Lentyna | Skaitau

Kovo 21 d.
Ideologiniai „Lietuvių kalbos ideologijos“ pagrindai1
Artūras Judžentis

Atsiliepime apie knygą „Lietuvių kalbos ideologija. Norminimo idėjų ir galios istorija“ teigiama, kad pateiktos analizės daugeliu atvejų prieštarauja tautos, jos kalbos, tautinės valstybės idėjai.

Kovo 17 d.
Visi mes ieškom vieni kitų
Lukas Bukauskas

„Ko negalima sakyti merginai bare“ – pirmoji Povilo Šklėriaus knyga („Tyto Alba“, 2016). Siūlome paskaityti šios knygos recenziją.

Kovo 16 d.
J. Anisimovo „Imperatorių Rusija“ – visapusė imperatorių Rusijos istorija

Knygoje „Imperatorių Rusija“ pateikta išsami imperatorių Rusijos istorija – nuo Petro I iki Nikolajaus II.

Žygis žemaitukais ir karietomis – fotografijų albume
Egidijus Musteikis

Jau pasirodė „Vagos“ leidykloje išleistas Gintaro Kaltenio fotoalbumas su tekstais „Senuoju pašto keliu – žirgais ir karietomis”. Siūlome paskaityti knygos apžvalgą.

Kovo 13 d.
Išsaugoti gyvenimą
Margarita Lužytė

Rimanto Kuprio naujoje knygoje „Saugoti amžiams. Mūsų šeimos tremties istorija“ – apie tremtį, išgyvenimą, sugrįžimą.

Kovo 12 d.
Istorinių aplinkybių ir likimų audinys1
Arvydas Genys

Janinos Survilaitės ketvirto romano „Blunkančių likimų liudytojai“ recenzija.

Kovo 7 d.
Jurgio Kunčino malūnų gatvė be malūnų

Lietuvos rašytojų sąjunga išleido unikalią Jurgio Kunčino rinktinę, kurioje sudėti gražiausi eilėraščiai iš penkių poetui gyvam esant išėjusių rinkinių, dabar jau tapusių bibliografine retenybe.

Kovo 2 d.
Šv. Kryžiaus Jonas: sudužimas – vartai į naują pradžią40
Jūratė Micevičiūtė

„Mūsų dienomis, kai išgyvenama visuotinės tamsos ir Apokalipsės patirtis, ši knyga ypač aktuali“ – teigia vertėja Jūratė Micevičiūtė.

Vasario 28 d.
L. Vidauskytė: „S. Weil kūryba kviečia į egzistencinę patirtį“2

Tiems, kas skaitys filosofės Simon Weil knygą „Dievo laukimas“, Lina Vidauskytė (KTU) linki visus autorės patarimus „patirti egzistenciškai“

Vasario 24 d.
Aaron Kheriaty, t. John Cihak. Depresija: atsiradimo priežastys, gydymas ir dvasinė pagalba
Katalikų pasaulio leidiniai

Daugelis, kuriuos aplenkė ši kančia, galvoja, kad supranta, ką reiškia išgyventi depresiją. 

Mūsų tamsiųjų naktų dainius: šv. Kryžiaus Jonas2
Jūratė Micevičiūtė

Sunku prisiminti, kada ankstesniais laikais tiek žmonių vienu balsu skundėsi tamsa, apgaubusia juos dėl įvairių priežasčių: 

Carl Gustav Jung. RAUDONOJI KNYGA: LIBER NOVUS. Leidinys skaitytojui

Analitinės psichologijos kūrėjo C. G. Jungo „Raudonąją knygą“ beveik šimtmetį gaubė paslapties skraistė. 1913–1930 m. parašytas veikalas po ilgų svarstymų buvo išleistas tik 2009 m.

Vasario 23 d.
Knyga „Prezidento sargyboje“ atveria duris į Smetonų aplinką5

Ingrida Jakubavičienė pristato Prezidento Antano Smetonos buvusio asmens sargybinio Povilo Skardžiaus atsiminimus bei prezidentienės Sofijos Smetonienės laiškus.

Vasario 22 d.
Kun. Arūnas Peškaitis OFM: „Naujoji J. Ratzingerio knyga – itin aktuali"4

Kun. Arūnas Peškaitis OFM kviečia į Vilniaus Knygų mugę, ir ypač į Bernardinai.lt stendą 5 salėje 5. D10. Tarp įvairių knygų – naujausia Bernardinai.lt knyga „Pradžioje Dievas sukūrė“.

