Projekto „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“ vykdymo metu numatyta įrengti 12 lankytojų centrų. Dalis jų jau įrengta. Tai Anykščių, Krekenavos, Sartų, Tytuvėnų, Varnių regioninių parkų lankytojų centrai. Kiti dar laukia savo eilės. Vieni lankytojų centrai įrengiami rekonstruojant senus pastatus, kiti pastatomi naujai. Po šio projekto įgyvendinimo šiuolaikiškus lankytojų centrus turės dauguma regioninių ir nacionalinių parkų. Laikraštis "Žalioji Lietuva" trumpai pristato šio projekto sudėtyje jau įrengtus ar tik ruošiamus įrengti lankytojų centrus.

Tytuvėnų RP lanktytojų centras, atidarytas 2010 m. pradžioje.

Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centras

Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centro statyba užbaigta 2009 metais, rekonstravus seną, mūrinį, direkcijai priklausiusį pastatą, esantį Miško g. 3, Tytuvėnuose, Kelmės rajone. Šiame centre įsikūrusi Tytuvėnų regioninio parko direkcijos administracija, įrengtoje konferencijų salėje organizuojamos parodos, renginiai, seminarai, pastatas pritaikytas žmonėms su negalia. Per du pastato aukštus numatytos patalpos vidaus ekspozicijai įrengti. Šiuo metu vyksta paruošiamieji ekspozicijos įrengimo darbai – surinkta informacija apie Tytuvėnų regioninio parko gamtines, kultūrines, istorines vertybes, pasirinktas vidaus ekspozicijos įrengimo darbų nugalėtojas. Numatomos ekspozicijos tema – „Iš gervės skrydžio“. Ji leis parko svečiams pajusti šios vietovės išskirtinumą, kur greta svarbių istorinę ir religinę reikšmę turinčių paveldo objektų, puikiai dera šiam kraštui būdingi vaizdingi kraštovaizdžiai. Šiluva ir Tytuvėnai nuo seno svarbūs tikintiesiems, tai svarbūs piligrimų traukos centrai, tačiau šis kraštas taipogi pasižymi ir savitu gamtos grožiu. Šiose vietose tyvuliuojantys ežerai, kalvos, šilai ir pelkynai – daug kam dar neatrasta žemė. Moderni lankytojų centro ekspozicija su įrengtais interaktyviais parko žemėlapiais, nurodytomis lankytinomis vietomis, turistiniais maršrutais visiems besilankantiems padės geriau susiplanuoti savo kelionę bei poilsį parke. Lankytojų centro pastatas stovi visai šalia senojo Tytuvėnų šilo, nuo čia prasideda 13,5 km ilgio dviračių trasa, vos už 0,5 km tyvuliuoja Giliaus ežeras, kurį juosia 3,3 km ilgio pažintinis pėsčiųjų takas, todėl visiems besilankantiems parke, tai tinkamiausia vieta pradėti pažintį su Tytuvėnų regioniniu parku.

Rambyno regioninio parko lankytojų centras

Mažosios Lietuvos gamtinį paveldą pristatys Rambyno regioninio parko lankytojų centras (Bitėnų kaimas, Pagėgių savivaldybė). Jį planuojama įrengti dabartinės Rambyno regioninio parko direkcijos administracinės sodybos bazėje (rekonstruojant ūkinį sodybos pastatą ir nenaudojamas patalpas administraciniame pastate). Lankytojų centras turėtų būti įdomus tuo, kad jis bus įrengtas prieškaryje statytoje Gustavo Volbergo restorano sodyboje. Beje, prieškaryje Bitėnų kaime veikė net trys restoranai, čia buvo kurortinė vieta. Lankytojų centrui pritaikoma sodyba yra vienkiemyje, apsupta miško, ant Nemuno upės kranto, visai prie pat ES išorinės sienos su Rusijos Federacija. Ši vieta yra beveik prie pat gausiai lankomo Rambyno kalno, t. y. maždaug už 0,7 km. Rambyno lankytojų centras pristatys Mažosios Lietuvos etnoregiono (Rambyno apylinkių) gamtos ir kultūros paveldą, todėl lankytojų centro pastatų išorės ir interjero detalėse bei ekspozicijoje turėtų atsispindėti Mažosios Lietuvos  regiono savitumas, šio krašto svarba visai Lietuvai.   

