaptis, pasak popiežiaus Pranciškaus – tapti laisvais ir išlaisvintais žmonėmis. Ar dera baimintis laisvų apsisprendimo metų po vidurinės mokyklos baigimo? Donatas Puslys rašo apie globalios Lietuvos idėją. Justinas Žilinskas kalbina politologę Rimą Urbonaitę.

Ketvirtadienio, birželio 21-osios, skaitiniai

Bažnytinio paveldo muziejuje – šv. Kazimierui, Lietuvos karalaičiui ir globėjui, skirta ypatinga paroda. Ką mums skelbia unikalus istorinis palikimas? Konferencijoje „Popiežiaus belaukiant. Žmogaus orumas Lietuvoje“ pranešimą apie gydytojo orumą skaitė LSMU Vaikų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas. Elena Baliutytė apžvelgia Vytauto Toleikio knygą „Pasakojimai prabudus“. Santuokos priesaika – tvirtas poros apsisprendimas vienam prieš kitą, prieš visuomenę ir prieš Dievą.

Trečiadienio, birželio 20-osios, skaitiniai

Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra kasmetinėje ataskaitoje „Pasaulinės tendencijos“ skelbia, kad 2017-ųjų pabaigoje pasaulyje perkeltųjų asmenų skaičius siekė 68,5 mln. Simona Merkinaitė rašo apie privatumą, viešumą ir totalitarizmą.Ne visi mėgsta filmus „su dainomis“, ne visiems priimtina labiau asociatyvi dramos spektaklio logika. Bet į liepomis kvepiantį prospektą pasibaigus „Lokiui“ išėjau gavusi ne ką menkesnę estetinio nuskausminimo porciją nei balandį žydint sakuroms.“ Gabija Verbaitė analizuoja lygiavertės tėvystės modelį.

Antradienio, birželio 19-osios, skaitiniai

Reikia džiaugtis, kad Sąjūdis buvo prieš 30 metų, bet reikia bijoti, jei jam yra 30 metų. Nemirštantis Sąjūdžio kalbėjimas persekioja mus, po-sąjūdininkus. Rašo Justinas Dementavičius. Jonas Paulius II, 1993 m. susitikęs su Lietuvos vyskupais, kalbėjo apie būtinybę rūpintis kunigų sielovada ir pasauliečių ugdymu, jų misija Bažnyčioje ir visuomenėje. Aktorius Giedrius Savickas skolina savo balsą žmogui, gyvenančiam su ŽIV. Rabinas Jonathanas Sacksas rašo apie pirmąjį populistą istorijoje – Biblijoje aprašomą Korahą.

Pirmadienio, birželio 18-osios, skaitiniai

„Piktnaudžiavimas nebūtų buvęs įmanomas be politinio, socialinio ir religinės galios tinklo, veikusio ištisus 50 metų“, – sako analitikai komentuodami Vatikano pastangas atkurti pasitikėjimą Čilės katalikų hierarchais. Apie tai, kaip paprastas pokalbis padeda įveikti sunkiausius išgyvenimus, pasakoja „Vilties linijos“ psichologės. Trečiasis „Kataliko balso“ iniciatyvos paruoštas mąstymas, skirtas pasiruošti popiežiaus Pranciškaus vizitui Lietuvoje. Apie Kybartuose leistą paslaptingąją Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką vaikams pasakojo Eucharistinio Jėzaus kongregacijos sesuo Bernadeta Mališkaitė.

Sekmadienio, birželio 17-osios, skaitiniai

„Reikia tų, kurie nekreiptų dėmesio į sėklos mažumą ir ją nuolat sėtų kitų žmonių gyvenimuose“, – sako šio sekmadienio homilijos autorius kun. Mykolas Sotničenka. Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė rašo apie palaimintąjį su „fufaike“. Skaitytojams siūlome keletą šio puikaus teksto ištraukų. Islandija švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Birželio 17 d. balandžio pradžioje publikuotas dokumentas, apaštališkasis paraginimas „Būkite linksmi ir džiūgaukite“ („Gaudete et exsultate“) aiškina, ką reiškia būti šventam šiuolaikiniame pasaulyje.

