2012 m. vasario 12 d., sekmadienis

Aloyzas Sakalas. Ko nepasakė, bet privalėjo pasakyti Prezidentė

2010-06-08
Rubrikose: Politika » Komentarai ir pokalbiai 
Aloyzas Sakalas

Nuotraukos autorius Kęstutis Vanagas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Pagaliau sulaukėme JE Prezidentės metinio pranešimo. Akivaizdu, kad vieniems jis turėjo patikti, kitiems - ne. Tokios nuotaikos atsispindi ir politikų bei apžvalgininkų komentaruose.

„Tai buvo reklaminių šūkių rinkinys, nepamirštant pasipuikuoti savo reitingais, ir labai keista, kad pačioj pradžioj savo vadinamojo pranešimo Prezidentė įspėjo, kad nieko nepasakys.“ (A.Valinskas).

„Tikimės, kad Prezidentės metinis pranešimas bus įvertintas realiais darbais. Pirmiausia išgirdome, ką seniai sakėme, kad šiai Vyriausybei trūksta strateginio mąstymo, kad reformos, ir mokestinės, ir kitokios, ne visada vykdomos atsižvelgiant į strateginius tikslus, tiek valstybės, tiek ir žmogaus, kaip svarbiausio valstybės elemento.“ (V.Gapšys).

„Vietoj sistemos taisymo mes turime sistemos suveržimo taktiką. Natūralu, kad tam tikroje situacijoje tai gal ir gali padėti - disciplinuoti, bet iš tikrųjų sistema pradeda veikti ne tada, kada mes jai taikome sankcijas arba suveržiame, o tada, kada sistema gauna ir pozityvių pasiūlymų veikti, kada strategiškai pozityvioji kryptis nurodyta. Šiuo atveju mes matome tik strategiškai negatyvią kryptį - bausti, sankcionuoti (...) tai tenkina „mažąjį žmogų", bet nesuteikia postūmio valstybei. „Mažasis žmogus išgirdo - ir yra psichologiškai patenkintas - štai mano gynėjas! Jis man padėjo tuo, kad ruošiasi nubausti tuos, dėl kurių aš jaučiuosi nuskriaustas. Jeigu tai patenkina  „mažą žmogų", tai Prezidentė turės dar didesnius reitingus, bet valstybė nepajudės iš vietos." (L. Bielinis).

„Valstybės vadovės metinio pranešimo leitmotyve dominavo raginimas atsigręžti į žmogų, tačiau beveik nebuvo konkrečių pasiūlymų, kaip tai padaryti (...)Teisingai, pamiršome žmogų, bet kaip mes turime jį prisiminti, nelabai aiškiai pasakyta (...). Kai Prezidentė kalba apie kovą su korupcija, ji išdėsto keturis konkrečius pasiūlymus. Tuo tarpu kai kuriais kitais klausimais būtų galima nors gaires nustatyti, net ir tai nėra padaroma."(K. Girnius).

„D. Grybauskaitė pabrėžė mintį, kad net ir ekonomiškai sunkiais laikais reikėtų pradėti nuo pagrindų - tikėjimo valstybe ir teisingumo atkūrimu, o ne tiktai ieškoti būdų, kaip gauti daugiau pinigų, subalansuoti biudžetus ar įvesti kokius mokesčius (...) Tai yra visa tai, kas realiai ir kelia turbūt didžiausią nepasitenkinimą Vyriausybės veikla dabar ir nuo ko tikriausiai yra pavargusi didžioji dalis Lietuvos žmonių. D. Grybauskaitė tą tendenciją yra pagavusi gana tiksliai." (T.Janeliūnas).

„Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas Seime yra tarsi premjero Andriaus Kubiliaus politinės elgsenos ir mąstysenos kritika. Prezidentė sako: paniekinome ir pamiršome žmogų. Premjeras sako: norite mažesnių akcizų? Karpysiu pensijas! Nesmerkiate kontrabandos? Nukirpsiu jums ir pensijas, ir algas! Nepatinka nauji mokesčiai? Sulauksite valstybės bankroto! Savo ruožtu prezidentės D. Grybauskaitės ideologija – neaiški, todėl jos programinėms kalboms nepakenktų didesnis dėmesys valstybės ateities vizijai bei jos įgyvendinimo idėjiniams ir praktiniams pagrindams. Neužtenka pasakyti: žmogus – svarbiausia.“ (V,Laučius).

