Skaitymo malonumas | Skaitau

Sausio 17 d.
Debiutinis M. Houellebecqo romanas: „Lova – tai konkurencinės kovos laukas“1

Šiame romane autorius įvardijo pagrindinę XX–XXI a. socialinės katastrofos priežastį – individualizmą. Tai pamatinis žymiausio šiuolaikinio Prancūzijos rašytojo kūrinys.

Sausio 14 d.
Nesibaigiantys atradimai, painiavos ir paieškos: apie ką pasakoja naujos 9 knygos paaugliams?
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Šįkart noriu jums pristatyti 9 naujas paauglių knygas ir pasidžiaugti, kad net 5 iš jų – lietuvių autorių.

Sausio 12 d.
Rytis Zemkauskas: mums praverstu savas karalius Artūras ir pora slibinų5

Vilniaus knygų mugės organizatoriams šiemet kviečiant atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje, daug dėmesio susilaukia už Lietuvos ribų kuriantys ir taip garsinantys šalies vardą lietuviai.

Sausio 10 d.
Perleista filosofo A. Šliogerio knyga „Daiktas ir menas“

Knygoje dėstomi įtaigūs filosofiniai apmąstymai apie meno kūrinio daiktiškąją būtį savyje ir sau, kuri atsiskleidžia teorinės žiūros situacijoje.

Sausio 8 d.
Lietuvos fotografijos istorija 1839-19453
Šarūnė Sederevičiūtė - Naujasis židinys

Šarūnė Sederavičiūtė aptaria Margaritos Matulytės ir Agnės Narušytės knygą „Camer obscura: Lietuvos fotografijos istorija 1839-1945“.

Sausio 7 d.
Knygų vagys

Knygos „Knygų vagys: dingusių bibliotekų paieškos“ autorius seka vagių pėdsakais ieškodamas dingusių bibliotekų ir prapuolusių knygų. Istorija pasakoja apie tai, kas vyko Berlyne, Prahoje, Paryžiuje ir kituose miestuose, tarp jų – ir Vilniuje. 

Sausio 6 d.
Rašytojų sąjungos premija – G. Kazlauskaitei už rinkinį „Singerstraum“ 1
lrt

Tradiciškai Trijų karalių dieną Rašytojų sąjunga teikia premiją geriausiam kūrėjui. 

Lietuvos Respublikos 1918-1940 vyriausybių ministrų biografinis žodynas

Šiame žodyne pateikiamos Lietuvos Respublikoje 1918–1940 metais dirbusio dvidešimt vieno Ministrų kabineto narių biografijos.

Kunigaikščiai Ostrogiškiai

Knygoje „Kunigaikščiai Ostrogiškiai“ pasakojama apie rusėnų (ukrainiečių) kilmės kunigaikščius Ostrogiškius. Pagrindinis dėmesys skiriamas iškiliausiems šios giminės atstovams.

Pasirodė naujas žurnalo „BITUTĖ“ numeris
Bitute

Štai ir sulaukėme naujų 2017-ųjų metų. Atšventėme Šv. Kalėdas, gavome daug dovanų ir grožėjomės naujametiniais fejerverkais. Netrukus pradėsime laukti pavasario. O kad laukimas neprailgtų, naujas žurnalo „Bitutė“ numeris jums siūlo labai įdomių susitikimų.

Sausio 5 d.
S. Tolkienas: „Žiedų valdovą“ įkvėpė Pirmojo pasaulinio karo siaubai

„Žiedų valdovo“ autoriaus anūkas teigia, kad Pirmojo pasaulinio karo patirtis stipriai paveikė jo senelio žymiausio kūrinio turinį.

Sausio 3 d.
J. Cronino „Veidrodžių miestas“ – kvapą gniaužiantis trilogijos finalas

J. Cronino romanas „Perėja“, didelės apimties tritomio epo pirmoji knyga, 2010 m. sukėlė milžinišką ažiotažą ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. 

Sausio 2 d.
Nauja Vilės Vėl knyga – apie žengimą į suaugusiųjų pasaulį

Ši knyga – tai Auksės istorija, nors visi pasakos ją savaip. Auksei keturiolika, ji tiesi, atvira ir labai nemėgsta veidmainių bei prisitaikėlių. Kas atsitiko, kad ji ėmė meluoti namie ir mokykloje, kad tokia aiški kasdienybė staiga virto painia ir sudėtinga?