M. Wikingo „Mažoji laimės knyga. HYGGE: gyvenimas pagal danus“1

Danų laimės paslaptis – mėgavimasis paprastučiais dalykais: gardžios arbatos puodeliu, minkštu pledu, raminančia žvakės liepsna, įdomia knyga ir artimiausių žmonių draugija. Paprasta, ar ne? Visgi sunkiai pasiekiama.

Paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojai
lrt

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“ (leidykla „Tyto alba“), poezijos kategorijoje – Dainiaus Gintalo eilėraščių knyga „Adatos“ (leidykla „Tyto alba“).

Vasario 21 d.
Pirmą kartą Vilniaus knygų mugėje 2017 knygos dovanojamos neregiams1

Šių metų Vilniaus knygų mugėje vasario 23 - 26 d. ypatingo dėmesio sulauks neregiai. 

Katekizmas dešiniesiems ir manifestas kairiesiems. Arba Don Kamilio Mažasis pasaulis

„Artumos“ leidykla išleidžia Giovannino Guareschio pirmąją knygą apie Don Kamilį ir jo Mažąjį pasaulį, knygą, išverstą ir išleistą maždaug šimte šalių – ją skaito nuo eskimų iki vietnamiečių, nuo indų iki afrikiečių.

Naujas garsiosios turkės Elif Shafak romanas – spalvingas tarsi rytietiškas kilimas

Mūsų buvo šešetas: meistras, pameistriai ir baltas dramblys.  Mes viską pastatėme kartu.

Vasario 20 d.
J. Harris „Kitokia klasė“: tamsiausi sielos užkaboriai

Įspūdingai visapusiška Joanne Harris šį kartą renkasi psichologinio trilerio žanrą — patį juodžiausią, keliantį didžiausią nerimą. Tokia yra „Kitokia klasė“.

Išleista knyga apie Virgilijaus Noreikos dainavimo mokyklą

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) išleido knygą „Virgilijaus Noreikos dainavimo mokykla: pagrindai, ištakos, tradicijų sąveikos“. 

Simone Weil. Skausmingas Dievo ilgesys
Katalikų pasaulio leidiniai

Simone Weil knyga stebina brandžiu jaunos moters intelektu ir neįtikėtinu sąžiningumu, jaudina skausmingu tyrumo ir Dievo ilgesiu. 

Vasario 18 d.
Knygoje nugulė pasakojimai apie Lietuvoje dirbusius žydų tautybės gydytojus 1
lrt

Knygoje „Lietuvos Jeruzalės medikai“ nugulė daugiau kaip 70 autorių pasakojimai apie žydų medikus – žmones, kurie įnešė didelį indėlį į Lietuvos medicinos istoriją.

 
Vasario 17 d.
Nacionalinė biblioteka išleido Tomo Venclovos publicistikos straipsnių rinktinę „Prarasto orumo beieškant“4

Pavadinimas „Prarasto orumo beieškant“ glaudžiai susijęs su man rūpimu klausimu: kaip šių dienų Lietuvoje kalbėti ramiai, be isterikos ir sąskaitų suvedinėjimo, be neva patriotinių šūkavimų, bet ir be paniekos savo valstybei ir tautai.

Vasario 15 d.
Paskutinė Umberto Eco knyga – šmaikšti ir kritiška takios visuomenės analizė

Paskutinė U. Eco knyga „Pape Satàn aleppe“ – straipsnių rinkinys, kuriuos jis laikraščiui „L’Espresso“ rašė nuo 1985-ųjų iki 2016 metų sausio.

Bevardžio atsakas garsiausiajam

Tikra pastarųjų metų rimtosios literatūros sensacija tapo šokiruojantis Alžyro rašytojo Kamelio Daoudo romanas „Merso. Naujas tyrimas“.

Vasario 9 d.
Laura Swan knyga „Užmirštos dykumų motinos“ – langas į pirmuosius krikščionybės amžius
Katalikų pasaulio leidiniai

Dykumos motinų gyvenimai atskleidžia šias moteris buvus visiškai nepriklausomas, turėjusias vidinės jėgos ir ryžto pasipriešinti kultūros suformuotiems lūkesčiams ir gyventi taip, kaip pačios pasirinko.

