Skelbiame grupės medikų kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius dėl šiuo metu rengiamo dirbtinio apvaisinimo įstatymo projekto

KREIPIMASIS

Dėl Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projekto XIP-2502 (pateikė D.Mikutienė, V.Gapšys) bei Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto XIP-2388 (pateikė A.Caplikas)

2010-11-08

Suvokdami, kad dirbtinio apvaisinimo reguliavimas yra ne vien medicinos mokslo taikymas, bet ir etikos bei teisės klausimas bei jausdami pareigą padėti Seimo nariams įstatymu sureguliuoti dirbtinį apvaisinimą, norėtume pasidalinti moksliniu - praktiniu požiūriu reikšmingais profesiniais pastebėjimais. Todėl atkreipiame dėmesį į:

1.  Embriono apsaugą. Embrionas - žmogaus organizmo vystymosi stadija nuo apvaisinimo momento (zigotos susidarymo). Todėl visos procedūros, susijusios su embriono sukūrimu ar manipuliavimu juo in vitro turi būti atliekamos su išskirtine atsakomybe. Atnaujintoje Hipokrato priesaikoje yra įpareigojanti nuostata saugoti žmogaus gyvybę ir jos neliečiamumą nuo pat pradėjimo iki natūralios mirties. Seimo narių D.Mikutienės ir V.Gapšio teiktas projektas XIP-2502 embriono apsaugos atžvilgiu yra priimtinas, nes jis įgalintų, įvertinus pasekmes motinos ir vaiko sveikatai, sukurti ir implantuoti į moters gimdą tiek embrionų, kiek jų būtų sukurta. Būtų išvengta embrionų žūties juos atšildant, pasibaigus "galiojimo" terminui, atsisakius juos perkelti į gimdą. D.Mikutienės ir V.Gapšio projekte kaip alternatyva embrionų šaldymui pateikiamas šiuo metu pasaulyje sėkmingai taikomas lytinių ląstelių (įskaitant kiaušialąstes) šaldymas (vitrifikacija), nekeliantis etinių problemų. Ši technologija apsaugo moteris nuo papildomo hormoninio stimuliavimo, jei ankstesnis dirbtinio apvaisinimo ciklas būtų nesėkmingas. A.Čapliko projekte XIP-2388 embrionų apsauga neužtikrinama: neribojamas sukuriamų embrionų skaičius, numatomas jų užšaldymas, atveriantis galimybę įvairioms manipuliacijoms su embrionu.

2. Lytinių ląstelių donorystę. Donoro lytinių ląstelių naudojimas nėra nevaisingumo gydymo metodas, o veikiau socialinė priemonė, bandanti spręsti vaikų neturėjimo problemas. Vienok, donoro lytinių ląstelių naudojimas gali sukelti rimtų pasekmių vaiko sveikatai, pradedant donorystės keliu perduodamais genetiniais susirgimais ir baigiant kraujomaišos pasekmėmis vaikams dėl donorų anonimiškumo. Šių pasekmių būtų išvengta tik siūlomame D.Mikutienės ir V.Gapšio projekte XIP-2502, kuris nenumato lytinių ląstelių donorystės.

3.   Dirbtinio apvaisinimo finansavimą iš privalomo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Precedento neturintis A. Čapliko siūlomame projekte vienos pacientų grupės išskyrimas įstatymu, numatančiu finansavimą, iš kitų pacientų grupių įtvirtins išimtinę Valstybės pareigą finansuoti dirbtinio apvaisinimo paslaugas. Tai neišvengiamai supriešins pacientų grupes ir netgi jas diskriminuos, nes kitos pacientų grupės tokių išimtinių įstatymu numatytų sąlygų į pilną joms skirtų sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimą neturi. Juolab, kad ir šiandien yra nemažai ligonių, tik dėl lėšų stokos negaunančių gyvybiškai svarbaus gydymo.

Išreiškiame lūkestį, kad Seimo nariai priims sprendimą, užtikrinantį    žmogaus embriono apsaugą, ginantį būsimo vaiko teises ir saugantį pacientų interesus.

Doc. med. dr. Eimantas Švedas, gydytojas ginekologas
Doc. habil. dr. Dalia Baliutavičienė, gyd. akušerė - ginekologė
Prof. med. dr. Arvydas Šeškevičius, gydytojas
Prof. habil. dr. Laima Griciūtė, onkologė
Prof. habil. dr. Nijolė Dalia Bakšienė, pediatrė
Dr. Romualdas Tomas Preikša, gydytojas - vaikų endokrinologas
Prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaitė
Med. dr. Danielius Serapinas, genetikas
Doc. med. dr. Juozas Šidiškis, neurochirurgas
Prof. habil. dr. Angelija Valančiūtė, histologė - embriologė
Med. dr. Lina Marija Stakišaitienė, pediatrė
Med. dr. Giedrė Žilinskienė, pediatrė
Doc. med. dr. Alina Šaulauskienė, akušerė-ginekologė
Doc. Dalia Triponienė, VU
Doc. Nijolė Drazdienė, VU Neonatologija
Prof. Vytautas Triponis, VU
Med. dr. Auksė Narvilienė, kardiologė
prof. Giedrius Uždavinys, kardiologas
Doc. Eglė Markūnienė, neonatalogė