Sausio 1 d.
Sodrus tuštumos išgyvendinimas2
Neringa Butnoriūtė - Naujasis židinys

Viena pažįstama prozininkė, pasirodžius trečiajai Danutės Kalinauskaitės knygai Skersvėjų namai, atsiduso: „Ačiū Dievui, nors ji dar neparašė romano.“

Gruodžio 30 d., 2016
Didelis mažyčio Fausto pasaulis1
Donatas Puslys

Nėra tokio klausimo, kuris man nerūpėtų. Mano domina visi išoriniai ir vidiniai pasaulio reiškiniai. Aš kaip mažytis mažytis Faustas ar Andrejus Bolkonskis – ieškau gyvenimo prasmės, tikslo, tiesos.

Gruodžio 26 d., 2016
Kaip kardinolas Lukša naują popiežių rinko
Donatas Puslys

Naujausios Roberto Harriso knygos „Konklava“ recenzija. Apie vidines intrigas, Šv. Dvasios veikimą, žiniasklaidos vaidmenį.

Gruodžio 16 d., 2016
Meškių istorijos: vaikams apie meškius ir juos pačius

Lietuvoje vaikų literatūra nėra gausi knygų serijų, kaip įprasta Vakarų šalyse, tačiau matyti tendencija, kad jų daugėja. Viena tokių – Evelinos Daciūtės ir Rasos Kaper sukurta „Meškių istorijų“ serija, kuri ką tik pasipildė ketvirtąja knyga.

Gruodis vaikų knygų lentynėlėje: 15!
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Leidėjai padirbėjo iš peties, kad Kalėdų Seneliui būtų iš ko pasirinkti ir atrasti po knygą kiekvienam vaikui – tokią skirtingą, spalvotą (ar visai ne), storą (ar plonytę), svarbu – tik jam tinkančią...

Gruodžio 15 d., 2016
Rebeka Una: „Nors jie dar vaikai, bet JAU gali daryti didelius dalykus“

Kviečiame paskaityti interviu su rašytoja Rebeka Una, ką tik išleidusią šviesią istoriją mažiesiems skaitytojams – „Pijus ir Nikolas. Visų laikų istorija“.

Iliustruotos knygos gimimas
Indrė Saudargienė - Žurnalas „Tarp knygų“

Retai kuris iš mūsų skaitydami knygą pagalvojame, kam turime būti dėkingi už šį nuostabų žmonijos kūrinį. Knygą, kaip ir duoną, gaminti žmonės mokėsi ištisus tūkstantmečius.

Gruodžio 13 d., 2016
Kodėl poezija?2
Kornelijus Platelis

Kodėl poezija tebedėstoma ne tik Lietuvos, bet ir likusio pasaulio bendrojo lavinimo mokyklose, nors ji lyg ir traukiasi iš apyvartos, jos skaitytojų skaičius mažėja? Kodėl ji tebelaikoma reikšminga?

Gruodžio 7 d., 2016
Skelbiamas 2017 m. Pirmosios knygos konkursas

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos skelbiamas „Pirmosios knygos“ konkursas – galimybė išleisti pirmąją savo knygą.

Savaitgalį Vilniuje – literatūrinis festivalis

Festivalis „Vilniaus lapai“ gruodžio 9–11 dienomis pristatys dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams: jie skaitys tekstus, bendraus su literatūros mėgėjais, dalins autografus.

Gruodžio 3 d., 2016
Rašytojas G. Kanovičius mokyklų bibliotekoms dovanojo 500 savo penkiatomių1

Nes tą, kas užmiršta mirusiuosius, ir patį užmirš jo palikuonys.

Netrukdykime Dievui veikti8
Kun. Algirdas Toliatas

Reikia tikėti, kad viskas auga net tada, kai nematom, nes žemė pati brandina vaisius, Dievas veikia, nors mes Jo veikimo ir neregime. Man kalbant per mane kalba ir Šventoji Dvasia ir jums per mane gali būti pasakyta daugiau, negu norėjau pasakyti. 

Gruodžio 1 d., 2016
Apdovanoti G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojai

Lapkričio 30-ąją nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje buvo apdovanoti G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojai. Kviečiame pasižvalgyti po renginio akimirkas.

