Gimus mažyliui poras užgriūna daugybė rūpesčių, tačiau, ko gero, sunkiausia užduotis tėveliams – išrinkti savo atžalai vardą.

Specialistai sako, kad 2010-aisiais tėveliai nestokojo išradingumo ir be tradicinių rinko itin retus vardus, praneša LTV „Šiandien“.

2009 metais, minint Lietuvos vardo tūkstantmetį, tarp populiariausiųjų buvo lietuviški vardai. Ši tendencija išlieko ir 2010-aisiais – Jorių, Mantų, Gabijų ir Rugilių vardus tėveliai mieliausiai rinko savo naujagimiams.

Tuo metu tarp populiariausių nelietuviškos kilmės vardų šiemet ir vėl buvo Matai, Nojai, Lukai, Augustai, Kamilės, Emilijos ir Gabrielės. Pastebima, kad madingi trumpi vardai.

„Serialų tendencija jau seniai atslūgo. Tikrai nebepastebima. Galbūt yra kita tendencija – kadangi labai daug lietuvių išvažiuoja į užsienį ir parsiveža vaikiukus, tai jie galbūt labiau linkę suteikti daugiau tarptautinius vardus, kad būtų patogūs vartoti ir užsienyje“, – sako Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji inspektorė Agnė Lukauskaitė.  

„Galbūt modernių vardų laikas praėjo ir vėl grįžtame prie tradicinių lietuviškų, maloniai skambančių, ir galbūt jie pasidarė vėlgi mėgiami“, – mano Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Zita Dapšienė.  

Specialistai pasakoja, kad tarp retesnių – mėnesių pavadinimais registruoti vaikų vardai. Tėvai mergaites pavadina Liepomis ar Gruodėmis, berniukus – Vasariais ar Gruodžiais.

Šiemet pasitaikė ir itin retų, dažniausiai mišriose santuokose gimusių vaikučių vardų, todėl jei kada sutiksit lietuvaitį Samirą Adeolą, Kareem, Gediminą Ray, Amirando, Zhouzhan Zafirą – nenustebkit.

„Turiu pastebėti, kad tėveliai – labai išradingi. Mes su jais ir deramės, ar žino to vardo kilmę ir kokia jo prasmė, nes pageidautina, kad vardai būtų suvokiami ir tinkantys prie pavardės“, – pasakojo Kauno civilinės metrikacijos biuro vedėjas Kęstutis Ignatavičius.

Gruodžio mėnuo Kauno civilinės metrikacijos biuro darbuotojams pateikė malonią staigmeną – šį mėnesį čia užregistruota trynukų triada, o tai, pasak biuro specialistų, nutinka retai.

Ir nors mieste pastebimai sumažėjo santuokų, tačiau naujagimių   užregistruota daugiau nei pernai. Tokia tendencija fiksuojama ir sostinėje. Tuo metu uostamietyje gimimų šiemet registruota šimtu mažiau.

Loreta Mačiulienė, Aurelija Malakauskaitė, Marija Gabrienė

LTV „Šiandien“