Augustė Emilija Janonytė – toks ateityje galėtų būti pirmojo ryškumo smuiko žvaigždės vardas.

„Ar girdėjote TĄ mergaitę?“

Toks klausimas ne kartą skambėjo praėjusią savaitę Sankt Peterburge vykusio tarptautinio muzikos projekto „Geriausios pasaulio scenos – vaikams“ dienomis.

TA mergaitė – tai vienuolikmetė šiaulietė Augustė Emilija Janonytė, nesiliaujanti stebinti tarptautinių jaunųjų atlikėjų konkursų žiuri, daug mačiusios publikos ir toli pasaulyje garsinanti Lietuvos vardą. Mažąją smuikininkę dalyvauti projekte pakvietė pati jos organizatorė, garsi muzikė, Sankt Peterburgo choro studijos „Rondo“ vadovė Natalija Muravjova.

Augustė Emiljija Janonytė Sankt Peterburge dalyvavo dviejuose koncertuose. Pagrindinis muzikinio projekto koncertas vyko prestižinėje, ilgametėmis muzikinėmis tradicijomis ir puikia akustika pasižyminčioje M. Glinkos vardo akademinės kapelos salėje. Čia ji griežė F. Mendelsono koncertą su Sankt Peterburgo specialiosios muzikos mokyklos – licėjaus prie valstybinės N.Rimskio-Korsakovo konservatorijos simfoniniu orkestru (vadovas – Arkadijus Šteinluchtaas).

Baigiamajame koncerte Aničkovo rūmuose Augustė Emilija atliko F. Kreislerio „Preliudas ir Aleggro“.

Po abiejų koncertų kilo ovacijos, mažoji solistė buvo apipilta gėlėmis ir komplimentais. Daug mačiusi ir girdėjusi, talentų ir koncertų gausos išlepinta Sankt Peterburgo publika braukė ašaras, šaukė jai „Bravo“ ir daugybę kartų kvietė į sceną. Projekte dalyvavę žymūs muzikai, pedagogai, kritikai žavėjosi mažos mergaitės jautriai ir talentingai atliktais sudėtingais kūriniais, pranašavo puikią smuikininkės karjerą. Stebėjosi, kad šitokį talentą atskleidė ir užaugino paprasta nedidelio miesto muzikos mokykla. Vienintelė Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos ketvirtokės smuiko mokytoja – Nijolė Prascevičienė. Mokytoja ekspertė „užaugino“ ne vien Augustę Emiliją – išugdė visą plejadą jaunųjų talentų, tarptautinių konkursų laureatų. Nijolė Prascevičienė yra ir šiemet jau trečiąkart Šiauliuose vyksiančio S. Sondeckio tarptautinio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkurso iniciatorė ir viena pagrindinių rengėjų.


Vaikiškas Augustės Emilijos Janonytės amžius ir sukaupta muzikinė patirtis atrodo nesuderinami dalykai.

Griežti smuiku Augustė pradėjo ketverių su puse metų. Penkerių ji jau dalyvavo pirmajame tarptautiniame konkurse ir laimėjo antrąją vietą. Penkerių su puse Valmieros senosios muzikos festivalyje Augustė Emilija pirmąkart koncertavo su dideliu orkestru.

Su šiuo koncertu susijusi viena įdomi istorija, kokių per neilgą koncertinę karjerą būta ne tiek mažai. Kai Augustės mokytoja nusiuntė į Valmerą siūlomą programą ir pristatė atlikėją, netrukus sulaukė prašymo patikslinti programą arba pataisyti solistės gimimo metus - esą vaikai tokių kūrinių negroja. Tačiau klaidos nebuvo – Augustė Emilija augo greičiau negu jos amžiaus vaikai.

Šiandien Augustė Emilija yra dalyvavusi per 130 koncertų įvairiuose Lietuvos miestuose, Latvijoje, Ukrainoje, Čekijoje, Olandijoje, Danijoje įvairiose prestižinėse koncertų salėse, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Vilniaus miesto rotušėje, Chmelnickio miesto filharmonijoje (Ukraina) ir kt.

2005 metais tapo garbingos Karalienės Mortos premijos laureate, dešimties tarptautinių bei respublikinių konkursų laureate bei diplomante, 2008 metais pripažinta Šiaulių apskrities metų talentu.

Jaunoji smuikininkė daug kartų grojo solo su orkestrais: Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Lietuvos kameriniu orkestru, Kauno miesto simfoniniu orkestru, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos styginių orkestru, Šiaulių kameriniu orkestru, Valmieros miesto (Latvija) kameriniu orkestru, Sankt Peterburgo specialiosios muzikos mokyklos – licėjaus prie valstybinės N. Rimskio-Korsakovo konservatorijos simfoniniu orkestru, diriguojant S. Sondeckiui, M. Pitrėnui, G. Rinkevičiui, D. Katkui, R. Šervenikui, V. Lukočiui, G. Mais (Vokietija), A. Steinluchtui (Rusija).

2007 metais dalyvavo tarptautinio seminaro pamokose, kur su ja dirbo pasaulinio garso pedagogas ir smuikininkas prof. Zakharas Bronas (Vokietija), o IV tarptautiniame „Ch. Frenkelio vilos Vasaros festivalyje“ grojo solo kartu su žymia smuiko virtuoze prof. Mihaela Martin (Vokietija). Ji yra dalyvavusi smuiko meistriškumo kursuose „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ (2005, 2008). 

Daugelį Augustės Emilijos Janonytės pasirodymų koncertuose, konkursuose, muzikiniuose projektuose iki šiol lydi epitetas „jauniausia“, bet ne mažiau stebina ir džiugina jos talentas, ankstyva meninė branda, darbštumas. Atrodo, yra viskas, kad išsipildytų šiandien taip dažnai Augustei Emilijai skambantis linkėjimas ateityje tapti didžia smuikininke, tikru Lietuvos pasididžiavimu.

Augustė Emilija Janonytė – toks ateityje galėtų būti pirmojo ryškumo smuiko žvaigždės vardas. Tačiau vien mergaitės talento, šeimos ir mokytojos pastangų gali nepakakti. Žvaigždei užaugti plojimų ir komplimentų neužtenka – reikia nuolatinio visuomenės dėmesio ir paramos.

Bernardinai.lt