Lapkričio 28 d., 2016
26 naujos knygos padės Vokietijai atrasti Lietuvos kultūrą

„Pasakojimas tęsiasi“ – su šia žinute 2017 m. Lietuva prisistatys ypatingosios viešnios teisėmis tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje.

Tvirtas Petro Dirgėlos buvimas5
Jūratė Sprindytė - Metai

P. Dirgėla ir pats ne kartą kalbėjo apie būtinybę „įdabartinti“ atmintį: „Istorijos vyksmo aprašinėjimas – tai lyg seniai sustojusio laikrodžio knibinėjimas. Knibinėji tol, kol laikrodis pradeda eiti.“

Petras Dirgėla. Apie šviesuomenę ir klastuomenę4
Naujasis židinys

Tačiau intelektualų laikysena po Kovo 11-osios, kai jie pradėjo rašyti pareiškimus, atsiriboti nuo valstybės, kai valstybė dar nė sienų ar pasienių punktų nesusikūrė.. 

Lapkričio 25 d., 2016
Skelbiame G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojus

Šį rudenį „Bernardinai.lt“ paskelbė kvietimą dalyvauti jau antrajame Gendručio Morkūno vardo esė konkurse. Atėjo metas paskelbti nugalėtojus.

Lapkričio 24 d., 2016
MMC pristatė netradicinę nuotykių ir meno knygą vaikams „Kultūringa pelė Stasė“

Knygos autorė M. Krikštopaitytė juokais sakė, kad noras rašyti netradicinę nuotykių ir meno knygą atsirado iš pavydo kultūrą ir meną nuo seno propaguojančioms šalims, kuriose ir žmonės ne iš meno lauko noriai domisi bei diskutuoja apie naujas parodas. 

Lapkričio 23 d., 2016
Žiemą Panevėžys pasitiks literatūros festivaliu

Išsiilgtas, surengtas po dvejų metų pertraukos, festivalis – šįkart kitoks. Jo programoje kaip niekada gausu dalyvių – įvairių kartų poetų, eseistų, svečių iš užsienio, kultūros leidinių redaktorių ir leidėjų.

Lapkričio 21 d., 2016
Dramaturgijos dykumoje talento versmelės beieškant
Daiva Čepauskaitė

Lietuvoje nesant profesionalių dramaturgijos studijų, atskirų teatrų veikla puoselėjant ir palaikant nacionalinę dramaturgiją yra labai reikšminga.

Lapkričio 20 d., 2016
Bibliotekų nauda mažiesiems

Skaitymo pasauliui negalioja pasiteisinimai „nėra laiko“ ir „nėra pinigų“. Jūsų laukia viešosios bibliotekos – su daugybe knygų ir kitokių informacijos šaltinių, su įvairiausiomis veiklomis ir slypinčiu skaitymo džiaugsmu. Kaip sustiprinti lankymosi bibliotekoje tradiciją?

Lapkričio 17 d., 2016
Lietuva pasauliniame vaikų knygų leidybos žemėlapyje
Benas Bėrantas

Leidybos atstovai neretai susiduria su iššūkiu, kaip daugiakultūriame pasaulyje puoselėti savą kultūrą ir literatūrą, bet tuo pat metu atstovauti ir universaliems jaunimo pomėgiams.

Lapkričio 14 d., 2016
Apie išlaisvinančią mirties galią
Juldita Nagliūvienė

Ar galima „papasakoti apie paskutiniuosius Kafkos gyvenimo metus“, koncentruojantis ne į komplikuotas bei itin produktyvias kūrybinio proceso dirbtuves, bet į lėtą merdėjimą didžiosios užmaršties link?

„Oponuojančios jėgos“. Disidentų pašnekesiai Raudonojoje aikštėje1
Donatas Puslys

Disidentavimas, kova su režimu, liustracijos procesas, korupcija, nacionalizmas, bažnyčios ir valstybės santykis – tai yra temos, kurias susitikę Maskvos Raudonojoje aikštėje aptarinėjo Adamas Michnikas ir Aleksejus Navalnas.

Lapkričio 10 d., 2016
Festivalis „Vilniaus lapai“ sieks sugrąžinti literatūros skaitymus į viešą gyvenimą

Tris dienas truksiantis, skirtingose Vilniaus vietose vyksiantis festivalis Lietuvos publikai pristatys dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams ir jų tekstų skaitymams.