„D. Grybauskaitė teisi sakydama, kad valstybėje trūksta teisingumo, tvyro nusivylimas ir nepasitikėjimas. Lietuvoje vyksta valstybės atrofija.“ (A. Kulakauskas).

„Prezidentė ypač daug dėmesio skyrė dviem sritims – teismų sistemai ir kovai su korupcija.

Šios sritys pakankamai išsamiai apžvelgtos ir, sakyčiau, su konkrečiais pasiūlymais. Tai būtų iš tikrųjų teigiamas to pranešimo bruožas (...) nustebino ir tai, kad Prezidentė, kurią mes žinome kaip finansų ir ekonomikos specialistę, vis dėlto nuvertino tą, pasak jos, ekonomizmą.

Priešingai negu teismų arba kovos su korupcija atveju visiškai neleido suprasti arba nepasiūlė idėjų, ką gi vis dėlto ekonomikos srityje būtų galima daryti.“(A.Račas).

Kaip matome, vertinimų spektras labai platus, kurį būtų galima nusakyti žinomu posakiu: kas galva – tas protas. Bet yra viena sritis, dėl kurios sutaria visi apžvalgininkai: JE Prezidentė beveik nieko nepasakė apie savo užsienio politiką, nors Konstitucijos 84 str. pasakyta: „Respublikos Prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką.“ Nemanau, kad tokios politikos nebuvo. Ją matė visi ir ją vienaip ar kitaip vertino. Tai kodėl Prezidentė nutylėjo apie tokį svarbų savo veiklos barą? Juk  užsienio politikoje būta ne tik nesėkmių. Gal nutylėta dėl to, kad pripažinti savo nesėkmes žymiai sunkiau, nes jie mažina reitingus, negu garsinti savo laimėjimus, kurie tuos reitingus kelia. O ir tų vidaus ir užsienio politikos laimėjimų išvardijimo pasigendama  metiniame pranešime. Jame politologų bendra nuomone išvardytos, ir gana suprantama visiems kalba, tik problemos, kurias reikia spręsti. Bet kaip? Prezidentė pasako gan aiškiai: sprendimų centre turi būti  žmogus, o ne kokie nors monetariniai ar buhalteriniai skaičiavimai. Ir nors šia prasme jos pozicija labai artima klasikiniams socialdemokratams ir krikščionims demokratams (nepainiokime jų su TS-LKD, nes ten tokių nėra). Bet tai tik pozicija, o ne ateities vizija, kurioje matytųsi mūsų artimoji ir tolimoji ateitis. O ji priklausys nuo to, ar bus sustabdyta masinė emigracija ir protų nutekėjimas, ar  sumažės iš esmės, o ne dalimis procento nedarbas. Bet apie tai nė žodžio metiniame pranešime. Lyg apie 800 tūkst. jau emigravusių mūsų piliečių - tai tik smulkmė politikų pasjanse. Reikia  sutikti su politologu A. Kulakausku, kad vyksta Valstybės erozija, kuri pasireiškia ne tik formaliais emigracijos ir nedarbo skaičiais, bet ir mūsų vertybių sistemos pokyčiais, nepasakyčiau, kad į gerą pusę. Kaip sustabdyti fizinę ir moralinę Valstybės eroziją, pranešime nė žodžio.  O juk Prezidentė yra valstybės vadovė ir kaip tokia, atsakinga už valstybės išlikimą, jos moralinį klimatą ir jos ateitį.

Deja, pranešimas skirtas tiems, kurie nori išgirsti, kad JE Respublikos Prezidentė yra kartu su jais. Bet būti kartu, tai nereiškia vien išvardyti skaudulius, bet ir rasti jų gydymui vaistų. Vienam skauduliui - korupcijai - vaistus Prezidentė pasiūlė. Bet tai tik vienas atviras skaudulys iš daugybės kitų piktžaizdžių. O apie jas - tik pagraudenimai ir jokio raminamo balzamo. Aš jau nekalbu apie būtinas  radikaliam tokių piktžaizdžių gydymui terapines ar net  chirurgines priemones . Todėl jau pasigirsta balsų, kad anais laikais buvo geriau. Štai kur nuveda vien  dirbtinai keliami reitingai, už kurių neslypi reali politika.