Vasario 8 d.
Jei užklupo tamsa: nauja R. L. Richmondo knyga „Sielos gydymas“1
Katalikų pasaulio leidiniai

Kai jaučiamės įskaudinti emociškai, patiriame fizinį smurtą ar materialinių nuostolių, dažnai galvojame, kad geriausias atsakas skriaudikui sužeisti jį taip, kaip jis sužeidė mus. Tačiau autorius siūlo kitą išeitį. 

Vasario 4 d.
Vaivos Rykštaitės romane – akistata su trisdešimtmečio baime

Vaiva Rykštaitė (g. 1985 m.) šiuo metu gyvena Havajuose, augina dukrą. „Trisdešimt“ – penktoji autorės knyga.

Vasario 3 d.
Lietuviai ir jų palikuoniai nuveikė neįtikėtinų dalykų: „Pasaulio lietuviai: šlovė ir gėda“

Knygoje pasakojama apie pirmos, antros ar dar tolesnės kartos lietuvius, litvakus, Lietuvos lenkus, rusus, karaimus ar kitų tautų atstovus, kurie pateko į neįtikėtinas istorijas ar išgarsėjo savo veiklos srityje. Čia nerasite žmonių, tik nepaprastas istorijas.

Kai naktis kavinėje pakeičia gyvenimą

Amerikiečių autoriui Johnui P. Strelecky (Džonui P. Streleckiui) buvo trisdešimt treji, kai jo gyvenimą pakeitę įvykiai įkvėpė parašyti knygą „Kavinė pasaulio pakrašty“. Šis pasakojimas milijonus žmonių paskatino gyventi taip, kaip nori jie, o ne taip, kaip to reikalauja aplinka.

Pasirodė nauja S. Poisson esė knyga „Grožio mašina“

 „Grožio mašinos“ tekstai supinti iš atsiminimų, savivokos, tapatybės gijų voratinklio. Tačiau kartu tai atviras tekstas, kalbantis apie žmogiškąją patirtį, kuri neturi baigtinumo ar aiškių atsakymų.

Rašytoja Paula McLain: „Rašyti apie neeilinę asmenybę – didžiulė privilegija“

Knygnuose ką tik pasirodė amerikiečių rašytojos Paulos McLain romanas „Ledi Afrika“. Paulą McLain kalbina britų „Richard and Judy club“ tinklaraščio autoriai Richardas Madeley ir Judy Finnigan.

Vasario 2 d.
Knygos apie Palestiną autorė: „Kažkam mes irgi esame „kitokie“2

Palestina – ilgus metus okupacijos kankinamas kraštas, teritorija pietrytinėse Viduržemio jūros pakrantėse arba... tiesiog žemė, kurioje gyvena žmonės, puoselėjantys savo ilgametes tradicijas ir norintys sulaukti rytojaus.

Sausio 28 d.
Vardo apsiaustas
Laimutė Pacevičienė

Perskaičiusi Džumpos Lahiri (Jhumpa Lahiri) romaną „Bendravardis“ (The Namesake), susimąsčiau. Apie vardo reikšmę žmogaus gyvenime, apie tapatybę ir dar apie daug ką. 

Sausio 27 d.
Knyga ne apie žydų žudikus1

„Knyga „Mes nežudėme“ ne apie nusikaltėlius, dalyvavusius žydų naikinime. Teigiu, jog lietuviai nėra žydšaudžių tauta ir vaikai nekalti dėl tėvų nusikaltimų.

 
Sausio 26 d.
Kada paskutinį kartą mėgavotės... ramybe?5
Darija Čiuželytė

Užteko vos poros puslapių, kad sekdama tekstą imčiau linksėti galva – taip taip, taip ir yra, o galiausiai, retai išgyvenama nuostaba vardu „O, Viešpatie, taigi čia apie mane!“ su jėga vožtelėjo į tarpuragę.

Naujosios Livonijos kronikos – kai ambicijoms ribą nubrėžia tik mirtis

Viena įdomiausių Lietuvos kūrėjų vadinama rašytoja Undinė Radzevičiūtė išleis naują romaną „Kraujas mėlynas“, kuris knygynuose pasirodys jau vasario pirmosiomis dienomis.