Šeštadienio, birželio 16-osios, skaitiniai

Trakų Dievo Motinos atvaizdui skirtą parodą Bažnytinio paveldo muziejuje gaubia slėpininga prigesintų šviesų lobyno atmosfera. Tai lobynas visomis prasmėmis – ir tikėjimo, ir estetikos, ir meistrystės. Apie socialinio darbuotojo patiriamus sunkumus ir džiaugsmus pasakoja Prūdiškių socialinės globos namų darbuotoja Galina Judkinienė. Dalinamės ištrauka iš Romano Guardini knygos „Šventieji ženklai“. Apie Lenkijoje gyvenantį misijonierių, borlį dominikoną Adamą Szustaką pasakoja jį sutikę ir jo misijos atgaivinti tikintieji.

Penktadienio, birželio 15-osios, skaitiniai

Siūlome ištrauką iš psichologės, psichoterapeutės Linos Vėželienės knygos „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete". Istorinė apybraiža pasakoja apie pal. vysk. Teofiliaus Matulionio darbus Kaune, jam grįžus po daugelio metų lageriuose. Deborah Presser-Velder, kasmet Lietuvoje rengianti kursus „Gerojo Ganytojo katechezės“ tema, sutiko plačiau papasakoti apie šią katechezę, padedančią vaikams pažinti Dievą ir prie Jo artėti. Rabinas Jonathanas Sacksas rašo apie tai, kaip kognityvinė elgesio terapija padeda suprasti Biblijos istoriją apie žvalgus.

Ketvirtadienio, birželio 14-osios, skaitiniai

Garbingo amžiaus sulaukusi Aldona Aganauskienė, nestokojanti gyvybingumo ir optimizmo, pasakoja savo tremties istoriją, užkrečiančią meile gyvenimui ir savo šaliai. Prieš metus palaimintuoju paskelbtas Kaišiadorių vyskupas Teofilius Matulionis (1873–1962) pasižymėjo nepaprastu tvirtumu. Sutuoktinių meilė vieno kitam yra tokia pat, kaip nukryžiuoto Kristaus meilė Bažnyčiai, – rašoma katechezėje, skirtoje pasiruošti Pasaulio šeimų susitikimui. „Siužetas parodoje netikėtai neužgožia formos aspekto. Todėl ji paveikia netgi priešingai. Nors esu kaip tik į siužetinę interpretaciją linkusi dailės entuziastė“, – rašo A. Mikuckytė apie grupinę skirtingų kartų autorių parodą „Žaidžiame klases“.

Trečiadienio, birželio 13-osios, skaitiniai

Kunigas Vidmantas Šimkūnas pasakoja apie tai, kas yra svarbiausia santuokoje. Donatas Puslys rašo apie sprendimą iš TS-LKD šalinti Mantą Adomėną. Ar įmanoma įveikti priklausomybę nuo narkotikų, vartojant jų pakaitalus? „Šiandien pagaliau turime vyriausybę, tačiau negalime pamiršti ore tvyrojusios įtampos ir konfliktinių situacijų, iškilusių iš pačių šalies gelmių“, – sako Italijos vyskupų konferencijos pirmininkas, kviesdamas katalikus ryžtingai pasipriešinti baimės atmosferai ir aktyviai įsitraukti į savo šalies kūrimą.

Antradienio, birželio 12-osios, skaitiniai

Donatas Puslys su kunigu Algirdu Toliatu kalbasi apie penktadienį ašventintą Švč. Mergelės Marijos Ramintojos koplyčią. „Svarbu knygomis vaikams duoti kuo daugiau optimizmo, nes pasaulis platus ir svetimas, – tą jie kas dieną patiria“, – sako šių metų I. Simonaitytės premijos laureatas, rašytojas S. Poškus. Įsiklausyti į Dievą, kaip Jis įsiklauso į mano šauksmą – taip vyksta pokalbis. Pokalbis, atveriantis sielą dialogui su Dievu. Darius Indrišionis rašo apie asmenis, šalia kurių bendroje kapavietėje buvo palaidotas ir sovietų nužudytas Adolfas Ramanauskas-Vanagas.

Pirmadienio, birželio 11-osios, skaitiniai

Kas yra geras mokytojas? Kas kliudo jam tokiam būti? Apie tai kalbamės su Lietuvos švietimo ateities forumo atstovais. Dalinamės ištrauka iš knygos Jis visa daro nauja: „Dangų ir Žemę ir visa, kas tau brangu“. Arūnas Streikus analizuoja du tarpukario dvasininkų dienoraščius. Lankydamasis Lietuvoje, Jonas Paulius II Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje susitiko su inteligentija.

