„Šokiai su gitara“ – būtent taip pavadinta prieš kelerius metus išleista „Baltijos gitarų kvarteto“, kuris šiandien Vakarų Europos scenoje pristatomas kaip vienas stipriausių Baltijos šalių gitarų kolektyvų, kompaktinė plokštelė. Neapsiribodami vien tik koncertine ir pedagogine veikla, kvarteto nariai nusprendė surengti „Baltijos gitarų festivalį“, kuriame Lietuvos publika turėtų puikią progą susipažinti su įdomiais ir talentingais užsienio šalių klasikinės gitaros kolektyvais.

Šia proga apie festivalio koncepciją, klasikinės gitaros muziką Lietuvoje bei pasaulines tendencijas kalbamės su „Baltijos gitaros kvarteto“ nariu, muzikantu ir pedagogu Sauliumi S. Lipčiumi.

Patys esate aktyviai grojantys, keliaujantys muzikantai. Kaip Jums kilo mintis surengti festivalį?

Mūsų kvartetas susikūrė prieš penkerius metus ir visą tą laiką aktyviai koncertavo tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Būdami Lietuvoje stengiamės nepraleisti nė vieno klasikinės gitaros koncerto, juolab kai groja atlikėjas iš užsienio – visada įdomu pamatyti kažką nauja, išgirsti tai, ko iki tol nesi girdėjęs. Tačiau po klasikinės gitaros koncertų Lietuvoje dažnai tekdavo nusivilti – atlikėjai nepatenkindavo to pažinimo troškulio, dažnai tiesiog nesugebėdami klausytojo įtraukti į savo muzikos spektaklį.

Visiškai priešinga reakcija mums būdavo svečiuojantis užsienio šalyse, kai iš vieno ar kito kolektyvo, atlikėjo koncerto išeidavome sužavėti ir priblokšti tos muzikos ir pačių atlikėjų charizmos. Taip natūraliai mums patiems iškilo klausimas: kodėl negalėtų Lietuvoje vykti aukšto lygio klasikinės gitaros koncertai?

Kelerius metus svarstėme tokių koncertų galimybes ir supratome, kad mes patys ir galėtum tai daryti, nes koncertuodami užsienio šalyse susipažįstame su įvairiais muzikantais, išgirstame jų atliekamą muziką, galų gale užmezgame asmeninius kontaktus. O atsiradus asmeniniams santykiams kur kas paprastesnė tampa kalba ir dėl koncertų Lietuvoje.

Neįprastas Jūsų festivalio periodiškumas – kartą per tris mėnesius? Kodėl programą sudarėte būtent taip?

 Mūsų festivalis netradicinis, nes trunka ne savaitę ar mėnesį, bet ištisus metus. Tiesa, festivalio koncertų intensyvumas ne toks didelis – esame numatę rengti po vieną koncertą kiekvieną metų sezoną. Tokį periodiškumą pasirinkome todėl, kad jis atitiko mūsų festivalio sumanymą – publikai pristatyti išskirtinius atlikėjus, kad kiekvienas koncertas būtų tikrai įsimintinas. Festivalio koncertų grafiką išdėliojame taip, kad žmogus, besidomintis klasikine gitaros muzika, galėtų visus metus reguliariai lankytis koncertuose. Kadangi patys esame labiau muzikantai nei festivalių rengėjai, o šioje veikloje tik pradedantys, esame įsitikinę, kad pradžiai toks koncertų periodiškumas yra pakankamas. O ateitis parodys kaip bus.

Pirmasis festivalio koncertas įvyko praėjusių metų vasarą „Europos parke“, kur grojo vokiečių duetas „Amadeus Guitar Duo“, rudenį koncertavo kolektyvas iš Belgijos „Luz de Luna“, žiemos sezono koncerte vasario 3 dieną Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje gros duetas iš Italijos „Bandini Chiacchiaretta Duo“. Pavasarį ketiname atvežti dabar vieną ryškiausių pasaulyje jaunosios kartos gitarisčių Iriną Kulikovą, kuri dabar skina prizus visur, kur tik groja.