Anykščių regioninio parko lankytojų centras

Europos Sąjungos lėšomis šiais metais rekonstruotas ir Anykščių regioninio parko lankytojų centras. Medinis pastatas, statytas XIX amžiuje, buvo labai prastos būklės, bet visgi jį pavyko prikelti naujam gyvenimui. Artimiausiu metu jame turėtų būti įrengta ir vidaus ekspozicija, pristatysiantį viską, kuo garsus Anykščių kraštas. Tai ir antras pagal dydį Lietuvos riedulys Puntuko akmuo, ir siaurasis geležinkelis, ir 1000 ha ploto Rubikių ežeras. Ekspozicijoje atsispindės itin turtingas Anykščių kultūros paveldas. Iš šio krašto yra kilę apie 70 Lietuvai ir pasauliui žinomų kūrėjų.  

Krekenavos regioninio parko lankytojų centras

Praėjusiais metais Krekenavos regioninio parko kolektyvas  persikėlė į naujai pastatytą erdvų pastatą, esantį Dobrovolės kaime, Krekenavos seniūnijoje, Panevėžio rajone. Tai ir Krekenavos regioninio parko lankytojų centras. Ateinančiais metais numatoma įrengti savitą vidaus ekspoziciją, kuri pristatys Nevėžio senvagių įvairovę, supažindins su parko teritorijoje esančiais dvarais, kitomis  gamtos įdomybėmis.  

Salantų regioninio parko lankytojų centras

Salantų miestelyje, tame pačiame sklype, kur šiandien įsikūrusi parko direkcija, turėtų iškilti erdvus  Salantų regioninio parko lankytojų centras. Kaip ir daugumoje kitų parkų čia lankytojų centras ir parko direkcija bus po vienu stogu. Būsimo lankytojų centro techninis projektas parengtas 2007 metais , jo įgyvendinimas turėtų prasidėti kitais metais. Lankytojų centre bus pristatytas šio unikalaus Žemaitijos kampelio žavesys, kurį suteikia maži, tvarkingi miesteliai, įspūdingi ledyno atnešti riedulynai bei Minijos, Salanto ir Erlos upių senslėniai.  

Sartų regioninio parko lankytojų centras  

2009 metų rudenį duris atvėrė restauruotas Sartų regioninio parko lankytojų centro pastatas. Kitais metais čia turėtų būti pradėta įrengti moderni (3D) ekspozicija su interaktyviais stalais, informaciniais monitoriais. Viskas bus kuriama Sartų ežero motyvais. Atskiroje salytėje lankytojus pasitiks sėliška valtis, kurioje sėdint galima bus tarsi nusikelti tūkstančius metų į praeitį, kai Sartų apylinkėse gyveno sėlių gentis. Audio-vizualinėmis priemonėmis bus pristatomos sėlių dainos ir legendos. Stovės manekenai, papuošti atkurtais sėliškais apdarais. Sartų regioninio parko lankytojų centras nukels ne tik į kultūrinę, bet ir į gilią geologinę praeitį. Ekspozicija pademonstruos, kaip atsirado Sartų ežeras ir vyko jo evoliucija.  

