2010 metų Nobelio taikos premija penktadienį paskirta kalinamam kinų disidentui Liu Xiaobo už neprievartinę kovą dėl žmogaus teisių Kinijoje, penktadienį pranešė Norvegijos Nobelio komitetas.

54 metų disidentas pagerbtas už "ilgą ir neprievartinę kovą dėl pagrindinių žmogaus teisių Kinijoje", nurodė Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas, paskelbęs laureato pavardę.

"Komitetas seniai mano, kad esama glaudaus ryšio tarp žmogaus teisių ir taikos", - sakė jis.

Liu Xiaobo buvo stebėtojų ir lažybų organizatorių favoritas laimėti šių metų Nobelio taikos premiją.

Neabejojama, kad sprendimas skirti premiją kalinamam disidentui supykdys Kinijos vyriausybę, nes tarptautinio dėmesio centre vėl atsidurs opios žmogaus teisių problemos šioje kylančioje Azijos supervalstybėje, siekiančioje aktyvesnio vaidmens pasaulinėje arenoje.

Rašytojas ir buvęs dėstytojas šiuo metu atlieka "už antivalstybinę ardomąją veiklą" jam skirtą vienuolikos metų laisvės atėmimo bausmę.

Jis buvo sulaikytas ir nuteistas už tai, kad kartu su bendraminčiais 2008 gruodžio mėnesį parašė drąsų kreipimąsi, kuriame reikalaujama įgyvendinti didelio masto politines reformas ir garantuoti susirinkimų, žodžio ir minties bei tikėjimo laisvę.

Kaip nurodo Kinijos žmogaus teisių gynimo organizacija, vadinamąją Chartiją 2008 pasirašė daugiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Antivalstybinės ardomosios veiklos kurstymu Kinijoje dažnai apkaltinami asmenys, kurie reiškia nepritarimą valdančiosios partijos politikai.

Liu Xiaobo taip pat yra parašęs nemažai antivyriausybinių straipsnių, kurie buvo paskelbti internete.

Liu Xiaobo buvo suimtas 2009 metų birželio pabaigoje ir įkalintas pagrindiniame Pekino kalėjime – Beikane. Disidento teismas užtruko vos dvi valandas ir visa tai vyko 2009 metų Kalėdų išvakarėse, būtent tada, kai tarptautinių žiniasklaidos priemonių korespondentai svajojo apie šventes ir nepastebėjo šio skubaus ir slapto teismo proceso.

Liu Xiaobo teismo metu buvo pareikšta, kad rašytojas ir dėstytojas savo ese, straipsniuose ir kalbose skatino antivalstybines nuotaikas bei siekė nuversti valdžią. Tiesa, ese ir straipsniai apie kuriuos kalbėjo kaltintojai teturėjo vieną mintį: politinis pasikeitimas būtinas, bet jis tegali būti taikus.

Tesiamam disidentui nebuvo leista apsiginti. Liu Xiaobo prasitarė, kad nebijo kalėjimo, nes tikros laisvės negalima gauti be kovos, o jo kova - kalėjimas. "Dažnai žingnis į laisvę reiškia ir žingsnį į kalėjimą, dabar aš žengiu tą žingsnį ir jaučiuosi daug arčiau laisvės nei bet kada".

Kinijos valdžia labai bijojo, kad Nobelio taikos premija gali atitekti Lui Xiaobo, būtent taip ir nutiko, nors dar prieš porą dienų kinai mojavo kumščiais sakydami, kad toks Nobelio premijos komiteto žingsnis būtų "visiškai nepateisinamas".

Pateisinamas jis ar ne, spręs ne komunistinio režimo šalininkai, bet ateinančios kartos, o Lui Xiaobo stos į vieną gretą su tokias pat laisvės šaukliais kaip Kim Dae-jung, Lechu Walesa ir Aung San Suu Kyi.

Nobelio taikos premija, kurią sudaro 10 mln. Švedijos kronų (3,8 mln. litų), bus įteikta gruodžio 10 dieną Osle. Tiesa, naivu tikėtis, kad net tokia proga Lui Xiaobo atsivers Kinijos kalėjimo vartai.

Bernardinai.lt, BNS