Šiandien (penktadienį, rugsėjo 4 d.) Vilniuje svečiuosis Redas Diržys – menininkas ir aktyvistas, politinių sanklodų kritikas, straipsnių ir manifestų autorius. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus salėje (Vilniaus g. 41), 18 val. jis skaitys trumpą pranešimą „Kurkime ne meną, o gyvenimą!“ ir pristatys jo paties verstą Stewarto Home’o knygą „Kultūros antpuolis: utopinės srovės nuo letrizmo iki „Klasių kovos“. Redas Diržys jau seniai garsėja skandalingais pasisakymais ir performansais, tad tikėtina, jog ir ši LUNI paskaita taps įdomiu renginiu.

Tiesa, ši naujiena neturi nieko bendro su galerijomis ir buvo čia įdėta daugiau dėl teksto pusiausvyros. Nes apsižiūrėjau, kad šiai savaitei pririnkau labai jau dailių ir tvarkingų parodų.

Galerijoje „Lietuvos aidas” neseniai atsidarė Lenos Chvičijos tapybos paroda „Viskas bus gerai“. Čia eksponuojami lietuvių tapytojų mylimiausi – ekspresionistiniai koloristiniai paveikslai.

L. Chvičijos tapybą pavadinčiau dailiuoju ekspresionizmu. Šios menininkės paveiksluose potėpio, spalvos, net siužeto ekspresionistinė laisvė ir veržlumas atrodo kiek dekoratyviai. Tapyta atsargiai, pasveriant kiekvieną prisilietimą. Net grubesni, sunkesni potėpiai atrodo apskaičiuoti, todėl kiek sustingę jiems truputį trūksta natūralumo.

Spalvų deriniai taip pat – skambūs ir gražūs, tačiau gan įprasti. Paveikslai – kaip kruopščiai surinkta ir perrišta gėlių puokštė mamai.

Apie „Arkoje“ eksponuojamą Juozo Pranckevičiaus tapybos parodą galima pasakyti, kad paveikslų labai daug.

Šis menininkas, kažkada baigęs architektūros studijas, tik šiais metais tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu. Matyt, šiai progai ir skirta jo personalinė paroda. J. Pranckevičius pristatomas kaip menų mylėtojas bei mecenatas, jis yra ir viešbučio „Europa City“ vadovas. Gražu, kai šalia verslo ar kitų darbų žmonės negaili laiko kūrybai. Tokiais atvejais turbūt nedera kabinėtis prie atlikimo profesionalumo ir mėginti apibendrinti meninę laisvalaikiu sukurtų paveikslų vertę. Tačiau pasidžiaugus pirmojoje salėje užderėjusių paveikslų gausa, verta eiti toliau.

Tolimesnėse „Arkos“ salėse eksponuojama Prano Gailiaus kūryba. Šis išeivijos menininkas gimė 1928 m. Mažeikiuose. Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukė iš Lietuvos. 1945 m. apsigyveno Strasbūre, piešimo mokėsi Taikomosios dailės mokykloje. 1950 m. Studijavo garsiojo menininko F. Ležė (Fernand Léger) meno akademijoje, nuo 1953 m. – Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje.

Parodoje pristatomi įvairių periodų kūriniai – tapyba, grafika. Darbus parodai atrinkti padėjo pats menininkas. Įdomu stebėti, kaip kinta P. Gailiaus braižas, skiriasi tiek atlikimo maniera, tiek paveikslų temos ir siužetai.

Tad žiūrovas parodoje ras ir racionalaus abstrakcionizmo, ir subtilia linija išreikštų figūrinių grafikos darbų.

Modernistinės dvasios kūriniuose kiekviena linija kalba apie menininko profesionalumą ir patirtį. Vienam šie kūriniai pasirodys artimesni, kitam – ne tokie aktualūs, tačiau menininko miestriškumas – akivaizdus ir malonus akiai.

Lena Chvičija, „Viskas bus gerai“, „Lietuvos aido“ galerija, Žemaitės g. 15, iki rugsėjo 17 d.

Juozo Pranckevičiaus tapybos paroda, galerija „Arka“, Aušros vartų g. 7, iki rugsėjo 23 d.

Prano Gailiaus tapybos, grafikos, iliustracijų paroda, galerija „Arka“, Aušros vartų g. 7, iki rugsėjo 23 d.