Bernardinai.lt

KOMENTARAI

Komentarai surikiuoti nuo naujausio iki seniausio (rodyti atvirkščiai)

« < 1 - 2 > »
anpa 2010-06-12 18:18

Aš seniai konservatorių pasirinkimą nekelti savo kandidato, o paremti Grybauskaitę kritikavau prieš du metus. Be abejo, šalia tokių lopų, kaip Mozūronis, Prunskienė ar dar keli nevykėliai, ponia atrodė geriausiai. Tačiau tai buvo geriausias pasirinkimas iš visų esančių blogais. Net mūsų ,,neutral politik" atstovas Adamkus šioje pozicijoje pasirodė žymiai geriau, nes žinojo kas yra Rytai (nuo kurių vos gyvas paspruko) ir kas yra Vakarai (garantavę daugumai išeivijos laimingą ir orų gyvenimą). Mūsų gi ponia didesnę dalį gyvenimo praleido ,,partinės SSSR dvasios" apsupta. Jai tarnavo, jai dirbo ir joje darė savo karjerą. Vakarietiškasis tautos apsisprendimas tiesiog ją nubloškė į Vakarus, tačiau savo visa esme ir mąstymu mūsų Dalytė buvo, yra ir liks tik LTSR produktas, kuris be savo patrono Kremliuje nuolatos jaus nepilnavertiškumo kompleksą. Ir atvirkščiai - kiekvienas Maskvos dėmesio išreiškimas - jai bus toks laukiamas ir mielas. Nes tai jau užkoduota jos genuose, gerbiamieji,...

Vytautas 2010-06-10 17:40

Vytautas Baceevičius.Pasigedau bent vieno protingo komentaro,man pritariančio,kad Lietuvoje klęstinčią prosovietinę teisėsaugą būtina pakeisti civilizuota teisėsauga.Tai tau ir "pamaldūs katalikiški" komentatoriai mėšlo krūvos teverti.

ModestasBE 2010-06-10 14:38

Visuomet bus tokių, kuriems nepatiks Prezidentės (-o) kalba. Tam ir yra opozicija. Tik būtų gerai, kad kritikuojanti opozicija būtų konstruktyvi. Šito labiausiai pasigendu Prezidentės metinės veiklos ataskaitos pristatymo įvykyje. Būtų kvaila jai Prezidentė pradėtų narplioti kiekvieną valstybės problemą atskirai ir tai problemai siūliusi po sprendimą. Manau pristatymas užtruktų kelias dienas ir visiems pabostų. Blaivaus proto ir subrendęs žmogus, mažų mažiausiai Prezidentės kalboje būtų įžvelgęs kvietimą diskusiją spręsti iškeltą problemą - mažėjantis pasitikėjimas valstybe. Taigi mieli politologai, mylintys Lietuvą, apsvarstykite šią BĖDĄ, siūlykite įvairius sprendimus ir padėkite įgyvendinti juos, kad šį BĖDA neateitų į kiekvieną mūsų kiemą. Sprendimo nesitikiu iš Prezidentės, nes Lietuvoje nėra autoritarinio režimo.

Totis 2010-06-10 08:24

Taip, reikia sutikti, kad populistinių lozungų naudojimu savo reitingų kėlimui ši prezidentė jau yra aplenkusi A. Paulauską, R. Paksą, J. Veselką, A. Paleckį, labai priartėjo prie V. Šustausko.

Pranas 2010-06-10 07:49

Aišku reikėjo būtinai paliesti ir vaikų namų auklėtinių išnaudojimą, vaikų prekybą, ir vaikų tvirkinimą itakojant aukštiems valstybės pareigūnams , net euro parlamentarams.

aksakalis 2010-06-09 21:05

labai norėčiau paklausti gerb.sakalo (kuris atstovauja šiuolaikinei mutavusiai komunistinei nomenklatūrininkų partijai):

- gal galite gerbiamasis įvardinti LR teisės aktus, normatyvus ir reglamentus, kuriais vadovaujantis turi būti rašoma (sakoma) Prezidentės kalba? - ar Prezidentės metinės kalbos tikslas yra kalbėti apie tai kaip, kokiu būdu ir kokiomis priemonėmis įveikti visokias Lietuvos Valstybę apraizgiusias blogybes? Ar ne jus (seimūnai) ten seime ir europarlamente apie tai kasdien ir teplepate?

