Energetikos ministras ir naikinamos nacionalinės energetikos bendrovės "Leo LT" akcininkė "NDX energija" susitarė dėl pastarosios pasitraukimo iš "Leo LT" už 680 mln. litų kompensaciją.

Penktadienį pasirašytas susitarimas dėl pernai gegužę įsteigtos "Leo LT", kuri turėjo įgyvendinti milijardinės vertės strateginius energetikos projektus, panaikinimo, pranešė ministro pirmininko Spaudos tarnyba.

Tai reiškia, kad vienintelė "Leo LT" akcininkė lieka valstybė, o pati įmonė nedelsiant bus likviduota. Be to, valstybei lieka elektros skirstymo bendrovė VST, o "NDX energijai" iš "Leo LT" lėšų bus sumokėti pinigai už 2003 ir 2004 metais jos privatizuotus tuometinius Vakarų skirstomuosius tinklus (dabar - VST), kurių akcijos kuriant "Leo LT" buvo įvertintos net 2,734 mlrd. litų.

Tokiu būdu baigtas nevienareikšmiškai vertintas ir daug visuomenės kritikos dėl neskaidrumo sulaukęs buvusios socialdemokratų Vyriausybės projektas, kurio trūkumus pripažino ir Konstitucinis Teismas bei griežtai kritikavo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Penktadienį ministras Arvydas Sekmokas ir "NDX energijos" valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius pasirašė sutartį, BNS patvirtino A.Sekmokas.

"Nenoriu komentuoti pats pirmas. Tik galiu pasakyti, kas pasiūlymas buvo priimtas, ir valstybė yra pagrindinė ir vienintelė "Leo LT" akcininkė, o įmonė bus nedelsiant likviduota. Kliūčių tam nebeliko", - BNS sakė A.Sekmokas.

Anot jo, visos sutarties sąlygos bus viešai paskelbtos penktadienį.

Premjeras Andrius Kubilius teigiamai įvertino pasirašytą susitarimą, kuriuo likviduojamos visos "Leo Lt" kūrimo sutartys.

"Galima pasidžiaugti, kad užsitęsusioje "Leo Lt" istorijoje pagaliau dedamas galutinis taškas ir Energetikos ministerija visą savo energiją galės skirti ne akcininkų ginčams nagrinėti, o svarbiausių valstybės strateginių tikslų įgyvendinimui", - pranešime sakė A.Kubilius.

Premjeras taip pat pabrėžė, kad pasirašytas restitucinis susitarimas, kuriuo valstybei sugrąžinamos visos "NDX energijos" turėtos VST akcijos, teisiškai sugrąžina padėtį, buvusią iki VST privatizavimo, todėl savaime suprantama, kad abi šalys įsipareigoja nekelti klausimų dėl veiksmų, kurie buvo atliekami po privatizavimo.

"Manau, kad tokias nuostatas įtvirtinantis susitarimas yra sąžiningas, nes mes užuot nagrinėję, kas ką ne taip padarė po privatizavimo ar kuriant "Leo Lt", tiesiog sugrįžtame į padėtį, kai VST priklausė valstybei. Tokiu būdu su "NDX energija" bei jos akcininkais visiškai ir negrįžtamai baigiame visus ginčus dėl "Leo LT", - sakė Vyriausybės vadovas.

A.Kubilius pabrėžė, kad Vyriausybė palaiko ir palaikys Lietuvos verslą ir privačią iniciatyvą, užtikrins sąžiningas konkurencijos sąlygas, užkirsdama kelią bet kokiai rinkos monopolizavimo galimybei.

Sutartis pasirašyta po to, kai elektros skirstymo bendrovė VST ketvirtadienį atsisakė ieškinio prieš "NDX energiją" dėl 520,831 mln. litų žalos atlyginimo.

Praėjusį pirmadienį Vyriausybė pateikė pasiūlymą "NDX energijai" už 680 mln. litų kompensaciją trauktis iš įmonės. A.Sekmoko teigimu, Vyriausybės pasiūlymas apima ne tik piniginę kompensaciją, bet ir kitas teisines priemones, kurios iki šiol nepaskelbtos.

I.Staškevičius tuomet pasiūlymą įvertino kaip teigiamą žingsnį ir sakė tikintis rasti sutarimą be teisminio proceso. Anksčiau I.Staškevičius teigė, kad siūloma 680 mln. litų suma atitinka tik pernai "NDX energijos" į "Leo LT" įneštą dividendų (608 mln. litų) ir jų palūkanų sumą, tačiau nesiūloma kompensacija už valstybės nusavinamas VST akcijas.

Vyriausybė dabar valdo 61,7 proc., "NDX energija" - 38,3 proc. "Leo LT" akcijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.