Rugsėjo 30 d. 19 val. Vilniuje, Menų spaustuvėje, – Gintaro Makarevičiaus režisuoto spektaklio „Katinas Temzėje“ premjera. Spektaklis pastatytas pagal Anetos Anros romaną „Katinas Temzėje“. Besidomintieji nacionaline dramaturgija galėjo dalyvauti būsimojo spektaklio skaitymuose, kuriuos vedė ta pati kūrybinė komanda, kaip ir nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Versmės“. Nors tuomet skaitymas vadintas „Karjera“, jo ištakos –­ tas pats romanas. Tačiau, pasak kūrėjų, spektaklio kūrybinio proceso metu nuo skaitymo buvo gerokai nutolta.

Spektaklis pasakoja apie jaunos merginos Gabrielės išvyką į Londoną, jos susitikimus su bendraamžiais ir įvairių likimų žmonėmis. Gabrielė linkusi į intelektualinius pasvarstymus bei šmaikščius, autoironiškus bei keistus monologus, perteikiamus aktoriaus Andriaus Bialobžeskio, kuris yra savotiškas Gabrielės alter ego. Londone Gabrielė sutinka įvairių tipų. Tai ir misteris profesorius varlyčių bei marihuanos augintojas Bertonas, ir jo labdaringoji žmona Kerol, ir gėjų porelė – milijonierius Normanas ir angeliško veidelio Džonatanas, ir lenkas Lukas, dirbantis statybose ir svajojantis kurti filmus kaip Romanas Polanskis, ir naivuolis airis Filas, maniakas striptizo klubo menedžeris. Visi paženklinti vienatvės žyme. „Kas aš?“ – klausia pabaigoje Gabrielė. Pradeda aiškėti jos nerimastingo vidinio pasaulio kontūrai...

Gintaro Makarevičiaus režisūrinis sumanymas jungia techniką ir kontaktą su žiūrovu. Visos „realiai“ vykstančios scenos yra nufilmuotos, ir tik vienas gyvai vaidinantis aktorius scenoje tampa personažu, reaguojančiu į projekcijoje vykstančias situacijas. Šis personažas pratęsia ir pagrindinės veikėjos mintis ir būsenas, o kartais įsibrauna į ekrano veiksmą. Tokiu būdu naudojama kino projekcija spektaklyje sukuria būtojo laiko būseną, o aktorius scenoje išsaugo ryšį su žiūrovais.

Spektaklyje vaidina romano autorė Aneta Anra, pagrindinį „gyvą“ vaidmenį atlieka Andrius Bialobžeskis. Filme–spektaklyje vaidina aktoriai Sigitas Račkys, Vytautas Rumšas, Dalia Overaitė, Ramūnas Cicėnas, Gintarė Latvėnaitė, Aušra Pukelytė, Aleksas Kazanavičius, Lukas Petrauskas, Mantas Vaitiekūnas, Dainius Svobonas, Tomas Kizelis, Sergejus Ivanovas.

Režisierius Gintaras Makarevičius –­ scenografas, šiemet pelnęs Auksinį scenos kryžių už scenografiją Jono Vaitkaus „Patriotams“ bei Gintaro Varno „Ruzvelto aikštei“.

Nuo 1999 m. G. Makarevičius kuria dokumentinius filmus, rodytus daugiau kaip 40 užsienio šiuolaikinio meno parodų bei festivalių. Šiemet jo dokumentinis filmas „Žiemos paralelės“ Šveicarijoje vykusiame Lugano kino festivalyje pelnė Pagrindinį prizą.

Nuotraukoje - Aneta Anra ir Andrius Bialobžeskis filmavimo metu. Nuotrauka iš festivalio „Tinklai“ archyvo.