Šį sekmadienį Kauno filharmonijoje džiazo garsais bus budinama mūsų atmintis. Žymūs Lietuvos muzikantai drauge su Kauno bigbendu pagerbs šviesaus atminimo ilgamečio šio kolektyvo vadovo Romualdo Grabšto asmenybę.

Šiemet rugpjūčio pabaigoje amžinybėn išėjusio dirigento bičiuliai sumanė įprasminti jo atminimą koncertu. Be to, šiuo metu rengiama knyga, į kurią suguls artimųjų ir draugų prisiminimai apie legendinę Lietuvos džiazo figūrą. Tikima, kad ateityje, jei tik nenusigręš Kauno valdžia, R.Grabšto atminimas bus pagerbtas skulptūriniu akcentu Kauno senamiestyje - jo skveruose, gatvėse ir atvirose kavinaitėse taip mėgo koncertuoti maestro.

Tokio kolektyvo, kokį turi Kaunas, nėra nei Latvijoje, nei Estijoje. Vienas bigbendas suburtas Minske, du - Maskvoje. Tačiau visi jie tebegroja sovietinių laikų džiazą. O maestro R.Grabštas bigbendo kūrybinę energiją sėmė iš tikro amerikietiškojo džiazo versmių.

Kuklus, bet iškilus

Tradiciškai manoma, kad lietuviško džiazo epocha prasidėjo vieną 1961-ųjų vakarą, kai septyniolikmetis Viačeslavas Ganelinas išėjo į sostinės "Žinijos" draugijos salės sceną ir pradėjo improvizuoti. Kauno bigbendo nariai tokiai istorijos traktuotei nepritartų. Jie žino, kad lietuvių bigbendo pirmtaku galima laikyti Kauno radiofono džiazo orkestrą, kurį 1940-aisiais įkūrė Abraomas Stupelis.

Beveik visus sąmoningo gyvenimo metus R.Grabštas skyrė muzikai, o daugiausia jų - džiazui. Orkestre, kuriam vadovavo maestro, muzikavo ir išaugo tokie džiazo galiūnai kaip saksofonininkas Tomas Botyrius, būgnininkas Vladimiras Teluchinas. Kolektyvą sustiprino trimitininkas Valerijus Ramoška, multiinstrumentininkas Skirmantas Sasnauskas, saksofonininkas Rimantas Brazaitis. Ir dabar daugelis orkestro muzikantų yra įvairių Kauno džiazo kolektyvų nariai bei lyderiai. R.Grabštas, pasak liudininkų, nesivaikė populiarumo, buvo itin kuklus žmogus. Džiazo atlikėjai vertino jo nuopelnus, vadino vadovą Lietuvos bigbendo tėvu, gyva legenda. Paradoksalu, tačiau šitiek metų kolektyvui ir džiazo scenai atidavęs maestro nėra apdovanotas nė viena valstybine premija, medaliu ar ordinu. Tikram džiazo meistrui to ir nereikėjo. "Tai tikra legenda. Kauno bigbendo niekas kitaip ir nevadino kaip R.Grabšto bigbendu", - sakė laikinai orkestro vadovo direktoriaus pareigas einantis Eugenijus Šaltis.

Ne gedulingas vakaras

Į atminimo vakarą šį sekmadienį atvyks žymiausi džiazo muzikantai: Petras Vyšniauskas, Vytautas Grubliauskas-Kongas, Eugenijus Kanevičius, Arvydas Joffė, Olegas Molokojedovas, Vytautas Labutis, Povilas Jaraminas, Egidijus Buožis. Kauno bigbendui diriguos

naujasis meno vadovas S.Sasnauskas. Iš viso tądien skambės 23 koncertiniai numeriai. "Tai ne koks gedulingas vakaras. Tiesiog norime įrodyti, kad orkestras gali gyvuoti, dirbti ir eiti pirmyn. Žinoma, išlaikant tai, ką būdamas jo vadovu įskiepijo R.Grabštas", - kalbėjo E.Šaltis.

Po ganėtinai ilgos pertraukos scenoje pasirodys Pranas Narušis. Be kitų kūrinių, jis birbyne žada atlikti Maurice'o Ravelio "Bolero". P.Narušiui akompanuos žmona pianistė Saulina Atkočaitytė ir Saulius Šiaučiulis. Klausytojus žada nustebinti ir E.Kanevičius. Jis tą vakarą vienas gros kontrabosu. Pianistų E.Buožio, P.Jaramino pasirodymai primins, kad maestro R.Grabštas taip pat buvo talentingas klavišininkas. Koncerte dalyvaus ir nuolatinis Kauno bigbendo partneris, italų kilmės amerikietis Vinny Messina. Be jo, scenoje dainuos ilgametis Kauno bigbendo narys Vytautas Petrušonis ir Vita Rusaitytė.

Mindaugas Klusas