 Minėjote, kad po klasikinės gitaros koncertų Lietuvoje dažnai tekdavo nusivilti. Ar tai reiškia, kad ši muzika Lietuvoje neturi ir senesnių tradicijų?

Lietuvoje klasikinės gitaros mokykla kol kas yra brandinama, ji tik formuojasi, todėl ir tradicijos jaunos. O ir publikos supratimas apie šią muziką nėra išsamus, nes ji iki šiol turėjo nedaug galimybių gyvai pažinti šios muzikos stilių ir atlikėjų įvairovės.

Mūsų festivalio tikslas – suteikti žmonėms galimybę atrasti klasikinės gitaros muzikos įvairovę, kad jie pamatytų įvairų spektrą kūrybingų atlikėjų, gebančių įdomiai ir įtaigiai interpretuoti klasikinius kūrinius, taip pat kurti ekspresyvią ir netikėtą šiuolaikinę muziką. Mums svarbu, kad mūsų mokiniai, bendraminčiai ir tiesiog žmonės, kuriems įdomi gitaros muzika, turėtų galimybę atrasti ir pažinti tą klasikinės gitaros muzikos įvairovę, kuri šiandien yra išties labai plati. Esame sau aukštai išsikėlę kartelę, todėl tikimės, kad mums pavyks į festivalį pasikviesti aukščiausio lygio atlikėjų, kurie savo muzika pakerės klausytojus.

 Kaip klasikinės gitaros muzikantai sudaro savo koncertų programas? Juk šiandien išties labai sunku kalbėti apie grynųjų žanrų stilistiką?

 Klasikinės gitaros muziką apibūdina ne tik pats gitaros pavadinimas, gitaros pastatymas grojant, bet ir atliekama muzika. Tačiau šiandien muzikantai į savo programas linkę įtraukti įvairių stilistikų kūrinių, o klasiką – pateikti žaismingai ir netikėtai.

Su „Baltijos gitarų kvartetu“ turime parengę koncertinę programą „Kelionė laiku“, kur grojame pradėdami renesanso kūriniais, keliaujame per epochas ir baigiame šiuolaikiniais, avangardiniais ar populiariosios muzikos kūriniais.

 Klasikinės gitaros muzikantai, be jokios abejonės, yra gitarų meistrai, gebantys sugroti praktiškai viską. Bet gitara šiuo atveju tik vienas iš instrumentų tiksliai atkartoti natas. Ar šalia to amatininkiškumo lieka vietos ir kūrybiškumui?

Klasikinės muzikos atlikėjų kūrybiškumas – kūrinio interpretacija. Tai taip pat ne ką prastesnis menas nei improvizacija, nes interpretuoti tinkamai, įtaigiai ir taip, kad tavo interpretacija įtikintų publiką, tikrai yra didelis menas. Juk pasaulyje pilna atlikėjų, kurie tiesiog meistriškai atkartoja natas, tačiau kiekvieno tikrai gero atlikėjo stiprybė yra jo charizma ir kūrybiškumas, gebėjimas netikėtai pateikti tą patį kūrinį, kurį klausytojas jau girdėjo šimtus kartų.

Pasaulis šiandien yra didelė margaspalvė vaivorykštė, kurioje yra muzikantų, grojančių išimtinai vienos stilistikos muziką ir sąmoningai einančių viena kryptimi, pavyzdžiui, senosios muzikos ansambliai, kurie groja senoviniais instrumentais, rengiasi to laikotarpio apdarais, ieško senų natų ir viską daro kaip įmanoma autentiškiau. Yra visiškai kitokia kryptis – muzikantai, kurie nesibaido eksperimentų, ieškojimų, įvairių stilistikų suderinamumo. Ir visa tai dera tarpusavyje, tai gražiai praplečia ir papildo patį muzikos supratimą. Dabar scenoje svarbiausia – turėti savo veidą.

Koks galėtų būti Jūsų festivalio veidas?

Sakyčiau, tai multiveidas, kuriame atsispindi klasikinės gitaros muzikos įvairovė. Mes siekiame publikai parodyti, kokia margaspalvė ir stilistiškai įvairi gali būti klasikinės gitaros muzika – nuo klasikos iki totalaus avangardo.

Kalbino Gediminas Kajėnas