Liberalų ir centro sąjungos frakcijos atstovas Artūras Zuokas antradienį pareiškė atsisakysiąs Seimo nario mandato, nes parlamentas nepritarė jo siūlymui nuo 2011 metų numatyti tris skirtingus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus.

Liberalcentristas siūlė pridėtinės vertės mokestį nuo 2011-ųjų sumažinti vienu procentiniu punktu iki 20 proc., o kai kurioms prekėms ir paslaugoms nustatyti mažesnius - 10 ir 5 proc. PVM tarifus. Seimas antradienį po pateikimo tokius siūlymus atmetė. Už trijų dydžių tarifą balsavo 53 Seimo nariai, 18 buvo prieš ir 39 susilaikė.

"Ačiū ir sėkmės, tikrai buvo malonu su jumis dirbti", - po balsavimo į parlamentarus kreipėsi A.Zuokas. Prieš balsavimą nesėkmės atveju pagrasinęs atsistatydinti politikas plenariniame posėdyje sakė, kad jam "sunku išmokti būti abejingam".

Prieš A.Zuoko projektą balsavo arba susilaikė koalicijos partneriai, išskyrus politiko Liberalų ir centro frakcijos narius. Dėl PVM lengvatų įvedimo balsuodami susilaikė 7 Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai. Du Tautos prisikėlimo partijos frakcijos nariai buvo prieš, trys susilaikė. 16 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų balsavo prieš, 29 susilaikė.

A.Zuoko projektas sulaukė tik opozicijos ir liberalcentristų paramos. Seimo nario įgaliojimų nutrūkimui reikalingas ne žodinis, o raštiškas pareiškimas. Jį mandato atsisakantis parlamentaras turi įteikti Vyriausiajai rinkimų komisijai. A.Zuokas BNS sakė pareiškimą VRK įteiksiantis trečiadienį.

A.Zuokui atsisakius mandato, į Seimo nario vietą pretenduotų jo sutuoktinė Agnė Zuokienė, tačiau politikas sakė esantis įsitikinęs, jog į Seimą sutuoktinė neis. Toliau rinkiminiame sąraše - eksparlamentaras Jonas Čekuolis.

Pagal A.Zuoko projektą, iki 10 proc. sumažintą PVM tarifą siūlyta taikyti šildymui, visuomeniniam transportui, viešojo maitinimo paslaugoms, išskyrus alkoholinius gėrimus. 5 proc. tarifas siūlytas taikyti knygoms, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, vaistams, viešbučių ir specialaus apgyvendinimo paslaugoms, visų rūšių meno ir kultūros bei sporto renginių, muziejų, pramogų parkų, zoologijos sodų lankymui. Be to, 5 proc. PVM tarifą siūlyta nustatyti kai kuriems maisto produktams: šviežiai atšaldytai mėsai ir valgomiems subproduktams. Dabar standartinis PVM siekia 21 proc. - nuo rugsėjo jis buvo padidintas 2 punktais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.