Savaitraštyje "Veidas" pasirodžius Niurnbergo procesą kritikuojančiam istoriko, Vidaus reikalų ministerijos darbuotojo Petro Stankero straipsniui, septynių Europos šalių ambasadoriai vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui išsiuntė laišką, kuriame išreiškė nepasitenkinimą dėl antisemitizmo apraiškų šalyje.

Laišką, kurio kopiją gavo BNS, pasirašė Jungtinės Karalystės, Estijos, Prancūzijos, Suomijos, Nyderlandų, Norvegijos ir Švedijos ambasadoriai. Laišką taip pat gavo Prezidentūros, Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos atstovai.

P.Stankero straipsnyje teigiama, kad 6 mln. žydų nužudymas Holokausto metu yra dokumentais neįrodyta legenda, o Niurnbergo procesas vadinamas "aiškiai neteisingu teisminiu tyrimu".

"Tai prilygsta Holokausto neigimui ir nusipelno stipriausio pasmerkimo. Tiesą pasakius, pagal daugelio šalių įstatymus tai būtų verta teisinio proceso. Neįtikėtina, kad toks gerbiamas leidinys kaip "Veidas" sutiko publikuoti šiuos klaidingus teiginius ir iki šiol nebuvo jokio viešo ir oficialaus P.Stankero požiūrio pasmerkimo", - teigiama ambasadorių laiške, kurio kopiją gavo BNS.

Ambasadorių laiške, be kita ko, primenamas lietuvių kolaboravimas su naciais naikinant žydus Antrojo pasaulinio karo metu ir pažymima, kad Lietuvoje iki šiol pastebima antisemitizmo apraiškų.

"Klaipėdos teismas gali paskelbti, kad yra priimtina viešai rodyti svastiką kaip tradicinį lietuvišką simbolį. Melagingai stengiamasi sulyginti unikaliai baisų žydų genocidą su sovietų nusikaltimais Lietuvoje, kurie nors dideli, bet negali būti laikomi vienodais nei dėl jų tikslų, nei dėl rezultatų", - rašo ambasadoriai.

Jie paragino Vyriausybę atmesti P.Stankero teiginius ir "imtis tolimesnių veiksmų, kurie šiuo atveju atrodo tinkami".

Vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad, atsižvelgdamas tai, kad straipsnio autoriaus reiškiami žydų tautą įžeidžiantys istorinių įvykių vertinimai meta šešėlį ant institucijos, kurioje jis dirba, R.Palaitis paprašė P.Stankerą įvertinti, ar jo išsakyti teiginiai suderinami su valstybės tarnautojo etika.

Ketvirtadienį P.Stankeras įteikė prašymą atleisti jį iš darbo.

P.Stankero straipsnyje "Veide" rašoma: "Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo ne vieno A. Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija)".

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.