JAV prezidentas Barackas Obama  ketvirtadienį per susitikimą su Dalai Lama pažadėjo pagalbą siekiant išsaugoti tibetiečių identitetą ir teises, o supykusi Kinija apkaltino Jungtinių Valstijų vadovą pažeidus ankstesnius susitarimus.

Kinijos URM penktadienį pareiškė, kad JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) susitikimas su Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama "rimtai pakenkė" Kinijos ir Jungtinių Valstijų santykiams.

"Šis JAV žingsnis buvo rimtas įsikišimas į Kinijos vidaus reikalus, smarkiai užgavo Kinijos žmonių jausmus ir rimtai pakenkė Kinijos ir JAV santykiams", - sakoma pranešime, kurį paskelbė URM atstovas spaudai Ma Zhaoxu (Ma Džaosu).

Baltieji rūmai kruopščiai suplanavo susitikimą su Tibeto dvasiniu vadovu, tikėdamiesi išvengti Pekino protestų. Dalai Lama su prezidentu susitiko privačioje jo rezidencijos zonoje, o ne Ovaliniame kabinete. Žurnalistams filmuoti to susitikimo nebuvo leista.

Tačiau 74 metų budistų vienuolis žengė neįprastą žingsnį: išėjęs iš Baltųjų rūmų pabendravo su žurnalistais, kuriems pareiškė esantis "labai patenkintas" B.Obamos parama, ir netgi žaismingai apmėtė juos sniegu.

Baltieji rūmai vėliau paviešino nuotrauką, kurioje abu Nobelio taikos premijos laureatai matomi besikalbantys per 45 minutes trukusį susitikimą. Baltųjų rūmų atstovas spaudai Robertas Gibbsas paskelbė pranešimą, kuriame išreiškiama parama Dalai Lamos tikslams.

"Prezidentas išreiškė tvirtą paramą Tibeto unikalaus religinio, kultūrinio ir kalbinio identiteto išsaugojimui, taip pat tibetiečių žmogaus teisių tibetiečių apsaugą Kinijos Liaudies Respublikoje, - nurodė R.Gibbsas. - Prezidentas pagyrė Dalai Lamos "trečiojo kelio" traktuotę, jo ištikimybę smurto atsisakymui ir siekį vystyti dialogą su Kinijos vyriausybe".

Dalai Lama, kuris pasitraukė iš savo tėvynės į Indiją 1959 metais, pasisako už "trečiąjį kelią": siekti didesnių teisių tibetiečiams pripažįstant Kinijos valdžią Tibete.

Pekinas tvirtina, kad Dalai Lama kalba nenuoširdžiai ir kaltina šį budistų vienuolį, kurio paskaitos apie dvasingumą itin populiarios visame pasaulyje, organizuojant sąmokslą dėl Tibeto atsiskyrimo nuo Kinijos.

Tačiau kai kurie JAV apžvalgininkai mano, jog Kinijos protestai veikiausiai skirti vidaus vartojimui ir kad Pekino lyderiai suvokia labiausiai išsivysčiusios ir sparčiausiai besivystančios šalies bendradarbiavimo naudą.

Likus kelioms valandoms iki B.Obamos susitikimo su Dalai Lama, JAV lėktuvnešis "Nimitz" atplaukė su draugystės vizitu į Honkongą.

Kinija pagrasino nutraukti karinį bendradarbiavimą su Vašingtonu, kai B.Obamos administracija praeitą mėnesį sutiko parduoti ginkluotės už 6,4 mlrd. dolerių nacionalistų vyriausybės valdomam Taivanui.

Pirmaisiais kadencijos metais B.Obama vengė žingsnių, kurie būtų galėję suerzinti Kiniją, tikėdamasis sutvirtinti santykius su Pekinu ir bendradarbiauti su juo įvairiose srityse - nuo pasaulio ekonomikos gaivinimo iki kovos su klimato pokyčiai.

B.Obama nesusitiko su Dalai Lama, kai šis pernai buvo atvykęs į Jungtinės Valstijas prieš JAV prezidento pirmąjį vizitą Pekine.

Dabar Tibeto dvasinis lyderis bus susitikęs su kiekvienu pareigas einančiu JAV prezidentu nuo George'o H.W.Busho (Džordžo H.W.Bušo), su kuriuo susitiko 1991 metais.

Ketvirtadienį Dalai Lama taip pat susitiko su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton (Hilari Klinton), o Vašingtone jį pasveikino šimtai vėliavomis mojuojančių tibetiečių, kurie skandavo "Tegyvuoja Dalai Lama!" ir "Ačiū, prezidente Obama!"

Po šių susitikimų kalbėdamasis su žurnalistais Dalai Lama dar kartą pabrėžė savo poziciją, kad Tibetas yra Kinijos dalis.

"Mes esame visiškai pasiryžę likti su Kinijos Liaudies Respublika - dėl savo pačių interesų, - aiškino jis. - Tibetas yra priėjimo prie jūros neturintis kraštas ir materialiniu atžvilgiu labai, labai atsilikęs."

Paklaustas, kaip Kinija reaguos į jo susitikimą su B.Obama, Dalai Lama nuoširdžiai nusijuokė ir atsakė anglų kalba: "Esu beveik įsitikinęs, (kad sulauksime) neigiamų (pasisakymų), kritikos, pykčio".

Dalai Lama pritaria Jungtinių Valstijų pastangoms siekti draugiškų santykių su kylančia Azijos milžine, taip pat sakė suprantantis B.Obamos sprendimą nesusitikti su juo pernai.

"Negerai, kai kas nors sako, kad (reikia) sutramdyti Kiniją. Tai klaidinga", - aiškino jis.

Tačiau Dalai Lama pabrėžė, kad svarbu skatinti daugiau nei milijardą gyventojų turinčią šalį tapti atviresne ir pažaboti cenzūrą.

"Kinija galiausiai turėtų tapti tokia supervalstybe, kuri neša laimę, pasitenkinimą, ramybę", - sakė jis.

Tibeto dvasinis vadovas konkrečiai nenurodė, kokios pagalbos tibetiečiams tikisi iš B.Obamos. "Manau, laikas parodys", - sakė Dalai Lama.

"Praėjo 50 metų. Mes niekada nepraradome vilties", - pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.