Aukščiausiojo Teismo (AT) teisėjas Valentinas Mikelėnas pirmadienį įteikė prezidentui Valdui Adamkui atsistatydinimo pareiškimą.

Tai BNS pirmadienį patvirtino prezidento patarėjas teisės klausimais Haroldas Šinkūnas.

"Mus ką tik pasiekė šis teisėjo prašymas", - sakė H.Šinkūnas.

Jis sakė kol kas nežinąs teisėjo pasitraukimo motyvų, nes nėra matęs paties teisėjo prašymo.

Pasak H.Šinkūno, pirmadienio vidurdienį AT pirmininkas V.Greičius pasiprašė "labai greito" priėmimo pas prezidentą ir įteikė V.Mikelėno pareiškimą.

Anot patarėjo, prezidentas planuoja artimiausiu metu susitikti su V.Mikelėnu ir aptarti jo pasitraukimo motyvus.

H.Šinkūno teigimu, V.Adamkui įteiktame pareiškime tokio sprendimo motyvų nėra nurodyta.

AT teisėjus atleidžia Seimas prezidento teikimu pasiūlius AT pirmininkui.

Pats V.Mikelėnas Lietuvos radijui sakė, jog iš pareigų pasitraukia, kad galėtų laisvai kalbėti apie teismų ir visuomenės problemas. Teigiama, kad oficialiąją savo pasitraukimo priežastį V.Mikelėnas paskelbs Seime.

V.Mikelėnas buvo įtrauktas į pernai liepą prezidento sudarytą darbo grupę, kuri rengė pasiūlymus, kaip tobulinti teismų darbą.

Praėjusią savaitę darbo grupė pateikė prezidentui parengtus teisės aktų pataisų projektus. Po šio susitikimo V.Mikelėnas žadėjo prezidentui pateikti atskirąją nuomonę dėl kai kurių darbo grupės parengtų siūlymų. Jo nuomone, projekte "per mažai priemonių", kurios pakeltų teismus "iš dugno".

V.Mikelėnas buvo AT pirmininko Vytauto Greičiaus rekomenduotas skirti į AT Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas.

Dėl AT Civilinių bylų skyriaus pirmininko paskyrimo jau beveik metus stebima trintis tarp AT vadovybės ir Prezidentūros.

Prezidentas V.Adamkus yra pareiškęs, jog tik po Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo teiks Seimui kandidatą į AT Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas.

V.Adamkus teigė, jog yra iškilę abejonių, ar šiuo metu Teismų įstatyme įtvirtinta šio pareigūno skyrimo tvarka atitinka Konstituciją.

Konstitucija numato, kad dėl teisėjų paskyrimo, paaukštinimo, perkėlimo ar atleidimo iš pareigų prezidentui pataria speciali įstatymo numatyta teisėjų institucija - Teismų taryba. Tuo tarpu Teismų įstatyme numatyta, kad ne Teismų taryba, o Aukščiausiojo Teismo pirmininkas pataria prezidentui dėl Aukščiausiojo Teismo skyriaus pirmininko skyrimo.

2004 metais grupė Seimo narių paprašė Konstitucinį Teismą įvertinti, ar minėtos Teismų įstatymo nuostatos atitinka Konstitucijai.

BNS žiniomis, KT šį prašymą pradės nagrinėti dar balandį.

Tuo tarpu AT pirmininkas V.Greičius mano, kad KT nutarimo laukti nebūtina.

V.Greičius pernai birželį pateikė prezidentui tris kandidatus į Civilinių bylų skyriaus vadovus - tai AT teisėjai Janina Stripeikienė, Egidijus Laužikas ir V.Mikelėnas.

Pats V.Greičius šalies vadovui patarė skirti Civilinių bylų skyriaus vadovu būtent V.Mikelėną.

Dabartinio AT Civilinio skyriaus pirmininko Česlovo Jokūbausko kadencija baigėsi praėjusių metų birželio 26 dieną. Č.Jokūbauskas šiam skyriui vadovavo nuo 1995 metų, dabar jis yra laikinasis vadovas.

Įstatymai numato, kad AT skyriaus vadovo kadencija trunka septynerius metus.