Šį sykį sudėlioju dienoraštinę savaitės mozaiką iš keleto „Bernardinai.lt“ kultūros skiltyje pasirodžiusių žinių apie dailę ar fotografiją. Panašu, kad menotyrininkai ar kiti apie vaizdui skirtas parodas rašantys asmenys yra gerokai daugiau suinteresuoti, kad žmogus ar pilietis sužinotų apie tą ar kitą ekspoziciją. Net jeigu nelabai ką supranti apie dailę, tikrai atrasi gausybę informacijos, kur galėtum nueiti peržvelgti parodos. Žinoma, skaitydamas aprašymus, turi atminti, kad galbūt tuose spaudos pranešimuose ne viskas yra pasakyta: truputį per daug gyrimo ir per mažai kritiškumo... Tačiau pasirinkimas tikrai yra.

Štai pirmadienį (birželio 3 d.), prisimenant Sąjūdžio įsisteigimo 25-ąsias metines, atidaryta fotografo Zino Kazėno paroda „Lietuva 1988–1991“. Joje, pasak Seimo kanceliarijos išplatinto pranešimo, minėtais metais sukurtos „fotografijos atspindi lemtingiausias Sąjūdžio gimimo, Lietuvos valstybingumo atkūrimas akimirkas“.

Jeigu patriotiniai vaizdiniai ir žodynas trikdo (yra tokia pasibaisėjusiųjų, nusivylusiųjų savo šalimi grupė), antradienį (birželio 4 d.) galėjo aplankyti „Juškus Gallery“ patalpose atidarytą Žygimanto Augustino parodą. Kaip teigia parodos organizatoriai, tai – vienas iš talentingiausių jaunosios kartos dailininkų. Ir jo paroda „gali šokiruoti puritoniškąją visuomenės dalį, tačiau (...) tai yra ta druska, kuri pasodrina šiuo metu vis labiau skaitmenizuotą moderniąją dailę.“ Taigi mėgstantieji aštriau turi galimybių užsukti į šalia sostinės Bernardinų sodo vartų esančią galeriją iki liepos 2 dienos.

Tą patį antradienį Lietuvos dailės muziejus drauge su Sankt Peterburgo Valstybiniu Ermitažo muziejumi Vilniaus paveikslų galerijoje atidarė parodą „Lukas Kranachas Vyresnysis (1472–1553). Madona su Kūdikiu po obelimi“. Nors ekspozicija skirta tokiam labai jau biurokratiniam reikalui –Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos tarybai (gaila, kad to negalima padaryti, bet tokių gremėzdiškų dedikacijų), vis dėlto ją labai verta apžiūrėti.

Trečiadienį (birželio 5 d.) galima buvo ramiai skelbti Panevėžio diena. Nuo tos dienos iki birželio 9-osios vyko Panevėžio tarptautinė fotografijos bienalė „Žmogus ir miestas“, kurioje dalyvavo 12 fotomenininkų iš Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos.

O Vilniuje, Šv. Jonų galerijoje, atidaryta paroda „Bitė Vilnius“ – tarptautinis jaunų menininkų susitikimas. Kaip rašo parodos rengėjai, „projektas suteikia galimybę jauniems menininkams kartu savaitę kurti Vilniuje ir pristatyti publikai savo kūrybą, kuri apima darbus tradicinėje parodinėje erdvėje (instaliacijos, video, tekstai, kūrybinės dirbtuvės) ir sukurtus gyvo pasirodymo metu.“

Nuo Šv. Jonų galerijos galėtume pradėti ir ketvirtadienio (birželio 6 d.) parodų aprašą. Tądien pradėjo veikti keturių iliustratorių paroda. Buvau užsukęs, gražu, patiko. Ypač jei mėgstate skaityti knygas vaikams. Dabar su malonumu rodysite ir jų iliustracijas.

O Kaune ketvirtadienį miesto muziejuje atidaryta Virginijaus Kašinsko personalinė tapybos paroda „Tautoraštis“.

Penktadienį (birželio 7 d.) Birštono kurhauze lankytojams atverta Martyno Gaubo paroda. Kaip teigia straipsnio apie ekspoziciją autorė Laura Narvidaitė, „tapybos darbai, eksponuojami kartu su skulptūromis, erdvėje sudaro dermę, šaiposi vieni iš kitų, ironiškai stebi žiūrovus ir nebijo būti karikatūromis.“

O Vilniaus mokytojų namuose šeštadienį (birželio 8 d.) „buvo įteikti apdovanojimai Lietuvos kraštovaizdžio kaitos fotokonkurso „Laikas keičia Žemę“ laimėtojams ir atidaryta geriausių konkursinių darbų paroda“. Veiks iki liepos 1 dienos.

Sekmadienį (birželio 9 d.) Druskininkuose baigėsi kūrybinė stovykla, kuri yra pirmoji dalis kūrybinio tapybos simpoziumo, skirto pasaulinio garso tapytojo litvako Chaimo Soutine atminimui. Antroji dalis – nutapytų darbų paroda Vilniuje...

Taigi, dėmesio vaizdams pakanka, reikia tik spėti lankytis. Žinoma, čia paminėti tik kai kurie renginiai, o kiek dar jų nepatenka akiratin!..

Belieka pavydžiai atsidusti. Kad taip literatai skelbtųsi... Va, savaitgalį Utenoje poetui Aliui Babieriui už jo kūrybą įteikta Antano Miškinio literatūrinė premija. Tylu... Tikėkimės, reikalai pasitaisys.

Na, o dabar – metas išsirinkti galeriją ir eiti paveikslų žiūrėti. Taip pat prisiminti, kad artėja ketvirtoji meno mugė „ArtVilnius“... Tiek žvalgymų šiai dienai. Iki.