Lapkričio 7 d., 2016
Nauji krumpliaračiai modernizacijos pažinimo mechanizme
Norbertas Černiauskas - Naujasis židinys

Skaitant Progreso meteorą nuolatos justi, kaip krašto industrializaciją stabdė dar XIX a. pabaigoje prarastos startinės pozicijos ir Europos periferijai būdingų socio­ekonominių rodiklių įtaka. 

Lapkričio 1 d., 2016
Naujasis „Magificat vaikams“ kviečia pasikalbėti su vaikais apie mirtį ir apie dangų
Magnificat vaikams

Naujasis lapkričio-gruodžio „Magificat vaikams“ kviečia pasikalbėti su vaikais apie mirtį ir apie dangų, prisiliesti prie vaikiškos patirties, kai šeimoje iškeliauja Anapilin patys artimiausi, pamąstyti apie Vėlinių tradiciją savo šeimoje.

Spalio 31 d., 2016
Pirmųjų knygų debiutai jau lapkričio pradžioje

„Pirmosios knygos“ serija šiemet pristato du naujus autorius. D. Bagdonaitė debiutuoja eilėraščių rinkiniu „Mėlynojo banginio širdis“, o M. J. Urbonas – novelių knyga „Dvasių urna“.

Spalio 26 d., 2016
Bukerio premija – amerikiečių rašytojui Paului Beatty

Amerikiečių rašytojas Paulas Beatty apdovanotas Bukerio premija už romaną „Išpardavimas“. Jis tapo pirmuoju Amerikos rašytoju įvertintu šia prestižine literatūros premija.

Esė – išskirtinė šiandienos gyvenimo reflektavimo forma

Eseistika šiandien yra tapusi ne vien literatūros, bet ir filosofijos, publicistikos, interneto, televizijos objektu, apskritai – sociokultūriniu reiškiniu šiuolaikinėje visuomenėje. Taigi, esė – populiaru. Esė – pavojinga. Tai riba, tai galimybė. 

Spalio 22 d., 2016
Apie tylos kalną meditacijoje ir traškančias žvaigždes1
Jūratė Ziedelytė

Šiuo laikmečiu, kada viskas skaičiuojama pinigais ir šlove, tuščiais pasiekimais, netgi dvasiniais, kai subtiliai siekiama tik pasipelnyti, sunku tikėtis išgirsti tylą. Traškančias žvaigždes gali išgirsti tik tas, kuris neskaičiuoja gyvenimo pinigais, nededa ant veido šimtus kaukių tam, kad kažkam įtiktų

Eduardas Volteris ir Lietuvos nacionalinės bibliotekos pradžia
Dr. Kęstutis Raškauskas - Žurnalas „Tarp knygų“

E. Volteris, sulaukęs 63 metų, pradėjo naują gyvenimo etapą – ėmėsi kurti nacionalinę biblioteką. 

Spalio 19 d., 2016
Spalio 24 d. (pirmadienį) Šv. Kotrynos bažnyčioje skambės gruziniška pasaka

Vaikiškos knygos mylėtojus kviečiame į knygos „Pasakos apie berniuką Bekną ir mergaitę Teklą“ pristatymą, kuris įvyks spalio 24 d. 18 val. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Spalio 11 d., 2016
Kviečia į J. Sasnausko knygos pristatymą4

Vilniaus žydų viešoji biblioteka kviečia į brolio pranciškono Juliaus Sasnausko knygos pristatymą.

Spalio 10 d., 2016
Kviečia į knygos apie O. Šimaitę pristatymą

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla  š. m. spalio 13 d. 17.30 val. rengia Julijos Šukys knygos „Epistolofilija. Užrašytas Onos Šimaitės gyvenimas“ pristatymą VVGŽM Tolerancijos centre,

Kaip tvarkyti ir prižiūrėti asmeninę biblioteką
lrt

Knygas kaupia mėgėjai, o jie kartais nebejaučia saiko, neįvertina. Mėgėjui atrodo, kad visko reikia. Tačiau taip nutinka su visais daiktais, ne tik knygomis.

Spalio 4 d., 2016
Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai3
lrt

Šiemet knygų penketukai išrinkti trijose kategorijose: knygos suaugusiesiems, poezijos knygos ir knygos vaikams.