Vokietijos gynybos ministras Karlas Theodoras zu Guttenbergas neteko daktaro laipsnio, kilus įtarimams, jog didelė dalis jo disertacijos teksto buvo nukopijuota, trečiadienį pranešė buvęs ministro universitetas.

Vokietijos gynybos ministras Karlas Theodoras zu Guttenbergas dėl plagijavimo neteko daktaro laipsnio

EPA nuotrauka

„Bairoito universitetas atšaukia pono zu Guttenbergo daktaro laipsnį“, – universiteto rektorius Ruedigeris Bormannas sakė per televizijos transliuotą spaudos konferenciją.

K. Th. zu Guttenbergo disertacija „nebuvo korektiško mokslinio darbo rezultatas“, pareiškė R. Bormannas, nors netvirtino, kad ji buvo nuplagijuota.

Gynybos ministras anksčiau paprašė universiteto panaikinti jo daktaro laipsnį dėl „rimtų techninių klaidų, kurios kertasi su tinkamais akademiniais standartais“.

„Esu žmogus, kuris turi silpnybių ir daro klaidų“, – sakė populiarus 39 metų aristokratas, kurį kandi žiniasklaida praminė „Baronu Iškirpti ir Įklijuoti“ bei „Zu Googlebergu“.

Internautai sekliai bendromis jėgomis įkūrė tinklalapį „Wiki“, siekdami kruopščiai išanalizuoti 475 puslapių disertaciją, kurią K. Th. zu Guttenbergas apgynė 2006 metais. Šie tyrėjai pareiškė, kad be jokių nuorodų į šaltinius nukopijuoto teksto bendra apimtis – 270 puslapių.

Žinant, kad disertacijos turinys sudaro 14, o išnašos – 65 puslapius, nuplagijuotas tekstas sudaro daugiau nei du trečdalius šio darbo.

Tačiau šis skandalas iš tiesų tik pagerino K. Th. zu Guttenbergo reputaciją Vokietijos visuomenės akyse, rodo trečiadienį paskelbta apklausa.

Televizijos ARD užsakymu viešosios nuomonės tyrimo agentūros „Infratest dimap“ atlikta apklausa rodo, kad 73 respondentų yra patenkinti K. Th. zu Guttenbergo politine veikla, o prieš šį skandalą jį palankiai vertino 68 proc. apklausos dalyvių.

Panašus skaičius respondentų (72 proc.) sakė, kad ministro sprendimas atsisakyti daktaro laipsnio yra pakankamas žingsnis, kad jis galėtų išlikti savo poste. Tik 24 proc. apklaustųjų sakė, kad K. Th. zu Guttenbergas turėtų atsistatydinti.

Kanclerė Angela Merkel išsakė palaikymą savo kabineto nariui, sakydama, kad paskyrė jį dirbti gynybos ministru, o ne mokslininku.

Tuo tarpu opozicijos politikai kaltina jį melavus ir sukčiavus bei reikalavo atsistatydinti.

Žiniasklaidos apžvalgininkai išsakė skirtingų nuomonių, ar K. Th. zu Guttenbergui derėtų atsistatydinti.

Kairiosios pakraipos dienraštis „Tageszeitung“ rašo: „Kaip galima pasitikėti tokiu žmogumi ateityje, kai jis duos parodymus apie kritinius įvykius – pavyzdžiui, susijusius su Vokietijos armija? Tačiau čia įsikišo kanclerė... Faktas, kad ji yra pasiruošusi laikyti melagį kabinete, kad išsaugotų savo valdžios pusiausvyrą, yra nedera prie jos pareigų. Tai skandalas.“

Kitas kairįjį politinį sparną palaikantis dienraštis „Berliner Zeitung“ pabrėžė: „Merkel politinį oportunizmą iškėlė aukščiau politinio padorumo ir etikos.“

Populiarus dienraštis „Bild“, iki šiol plačiai palaikęs susikompromitavusį ministrą, susilaikė nuo vertinimų, savo pirmajame puslapyje prašydamas skaitytojų pateikti savo nuomonę.

Tuo tarpu centro kairiosios pakraipos laikraštis „Sueddeutsche Zeitung“ teigė, jog K. Th. zu Guttenbergui derėtų „gėdytis“ savo veiksmų, tačiau taip pat pripažino, jog šis skandalas ministrui gali išeiti į naudą.

„Galbūt plagijavimo afera jam netgi gali atverti kelią į kanclerio postą? – klausia dienraštis. – Baronas sako žmonėms: „Pažvelkit, esu vienas iš jūsų – žmogus, kuris turi silpnybių ir daro klaidų“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.