Doris A. Fuller, Natalie Fuller, Greg Fuller. Pažadėk, kad nepakraupsi. – Vilnius, Vaga, 2005. – 221 p.

Klausimas Kas dabar bus? neretai užklumpa paauglių tėvus, kai paskambinęs mokyklos psichologas praneša, kad jų vaikas jau dvi savaites nesirodo anglų kalbos pamokose, arba kai vėlai vakare šalia brangiosios dukrelės jie pamato lovoje gulintį jos draugą, mat ji manė, kad tėvai jau giliai įmigę, arba kai atsitiktinai sūnelio kuprinėje atrandama tuščia alaus skardinė. Tokių Kas dabar bus? skalė labai plati: nuo nereikšmingo susirūpinimo iki baimės dėl gyvybės, kai gali būti suluošinamas vaikų gyvenimas, o mums, tėvams, užkraunama graužaties ir nepasitikėjimo savimi našta.

Tuo tarpu paaugliai į šį klausimą reaguoja neįtikėtinai atsainiai. O kaipgi! Jie visada žinoję, kuo tai galėtų baigtis. Šokiruoti būname tik mes: Kodėl aš to negalėjau numatyti iš anksto? arba Kodėl aš nepamačiau pranašiškų ženklų? Ir galiausiai: Ką man DABAR daryti?

Knygoje Natali ir Gregas, nors jo vaidmuo šiek tiek mažesnis, nes jis jau beveik pasiekęs pilnametystę, kiek įmanydami stengėsi, kad galėtų perteikti paprastų paauglių mąstymą ir elgesį – nuo namų darbų nusirašinėjimo iki vagysčių ir sekso. Paprastais paaugliais vadiname tuos, kurie šiaip jau moka atsirinkti, kas gera ir kas ne, bet daro ir klaidų, kurių jų tėvai nė neįtaria. Dauguma aprašomų išdaigų bus ne tokios baisios kaip netikėtas Natali dingimas vieną birželio dieną. Ir ačiū Dievui. Bet bus ir tokių, kai paauglių melas ir (arba) tėvų supratimo stoka net tipiškus paauglius įsuka į pavojus. Kiekvienas knygos skyrius prasideda bendromis mamos Doris pastabomis, o po to pakaitomis pateikiami tai mamos, tai Natali, o kartais ir mamos, ir Grego požiūriai. Gregas nuolat išdėsto savo, kaip vyresniojo paauglio, požiūrį skyreliuose su antrašte „Grego pasvarstymai“, o Doris savo ruožtu aprašo kai kurias tėvų aktyvistų strategijas: tai trumpos istorijos su antrašte „Karingoji mama“.

Pagaliau mes tikimės, kad užvertę knygą tėvai jau aiškiau įsivaizduos, ką jų paaugliai galvoja ir veikia. Vaikams knyga bus naudinga tuo, kad padės suprasti, kodėl nerimauja tėvai. Mes tikimės, kad mažų mažiausia kai kurie skaitytojai pradės kartų dialogą ir dalijimasis problemomis suteiks daugiau džiaugsmo negu skausmo. O labiausiai trokštame, kad panašios šeimos patirtų palengvėjimą, sužinojusios, jog jos ne vienintelis tokios, ir turėtų įrodymą, kad ir iš pačių sunkiausių situacijų galiausiai sėkmingai randama išeitis.

Ši knyga – mūsų laikų problemų įvertinimas, jas vienaip ar kitaip yra išgyvenę mūsų paaugliai.

Vieniems Filerių šeimos vaikų problemos, palyginti su jų vaikų bėdomis, pasirodys niekai, o kitiems – tragedija. Jeigu knygoje ir nerasite ko nors panašaus į savo patirtį, tikimės, jūs patys sutiksite bendraminčių, su kuriais galėsite pasikalbėti apie savo vaikų kelius ir klystkelius. Nė vienam čia aprašomam personažui kelias per paauglystės metus nėra rožėmis klotas, bet jis pagaliau vis vien baigiasi. Ir daugeliui mūsų jis būna sėkmingas.

Doris A. Fuler ir Natali Fuler

Bernardinai.lt