Sekmadienio, birželio 10-osios, skaitiniai

Kartą vieno garsaus rabino paklausė, ar jis negalėtų atskleisi žydų šventraščio prasmės, stovėdamas ant vienos kojos. Jis atsakė cituodamas pagrindinę judaizmo maldą: „Klausykis, Izraeli! VIEŠPATS yra mūsų Dievas, vien tik VIEŠPATS. Mylėsi Viešpatį, savo Dievą, visa širdimi, visa siela ir visomis jėgomis”. Visa kita, pridūrė rabinas, “yra tik komentarai”. Na, o kaip krikščionis atsakytų į panašų klausimą? Pamąstyti apie tai kviečia kunigas jėzuitas Vytautas Sadauskas. „Vilties linija“ yra tarsi greitoji pagalba, kai žmogus tiesiog nebeturi vidinių resursų išlaukti ryto ar sulaukti savo vizito pas psichologą. Bibliotekininkė V. Tumosaitė kalba apie tai, ką skaito lietuviai. Lietuvių kalba išleista vos keletas arabų rašytojų knygų, kurios toli gražu neatspindi arabų literatūrų įvairovės. Čia pristatome dešimt šiuolaikinių autorių, kuriuos verta žinoti ir skaityti. Antras penketas.

Šeštadienio, birželio 9-osios, skaitiniai

Ansamblis „Synaesthesis“ – įrodymas, kad šiuolaikinė muzika gali būti įdomi ne tik siauram klausytojų ratui. Žavūs, charizmatiški, nebijantys eksperimentuoti – tokie yra šio ansamblio kompozitoriai ir atlikėjai. Skaitykite jų sėkmės istoriją. Pirmosios medicininės pagalbos teikimo žinios turi būti nuolat kartojamos, tobulinamos ir papildomos, siekiant, kad jos būtų kokybiškos. Lietuvių kalba išleista vos keletas arabų rašytojų knygų, kurios toli gražu neatspindi arabų literatūrų įvairovės. Čia pristatome dešimt šiuolaikinių autorių, kuriuos verta žinoti ir skaityti. Pirmas penketas. Apmąstydami sekmadienio Evangeliją įsitikiname – Dievas leidžia šėtonui mus gundyti, kad parodytų, kaip su tikėjimu bei malda jį atremiant, mumyse išryškėja Kristaus atvaizdas.

Penktadienio, birželio 8-osios, skaitiniai

Vienas paskutinių interviu su pirmuoju ir ilgamečiu „Naujojo Židinio-Aidų“ vyriausiuoju redaktoriumi Petru Kimbriu (1948-2018). Trečiąjį penktadienį po Sekminių Katalikų Bažnyčia švenčia Švenčiausiosios Jėzaus Širdies iškilmę. Donatas Puslys džiaugiasi, kad jau kitą Vasario 16-ąją galės aplankyti partizano Vanago kapą. Rimantas Gučas diskutuoja apie Kultūros paveldo apsaugos pertvarkos metmenis.

Ketvirtadienio, birželio 7-osios, skaitiniai

Apie pagalbą žmonėms, kenčiantiems nuo lytinės tapatybės sutrikimo, kalbamės su psichologu - psichoterapeutu R.Petroniu ir kunigu pranciškonu, psichologu A.Peškaičiu OFM. Vis daugiau piligrimų traukia pas palaimintąjį Teofilių Matulionį į Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedrą. Šios 1936 m. konsekruotos šventovės istorija ypač įdomi. Poeto, vertėjo, literatūros kritiko Mariaus Buroko laiškas mėnraščio „Metai“ redaktoriui. Apleidus ligą galima prarasti gyvybę. O kas su mumis vyksta, kai apleidžiame psichinę sveikatą?