Prezidentė puikiai visus akcentus sudėjo ant "i'. Manau Jos kalbos esmė yra tokia: gal pirmiau gerbiamieji išsišluokime, išsivalykime savo kiemą, ir po to kaimynams pavyzdį rodykime.

Prezidentė nurodė esmines, globalias Lietuvą iš vidaus kamuojančias problemas. Ir jei nieko nebus daroma su jomis, visos kitos pastangos nueis perniek. nes kas norės gyventi valstybėje, kurioje nėra teisingumo, kur dvigubi, trigubi įstatymų taikymo standartai, kur nėra pagarbos, atsakomybės tiek prieš savo Tėvynę, tiek prieš paprastą jos Pilietį.

Pasakykite ką veikti paprastam lietuviui Tėvyneje, kurios niekas negerbia, kurią kasdien apvaginėja (įsiklausykite Sakale, prie šitų apvaginėjimo vagysčių ir aferų ypač daug prisidėję jūsų partiniai bičiuliai), iš kurios tyčiojasi ir kitaip žemina. Pasakykite kaip turi jaustis paprastas sąžiningas Lietuvos pilietis?

Tai gal ir pradėkime nuo Esminių dalykų apie kuriuos Prezidentė ir kalbėjo. O užsienio politika niekur nedings ir nepabėgs: juk dirba visa armija biurokratų tiek URM, tiek Europarlamante, tiek pačioje Prezidentūroje. Prezident manau tikrai sugebės išlaikyti protingą ir saugų balansą.

Joo 2010-06-09 19:44

Pilnai pritariu Tomui.Tik tokiam vadovui ,kuris nežino ką daryti reiktų susirasti patikimą kandidatą kuris žino išeitį ir jam užleisti pareigas.Vis tik atsakomybė tokiose pareigose turi būti jau žymiai aukščiau savo interesų.Tai ,be abejo,š. atv. daugiau tiktų premjerui - nejaugi net geresnio ekonomisto nei ekonominio išsilavinimo visai neuostęs Kubilius konservatoriai neturi?

vl. 2010-06-09 19:29

Na, toks silpnas europalamentaro pirstelėjimas svetimu metanu.

ngelius929 2010-06-09 14:42

atleiskite, ponai, juk nesvarbu ko ji nepasake, kad bet svarbu KA ji pasake. Labai svarbu!

Tomas J. 2010-06-09 11:32

Severui:

Tamsta rašai:

"generalinė prokuratūra jau virto nusikaltėlių,tokių kaip Laucius,irštva"...

Taigi aš ir atkreipiu dėmesį - kaip Prezidentė žiūrį į tą žmogų, kuriam vadovaujant ta irštva sukurta? Prezidentė jį myli ir gerbia, pasitiki...

« < 1 - 2 > »
Rašyti komentarą gali tik prisijungę lankytojai. Prisijungti »
  • komentuoti
  • skaityti komentarus (16)
  • komentarų RSS
  • spausdinti

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Sirija

Sirija vis dar karštas diskusijų objektas. Šią savaitę Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai vėl nepavyko priimti jokio bendro sprendimo dėl šios nesutarimų draskomos valstybės.

Aung San Suu Kyi

„The Mainichi Daily News“ išspausdino jautrų ir įkvepiantį pasaulyje garsios šių laikų disidentės, Birmos demokratinės opozicijos lyderės Aung San Suu Kyi laišką, skirtą neseniai mirusiam buvusiam Čekijos prezidentui Vaclavui Havelui.

 Jerzy Buzek

Galima būti tikrais lenkais, tikrais lietuviais ir kartu tikrais europiečiais, o krizės metu valstybėms, esančioms kartu, atlaikyti sunkumus lengviau nei po vieną, ir apie tai reikia kalbėtis su visuomene, kad tą suprastų visi žmonės.

Rožinis

Jeigu apie sekuliarizaciją ir pasaulietiškėjimą spręstume pagal religiškumo, ypač jo fundamentalistinių ir integristinių versijų, „sugrįžimą“ į viešąją erdvę, tai atrodytų, jog, grįsdami viešosios-politinės sferos autonomiškumą, jie išsisėmė.

Doleriai ir juaniai

Regis, kapitalizmas laimėjo, bet, pasak specialistų, skirtingose šalyse jis yra nevienodas, todėl Kinijoje jis yra agresyvus, Rusijoje turi KGB kvapą, o arabų kraštuose – naftos prieskonį.