Varnių regioninio parko lankytojų centras

2009 metų spalio mėnesį buvusiame parko direkcijos pastate įrengtas šiuolaikiškas Varnių regioninio parko lankytojų centras. Po metų jame turėtų atsirasti ir išskirtinė ekspozicija „7 keliai iš Varnių“ (pagal prof. Česlovo Kudabos knygelės pavadinimą). Tarp įvairių pristatomų gamtos ir kultūros vertybių išsiskirs Lūksto ežero gintaro ekspozicija. Iki šiol Lietuvoje dar nebuvo ežerinių gintarų ekspozicijos. Lankytojų centre pagrindiniai akcentai bus skiriami žemaitiškumui, vietos dúnininkų tarmei. Atskiroje patalpoje, konferencijų ir mokymų salėje, bus demonstruojamas video filmas „Ypatinga čia...“ (Česlovo Kudabos žodžiai). Ekspozicijoje taip pat numatoma įrengti kūlgrindos imitaciją. Varnių regioninis parkas garsus Sietuvos upe nusidriekusia akmenine kūlgrinda, kuri jungia Paršežerį su Lūksto ežeru. Tai vienintelė eksponuojama kūlgrinda Lietuvoje. Lankytojų centre taip pat bus įrengtas modernus viso parko maketas, kad lankytojai galėtų įsitikinti, jog tai išties įspūdinga saugoma teritorija ( 33,5 tūkst. ha).  

Pajūrio regioninio parko lankytojų centras

Šiais metais Karklėje prasidėjo  Pajūrio regioninio parko lankytojų centro statybos. Tikimąsi, kad jis bus užbaigtas jau ateinančiais metais ir jame bus įrengta vidaus ekspozicija, susijusi su jūra. Ekspozicijos pradžia turėtų atspindėti tai, ką regioniniame parke galima pamatyti po vandeniu  – įvairius akmenis, nerštavietes, o paskui bus galima tarsi kilti į vandens paviršių ir susipažinti su tuo, kas vertingo saugoma sausumoje.  

Sirvėtos regioninio parko lankytojų centras  

Sirvėtos regioninio parko direkcija planuoja kitų metų pabaigoje atidaryti lankytojų centrą Šventos kaime, Švenčionių rajone. Pastato išorė liks ta pati, nes tai kultūros paveldas - svirnas, o jo sienos akmeninės. Viduje bus įrengta ekspozicija mitologine tematika, su ąžuolų ir Lino verdenės imitacija.  

Veisiejų regioninio parko lankytojų centras

Po detalių archeologinių tyrinėjimų buvusio dvaro sodyboje Veisiejuose, kur šiuo metu įsikūrusi parko direkcija, prasidės kruopštūs  rekonstrukcijos darbai, kurie truks iki 2011 metų pabaigos. Vidaus ekspozicijoje dominuos čia pat rasti archeologiniai radiniai, išdėstyti chronologiškai, pradedant akmens amžiumi. Rekonstrukcijos metu direkcija lankytojus priims Veisiejų kultūros namų patalpose.  

Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centrai

Dzūkijos nacionalinis parkas yra didžiausia Lietuvos saugoma teritorija, todėl ir lankytojų centrus turi du. Vienas įsikūręs Marcinkonyse, adresu Miškiningų g. 61, kitas – Merkinėje, adresu Vilniaus g. 2. Projekte „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“ numatyta abiejų šių lankytojų centrų rekonstrukcija. Merkinės lankytojų centras pradėtas rekonstruoti 2009 metais. Šiuo metu pastato rekonstrukcija jau baigta, o pats lankytojų centras galutinai bus įrengtas lapkričio pabaigoje. Marcinkonių ir Merkinės lankytojų centrai teikia gido paslaugas, organizuoja ekskursijas ir žygius, nuomoja turistinį inventorių, teikia nakvynę, maitinimą, platina leidinius apie parką, demonstruoja video filmus. Po vidaus ekspozicijos įrengimo, kas irgi numatyta šiame projekte, šie lankytojų centrai taps dar patrauklesni turistams, moderniomis priemonėmis atskleis Dzūkijos gamtos grožį, pristatys kultūrinius regiono ypatumus.   Daugiau apie Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM  vykdomą projektą  „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija