Dainininkas Al Jolsonas. Iliustracija – en.wikipedia.org

Daugelis geros muzikos gerbėjų, išgirdę garsių dainininkų tokių kaip Bingas Crosby, Frankas Sinatra, Deanas Martinas, Mandy Patinkin, Judy Garland, Michaelas Jacksonas ir kt.vardus, šalia jų pridėtų ir dar vieną – Al Jolsono pavardę. Šio iškilaus ir vieno garsiausių XX a. džiazo dainininkų talentas turėjo įtakos ne tik čia išvardintiems, bet ir daugeliui kitų atlikėjų.

Tačiau tikrai ne visi muzikos mylėtojai žino, jog Al Jolsonas yra kilęs iš Lietuvos žydų šeimos – jo gimtinė Jurbarko rajone, Seredžiuje.

Būdamas aštuonerių jis su tėvais Moshe Reuben Yoelson ir Naomi Ettas Cantor emigravo į Ameriką.

Šešiolikos metų Asa tapo populiariu dainininku Niujorke, dainavo Brodvėjaus miuzikle ,,La Belle Paree’’. Pasikeitęs savo tikrąjį vardą į Į Al Jolson jis savo pasirodymais padarė didelį perversmą muzikiniame pasaulyje. Jis pirmasis pradėjo scenoje judėti bei savo pasirodymų metu kurti tikrus šou.

Itin artimas bendravimas su žiūrovais bei nepakartojamas žavesys Al Jolsono pasirodymus paversdavo anšlagais. Norėdamas atkreipti dėmesį į tuo metu Amerikoje itin paplitusias antirasistines idėjas, Al Jolsonas pasirodymų metu, veidą išsitepdavo juodai ir vaidindavo juodaodį. Toks jis buvo ir garsiausiuose savo filmuose:Hallelujah, I’m a Bum ar Say It With Songs ar garsiajame Džiazo dainininke. Pastarasis filmas buvo vienas pirmųjų garsinių kino šedevrų.
Al Jolsonas per visą gyvenimą suvaidino 26 filmuose, 13 spektaklių, sukūrė apie 30 labai populiarių dainų bei buvo pirmasis dainininkas, pardavęs daugiau nei 10 milijonų įrašų.

Taigi yra šimtai priežasčių, kodėl turėtume didžiuotis, jog Al Jolsonas yra kilęs būtent iš mūsų krašto. Prieš keletą metų sudarant knygą apie Seredžiaus kraštą, šalia kitų garsių žmonių pavardžių bei aprašymų buvo įrašyta ir trumpa Al Jolsono biografija. Tačiau iki šiol apie jį žinoma neatleistinai mažai. O ir pačiame Seredžiuje apie šios asmenybės buvimą nėra nei mažiausios užuominos.

Laimė, artimiausiu metu ši klaida turėtų būti ištaisyta.

Ketvirtadienį, spalio 7 dieną Jurbarke lankėsi dainininko Al Jolsono giminaičiai – Jon Hess iš Teksaso valstijos ir jo sesuo Francie Krauzberg, gyvenanti Vašingtone. Kartu su jais atvyko bei visą jų viešnagę Lietuvoje filmavo Jens J. Reinke. Pastarasis kuria meninį filmą apie garsųjį dainininką. Jame bus ir vaizdų iš Lietuvos bei iš Al Jolsono gimtinės – Seredžiaus krašto.

Lankydamiesi Seredžiuje, svečiai iš tolimos šalies, lydimi Seredžiaus seniūnijos seniūno Jono Pikoraičio užsuko į senąsias Seredžiaus kapines, kur tikėjosi atrasti savo prosenelių kapus. Deja, to padaryti jiems nepavyko, tačiau rado kadaise čia stovėjusios sinagogos pamatų liekanas.

Seredžiuje jie norėtų pastatyti atminimo lentą, kurioje būtų toks tekstas: „Seredžius yra žydų komiko Alo Jolsono gimtinė. Jis ir jo šeima 1894 metais emigravo į JAV. Alas Jolsonas tapo sėkmingiausiu ir įtakingiausiu savo laikų scenos atlikėju ir buvo pripažintas kaip „Geriausias pasaulio komikas“. 1927 metais jis taip pat pasirodė pirmajame pilnametražiniame garsiniame filme „ The Jazz Singer“ ( Džiazo dainininkas)“. Užrašai būtų iškalti lietuvių bei hebrajų kalbomis.

Be artimųjų, idėja pastatyti atminimo lentą rūpinasi Tarptautinė Alo Jolsono bendrija, kuri vienija Al Jolsono gerbėjus JAV, Kanadoje, Anglijoje, Australijoje, Maltoje, Ispanijoje, Japonijoje, Vokietijoje bei Švedijoje. Visų išvardintose šalyse esančių bendrijų nariai yra pasiruošę paremti finansiškai, kad šis sumanymas būtų įgyvendintas.

Pirmą kartą pranešimą apie norą įamžinti šios asmenybės atminimą rajono savivaldybės administracija gavo šių metų rugpjūčio pabaigoje. Po pusantro mėnesio, tą pačią viešnagės Lietuvoje bei Seredžiuje dieną, Al Jolsono artimieji apsilankė ir Jurbarko rajono savivaldybėje, kur susitiko su rajono savivaldybės meru Ričardu Juška bei administracijos direktoriumi Jonu Bučinsku.

Svečiai, kalbėdami apie paminklinės lentos atsiradimą, prašė mūsų rajono valdžios palaikymo bei pagalbos– jie pageidavo, kad atminimo lentą sukurtų Jurbarko rajono menininkai.

Gavę valdžios pažadą, jog šie išsiaiškins visas su atminimo įamžinimu susijusias aplinkybes, dainininko artimieji išvyko pilni pačių gražiausių prisiminimų apie mūsų rajoną bei Lietuvą.

Interviu su Al Jolsono giminaičiais bei jų susitikimą su rajono valdžia žiūrėkite spalio 12 dienos „Jurbarko žiniose“

Janina Sabataitienė
Jurbarkotv.lt