Trečiadienio, birželio 6-osios, skaitiniai

Būti geru – tai gyventi kitų labui. Šitaip sakydavo besišypsančia šventąja vadinama Uršulė Leduchovska (Urszula Ledóchowska, 1865-1939). „Kai groji apie nieką ir groji apie ką nors – yra didelis skirtumas“, – sako Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro altininkė D. Sakavičiūtė. 1993 m. rugsėjo 7 d. Šiluvoje popiežius Jonas Paulius II klausė susirinkusių: „Kokia išties yra toji ramybė, kurią stengiatės užtikrinti savo šalyje?“ Mantas Tamošaitis kalbina Neringą Markevičienę apie Balio Sruogos laiškus.

Antradienio, birželio 5-osios, skaitiniai

Su istoriku doc. Aurimu Švedu kalbamės apie istorinės atminties puoselėjimo keliamus iššūkius. Povilas Aleksandravičius, kalbėdamas apie Sąjūdžio trisdešimtmetį, pabrėžia, kad nuo meilės iki neapykantos tėra vienas žingsnis. Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios istorija susijusi su dviem garsiomis pavardėmis – V. Landsbergio-Žemkalnio ir R. Kalpoko. Apie tai – videoreportaže. Ramūnas Trimakas rašo apie eurominjonus – politikus, kurie dirba Kremliaus naudai.

Pirmadienio, birželio 4-osios, skaitiniai

Radijo stoties XFM laidoje „Lyderystės klubas“ svečiavosi „Krizinio Nėštumo Centro“ vadovė Zita Tomilinienė, kuri pasakojo tiek savo, tiek savo įkurto centro įkvepiančias istorijas. Tiesa, šiose istorijose Zitą visada lydėjo Dievo žodis ir žinojimas, kad Jis šalia. Jeigu pažvelgčiau į Vilnių nuo Gedimino kalno pro XIX amžiaus žiūroną, pamatyčiau tą patį šurmuliuojantį miestą, tačiau šiek tiek kitokį: matyčiau stovinčius akmeninius ar medinius namus ir oriai vaikštančius miestiečius. „Mūsų Dievas įkyriai nesiveržia“, – sako popiežius Pranciškus savo katechezėje apie Emauso mokinių vilties kelią. Giedrė Jankevičiūtė ir Vytautas Ališauskas kalbasi apie tai, kaip juos užbūrė Mikalojus Vorobjovas.

Sekmadienio, birželio 3-osios, skaitiniai

Devintinės – šventė, per kurią apmąstome Eucharistiją. Kas iš esmės ji yra? Homilijos autorius kun. Kęstutis Latoža. Kaip kūrėsi Sąjūdis maištingajame Kaune? Tėvo dienos proga Donatas Puslys rašo apie tai, kokią knygą derėtų perskaityti kiekvienam tėčiui. Toronto Prisikėlimo parapijai – 65-eri. Monika Midverytė rašo apie Lietuvos inteligentijos žiedą už Atlanto.

Šeštadienio, birželio 2-osios, skaitiniai

Birželio 13 d. minėsime Marcelės Kubiliūtės – legendinės Lietuvos žvalgės 55-ąsias mirties metines. Mūsų visus žmogiško bendravimo būdus ir asmenines aukas pranoksta išskirtinis bendravimas su pačiu Kristumi per Jo kryžiaus auką, kuri dėl mūsų išganymo kaskart sudabartinama, kai mes dalyvaujame Eucharistijos šventime. Pasaulis, kurio nebėra, man brangus. Kodėl senovinė kaimo skara ne kvietkuota, o languota? Kodėl tos kryžmiškai languotos seniausio audimo skaros tarsi pilkais trobų langeliais ar parūdijusiomis antkapių tvorelėmis sudalintos? – dienoraštį pildo H. Gudavičius. Stereotipai apie protinę negalią turinčius žmones yra viena iš kliūčių siekiant darnios jų integracijos į visuomenę.

Pirmosios vasaros dienos skaitiniai

Ką daryti, kad vaikas būtų laimingas, ir tėvai patenkinti? Antanas Terleckas klausia, kas naujo istoriniame kine. Birželinės pamaldos – XVII–XVIII a. ši pamaldumo praktika iš Prancūzijos per Lenkiją pasiekė ir Lietuvą. Daugiausia prie jos išplitimo prisidėjo tėvai jėzuitai. „Panašu, kad su skurdu senatvėje teks susitaikyti didžiajai daliai visuomenės“, – apie pensijų reformos perspektyvas rašo Valentinas Stundys.