A. Valantinas: prokuratūros pavaldumo keitimas būtų žingsnis atgal
Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas teigia nepritariantis politikų siūlymui prokuratūrą padaryti pavaldžią Vyriausybei.
"Jau atrodė, kad diskusijose, kam turi būti pavaldus generalinis prokuroras - Seimui ar Prezidentui - pasiektas sutarimas, todėl, viena byla neturėtų būti pagrindas ginčui atsinaujinti. Valstybingumo atžvilgiu tai būtų žingsnis atgal", - penktadienį išplatintame pranešime spaudai cituojamas generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.
Jo nuomone, siūlomas sprendimas turėtų atitikti Konstituciją ir būti geriausias Lietuvoje galiojančiai daugiapartinei parlamentinės demokratijos politinei sistemai.
Konstitucijoje numatyta, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.
Peržiūrėti prokuratūros pavaldumo klausimą kilo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete (TTK), atliekant parlamentinį tyrimą dėl vadinamosios Kauno pedofilijos bylos.
Remiantis šio tyrimo išvadomis sausio 19 dieną Seimo valdyba sudarė darbo grupė prokuratūros teisinei padėčiai ir vietai valstybės valdžios institucijų sistemoje nustatyti.
Darbo grupės vadovu paskirtas TTK pirmininkas Stasys Šedbaras. Jai taip pat priklauso du parlamento Teisės departamento darbuotojai, dvi TTK biuro patarėjos, parlamentarai Julius Sabatauskas, Konstantas Ramelis, Raimondas Šukys, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Vytautas Nekrošius, buvęs generalinis prokuroras, dabar užsiimant advokato praktika Kazys Pėdnyčia.
Iki šių metų gegužės 1-osios darbo grupė privalo išnagrinėti "prokuratūros teisinės padėties ir vietos valstybės valdžios institucijų sistemoje kaitos, taip pat prokuratūros sistemos ir vadovaujančių pareigūnų tarnybos eigos pakeitimo galimybes ir parengti atitinkamų teisės aktų, tarp jų ir Konstitucijos, pakeitimo ir papildymo projektus".
Komitetas, domėjęsis, kaip policija ir prokuratūra tyrė kauniečio Drąsiaus Kedžio skundus dėl jo mažametės dukters tvirkinimo, konstatavo, jog "ikiteisminio tyrimo sistema yra perdėm biurokratinė, reikalaujanti nepagrįstai didelių tarnybos laiko ir finansinių išteklių, todėl neatidėliotinai tobulintina".
"Prokuratūra yra glaudžiai susijusi su baudžiamojo (ir ne tik) persekiojimo funkcija, už kurią politiškai atsako vykdomoji valdžia. Vadinasi, prokurorai ir prokuratūra turi turėti atitinkamą funkcinį ryšį su vykdomosios valdžios sistema", - rašoma TTK išvadose.
Tuo metu dabar, anot komiteto, "prokuratūra visais aspektais iš esmės yra nepriklausoma institucija, kuri pati save ir kontroliuoja".
S.Šedbaras ne kartą yra minėjęs, kad generalinį prokurorą turėtų skirti prezidentas Vyriausybės teikimu.
