Vasario 16-ąją mirę iškilūs visuomenės veikėjai Jonas Basanavičius ir Justinas Marcinkevičius įprasmina tautos valstybingumo istoriją, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

"Šį rytą padėjau gėlių ant daktaro J.Basanavičiaus kapo, nes Vasario 16-oji - Tautos Patriarcho mirties data, po kelių valandų pritrenkė žinia, jog šiandien, taip pat Vasario 16-ąją, netekome Tautos Poeto Justino Marcinkevčiaus. Tai didžiulė asmeninė netektis kiekvienam iš mūsų", - iškilmingos Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijos metu trečiadienį kalbėjo šalies vadovė.

J.Basanavičius mirė minint Valstybės atkūrimo dieną 1927-aisiais, o šįryt užgeso poeto, vertėjo, visuomenės veikėjo Justino Marcinkevičiaus gyvybė.

"Dvi iškiliausios asmenybės - Tautos Patriarchas ir Tautos Poetas - mirę Valstybės atkūrimo dieną suriša ir įprasmina Lietuvos valstybingumo istoriją", - sakė prezidentė.

D.Grybauskaitės teigimu, poeto J.Marcinkevičiaus kūriniai "Mindaugas", "Katedra" ir "Mažvydas" brandino Lietuvą, saugojo tai, kas brangiausia - tautos atmintį.

Pasak šalies vadovės, J.Marcinkevičiaus žodžiai "gyventi laisvėje nėra lengva, nes tada pats esi už viską atsakingas" grąžina į vasario 16-tąją prieš 93-jus metus, kai signatarai savo parašais tvirtai pareiškė pasauliui, kad atkuria, nepriklausomą, demokratiniais pagrindais kuriamą valstybę.

"Šį drąsų ir ryžtingą žingsnį Lietuva žengė po šimtametės okupacijos. Kad įmanoma pakilti, tuo metu pasaulyje jau mažai kas tikėjo. Tačiau tauta - tikėjo. Atkakliai, užsispyrusi saugojo gyvybiškai svarbų laisvės siekį. Puoselėjo jį ir ugdė, perduodama iš kartos į kartą savo didingą valstybės istoriją, papročius, tradicijas ir kalbą", - sakė D.Grybauskaitė.

Anot šalies vadovės, Lietuvą į laisvę atvedė vienybė.

"Lietuvos laisvės dokumentą vasario šešioliktąją pasirašė dvidešimt iškilių signatarų. Tauta jais pasitikėjo, nes jų žodžiai nesiskyrė nuo darbų. Jų gyvenimai buvo skirti tautos laisvei pasiekti. Pasitikėjimas ir bendras tikslas sukūrė žmonių vienybę. Vienybė buvo stipriausias ginklas, atvedęs Lietuvą į laisvę", - teigė D.Grybauskaitė.

Jos teigimu, per visus išmėginimus Nepriklausomybės Akto signatarai bei jų atsidavimas Tėvynei visuomet buvo atrama ir vertybių matas. Šiuo metu, šalies vadovės teigimu, Lietuvoje pakanka žmonių, darbščių rankų ir degančių širdžių, kad įveiktume sunkumus, užtenka noro, pastangų ir gebėjimų, kad kurtume šalies gerovės ateitį.

"Kad vienybė reikštų visų sutarimą dėl padorumo ir sąžiningumo politikoje, valstybės tarnyboje, dėl solidarumo kasdieniame gyvenime. Savo valstybe didžiuokimės visada: ir varge, ir džiaugsme. Vasario 16-osios Akto signatarai padėjo tvirtus Lietuvos valstybingumo pamatus. Mums tenka garbė - ir atsakomybė - ant šių pamatų toliau statyti patikimus Tautos namus", - kalbėjo prezidentė.

1918-ųjų vasario 16-ąją Lietuvos Taryba paskelbė atstatanti nepriklausomą Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.