Dangus, 2010

Naujas post-folkloro projekto „Donis“ albumas „Kas tave šaukia...“ skirtas lietuvių liaudies karinėms-istorinėms dainoms ir įrašytas su dainininke Rasa Serra. Šis kompozitoriaus Donato Bielkausko darbas vainikuoja Žalgirio mūšio šešių šimtų metų jubiliejų.

Emocinga karinių dainų tema „Donio“ kūryboje atsiskleidė su didelio pasisekimo sulaukusiu ankstesniu albumu „Bite lingo“. Naujoje plokštelėje „Donis“ leidžiasi į tolimesnius šių dainų atgarsio dabartyje ieškojimus. Dalis kūrinių – subtiliai aranžuotos autentiškos liaudies dainų melodijos, o kitos – jų prasmės įkvėpta autorinė kūryba.

„Kas tave šaukia...“ autorius keletą metų ruošė albumą ir kruopščiai rinko senąsias folkloro dainas. Lietuvių liaudies karo dainos ypatingos itin stipria lyrika ir mitine simbolika. Dainų siužetuose susipina nerimą kelianti nuojauta, moterų rūpestis, ilgesys ir skausmas, į pražūtį išjojančių vyrų drąsa ir atsidavimas tragiškam likimui. Žygis į karą virsta kelione į pasaulį anapus, kupina prasmingų simbolių.

Tokį dainų paveikslą dar labiau sustiprina brandžios D.Bielkausko aranžuotės ir skaidrus, įtaigus Rasos Serros vokalas. Albume skamba platus lobynas lietuvių liaudies bei klasikinių instrumentų, taip pat melodingi elektrinės gitaros intarpai ir oru sklendžiantys elektroninės muzikos efektai. Prie kūrinių muzikos daug prisidėjo vienas geriausių Lietuvos gitaristų - Giedrius Balčiūnas „Jumbo“, įgrojęs improvizacijas elektrine ir akustine gitaromis bei liutnia.

Grupės dainose įsipina ir populiariosios muzikos stilistika. „Albumo skambesio norėjau būtent tokio, nors kai kam jis gal bus netikėtas, - sako Donatas Bielkauskas. - Manau Lietuvos post-folkloro scenoje tokio skambėjimo albumo dar nebuvo išleista. Esu dėkingas visiems puikiams muzikantams, kurie padėjo jį įrašyti."

Taurus liaudies kūrybos palikimas „Donio“ vardu suskamba kaip niekad didingai. Čia susipina drąsūs maršų ir valsų ritmai, širdį veriantis smuikas, harmoninga akustinių ir elektroninių sąskambių pilnuma. Pakili ir melancholiška kelionė lėto šokio ritmu nukelia į amžių glūdumą, iš kur tebeaidi prasminiai ritualai.

Pasak tautosakininkės Pranės Jokimaitienės, lietuvių liaudies karinės – istorinės dainos „parodė gilų filosofinį liaudies žmogaus požiūrį į gyvenimą, reiškė optimizmą ir meilę, taurumo ir dvasios pergalę prieš kančią ir sunaikinimą.“ Būtent tokia šių dainų didybė ir dvasingumas suskamba „Kas tave šaukia...“ improvizacijose.

1. Kur vainelė vajavoja
2. Kas tave šaukia
3. Tolyn, namo...
4. Anksti rytą
5. Čiulba ulba karvelėlis
6. Reiks joti vainužėlėn
7. Trijų seselių jauns brolužėlis
8. Juodas varneli
9. Augin tėvelis
10. Ūžia ąžuolėliai
11. Vai bruoli bruoli
12. Bėk, mano žirgeli

Donis „Kas tave šaukia“