Sausio 19 d.
Latviškasis „Da Vinčio kodas“

Romanas „Petro priesaika“ pasakoja apie įvykius, kurie nepraranda reikšmės ir bėgant tūkstantmečiams. Šiame „Da Vinčio kodą“ primenančiame romane jo herojai iš pasaulio archyvų bei saugyklų siekia išgauti sensacingus liudijimus apie baltų istoriją.

Sausio 18 d.
Knygos apie Pakutuvėnus autorė Jolanta Klietkutė: „Istoriją kuriame ir mes“4
Monika Midverytė OFS - MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Mirę kaimai“, „dingę kaimai“, „apleistos sodybos“... kokiais tik vardais Žemaitijoje nevadina vietovių, kuriose kadaise virte virė gyvenimas.

Romanas apie moterį, kuriai pakluso dangus ir Afrika, o ji nepakluso niekam

Berilė Markam (Beryl Markham) – viena pirmųjų moterų lakūnių pasaulyje. Drąsi, laisva, pašėlusi, charizmatiška. Neįtikėtinai jos gyvenimo istorijai ir skirtas JAV autorės Paulos MacLain (Paula Maklain) romanas „Ledi Afrika“.

Sausio 12 d.
Kate Atkinson romanas „Griuvėsių Dievas” – lyg gyvas istorijos audinys

„Dievo griuvėsiai“ – nėra romano „Gyvenimas po gyvenimo“ tęsinys. Anot autorės, tai paralelinė knyga. Čia pasakojama apie Ursulos brolį Tedą, kurio gyvenimą nulėmė jo apsisprendimas per Antrąjį pasaulinį karą tapti pilotu...

Sausio 6 d.
Dinamiška, juokinga ir įkvepianti odė gyvenimui – knygoje „Kodėl verta gyventi“

Šioje knygoje siekiama dviejų tikslų. Sumažinti depresijos keliamą kančią ir pamėginti įtikinti žmones, kad iš slėnio apačios niekada neatsiveria aiškus vaizdas.

Sausio 3 d.
J. Cronino „Veidrodžių miestas“ – kvapą gniaužiantis trilogijos finalas

J. Cronino romanas „Perėja“, didelės apimties tritomio epo pirmoji knyga, 2010 m. sukėlė milžinišką ažiotažą ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. 

Gruodžio 31 d., 2016
Apie tėvus ir jų paauglius

Ši knyga lyg veidrodis parodo tave patį ir leidžia pažvelgti į kito vidų. Nes ne kiekvienas moka atpažinti ir įvertinti savus baubus. Ypač, jei jausmai – tabu šeimoje.

Gruodžio 30 d., 2016
E. M. Remarque romanas „Šešėliai rojuje“2

Romane „Šešėliai rojuje“ vaizduojamas vokiečių emigrantų gyvenimas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kaip ir būdinga E. M. Remarkui, kūrinys kupinas įvairiausių įstabiausių istorijų apie karo paliestus žmones.

Apie Renatos Šerelytės knygą „Žvaigždžių medžiaga“3
Asta Gustaitienė

Knygos siužetas remiasi detektyvine intriga: paauglys Timis vaikščiodamas aptinka savo žuvusios (ar nužudytos?) klasės draugės kūną.

Gruodžio 29 d., 2016
Neišsipildžiusios meilės romanas

Neišsipildžiusios meilės romanas su charakteringais vyro ir moters paveikslais, jaunystės ir brandos džiaugsmais ir praradimais, jaudinančiomis likimų linijomis...

Gruodžio 26 d., 2016
Psichologinis trileris „Kelias iš labirinto“

Šiame žaidime dalyvauja ne tik Tedas, bet ir dar kažkas. Kažkas, kas pažįsta jį geriau nei bet kas kitas. Kažkas, kas privers Tedą suabejoti ir savo paties motyvais, ir aplinkiniais žmonėmis.

Gruodžio 25 d., 2016
„Sąžinės tyrimo malda“ – šv. Ignaco išmintis šiandienai

Penki sąžinės tyrimo žingsniai, gyvenimiškos istorijos, šv. Ignaco Lojolos patirtis, paprasti ir nuoširdūs klausimai bei atsakymai padeda geriau suprasti savo sąžinę ir ją ugdyti.