Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas ketvirtadienį pagaliau pradėjo nagrinėti vadinamąją riaušių prie Seimo bylą. Iki šiol tris kartus teismo posėdžiai buvo atidėti.

Į posėdį nesusirinko visi kaltinamieji - posėdžio pradžioje nebuvo Česlavo Dukelio ir Arturo Laveckio. Jiems teismas nusprendė pakeisti lengvesnes kardomąsias priemones į suėmimą ir jų atžvilgiu bylą atskirti.

Praėjus daugiau nei valandai Č.Dukelis su advokatu pasirodė teismo salėje.

Tris kaltinamuosius - Tomą Virbicką, Romą Vaicekauską ir Genriką Lisovskį - su antrankiais atvedė policijos pareigūnai. T.Virbicko atžvilgiu anksčiau byla buvo išskirta ir jo atžvilgiu paskelbta paieška. R.Vaicekauskas su antrankiais atvestas , nes šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę, jis jau teistas keturis kartus.

Dar vienas kaltinamasis - Skomantas Pakalka - iki šiol nerastas.

Visi kiti kaltinamieji atvyko.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Paulius Jablonskas ketvirtadienį perskaitė kaltinamąjį aktą, kuriame teigiama, kad kaltinamieji praėjusių metų sausio 16-ąją tarpusavyje susitarė priešintis pareigūnams ir pažeisti viešąją tvarką.

Pasak prokuroro, vyrai kurstė žmonės smurtauti, pažeisti viešąją tvarką, priešintis policijos pareigūnams ir patys tai darė. P.Jablonskas tvirtino, kad kaltinamieji keikė teisėsaugos pareigūnus, mėtė į Seimo langus ir pareigūnus sniego gniūžtes, akmenis, kiaušinius, ledo gabalus ir kitus daiktus.

Kai kurie kaltinamieji, pasak valstybinį kaltinimą palaikančio prokuroro, neblaivūs skatino šturmuoti Seimo rūmus ar pulti parlamentą saugojusius pareigūnus.

P.Jablonskas tvirtino, kad šie asmenys Seimo kanceliarijai padarė žalos už daugiau kaip 228 tūkst. litų (buvo išdaužti 42 Seimo rūmų langų paketai), Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams - žalos už 11 tūkst. litų. Žalos padaryta ir privatiems asmenims bei šalia Seimo esančioms įstaigoms: nukentėjo langai, niokoti automobiliai ir pan.

Riaušių byloje kaltinamaisiais įvardijami šie asmenys: Darius Subotkevičius, Tadas Šoblis, Romas Vaicekauskas, Genrikas Lisovskis, Edgaras Švabauskas, Aleksandras Daško, Tomas Čaikauskas, Karolis Lenkovskis, Jurijus Šidlionokas, Edgaras Jonušas, Andrejus Artemenko, Slavomiras Stankevičius, Aleksandras Aškelovičius, Tomas Virbickas, Aivaras Avgustinas, Česlavas Dukelis, Česlovas Bitovtas, Skomantas Pakalka, Tomas Čedrauskas, Vadimas Kundinovičius, Aleksejus Druzevas, Saulius Stepaitis, Saulius Žukauskas, Arturas Pantiuchinas, Leonidas Ivanovas, Sigitas Astratovas, Michailas Gajevskis, Arturas Laveckis ir Veslavas Lukaševičius.

Kaltinamiesiems gresia baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 2 dalį, kuri numato riaušių organizatoriams, provokatoriams, smurtautojams ar turtą niokojusiems ar kitaip šiurkščiai viešąją tvarką pažeidusiems asmenims, kurie priešinosi policininkams arba naudojo šaunamąjį ginklą ar sprogmenis, laisvės atėmimo bausmę iki šešerių metų.

Vilniaus apygardos prokuratūra dar nėra iki galo baigusi tyrimo dėl riaušių organizavimo ir dalyvavimo jose, nes atliekamas dar vienas tyrimas.

Du tyrimus nuspręsta vykdyti dėl to, kad būtų greičiau išnagrinėtos bylos ir nevilkinamas baudžiamasis procesas.

2009 metų sausio 16-ąją Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, vykęs profesinių sąjungų organizuotas mitingas prieš Vyriausybės padidintus mokesčius baigėsi riaušėmis. Per jas nukentėjo apie 30 žmonių, išdaužta dalis Seimo langų, apgadinti kai kurie aplinkiniai pastatai, bandyta įsiveržti į Seimą. Profsąjungų atstovai tąkart nuo riaušininkų atsiribojo.

Riaušininkus tramdę Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai panaudojo ašarines dujas, gumines kulkas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.