Rusijos dujų koncernas "Gazprom" pažeidė 2004 metų sutartį dėl bendrovės "Lietuvos dujos" akcijų paketo privatizavimo ir investicijų į ją, ketvirtadienį pareiškė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Pasak jo, Lietuva siūlo "Gazprom" Briuselyje derėtis dėl mažesnės dujų kainos Lietuvai.

"Mes išsiuntėme "Gazprom" pranešimą dėl "Lietuvos dujų" privatizavimo sutarties pažeidimo. Lietuva surinko įrodymų dėl šio pažeidimo, kad "Gazprom" Lietuvai tiekia dujas neteisinga kaina. Tai yra sutarties pažeidimo esmė, siūlome "Gazprom" pradėti derybas del pažeidimo ištaisymo, tai yra del teisingos duju kainos tiekimo Lietuvos vartotojams" ,- trumpoje spaudos konferencijoje sakė A.Sekmokas.

Pasak jo, derėtis siūloma Lietuvos atstovybėje Briuselyje, o sutarties pažeidimas, anot jo, pagal sutartį turėtų būti ištaisytas per 60 dienų.

A.Sekmokas tvirtino, kad nepavykus susitarti, Lietuva kreipsis į Stokholmo arbitražą dėl "Lietuvos dujų" privatizavimo sutarties nutraukimo ir restitucijos taikymo.

Jis išsamiau nekomentavo, koks sutarties punktas pažeistas, motyvuodamas sutarties konfidencialumu.

Bandydama spausti Rusijos koncerną "į kampą", sausio pabaigoje Energetikos ministerija pateikė Europos Komisijai skundą, kuriuo prašoma ištirti galimą "Gazprom" piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi.

Ji taip pat pareikalavo, kad atsistatydintų įmonės vadovai, įskaitant ir du valdybos narius -"Gazprom" atstovus.

"Gazprom" ir E.ON priešinasi ketvirtadienį įsigaliojusio ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimui, kuris numato dujų tiekimo ir skirstymo veiklų atskyrimą - tai reiškia, kad valstybė savo žinion ketina perimti magistralinius šalies dujotiekius, ir dujų tiekėjas negalės turėti daugumos akcijų perdavimo sistemos operatoriaus įmonėje.

Premjeras Andrius Kubilius yra sakęs, kad Lietuva už tūkstantį kubinių metrų dujų "Gazprom" moka maždaug 100 JAV dolerių daugiau nei, pavyzdžiui, Vokietija.

Algirdo Brazausko vadovaujama Vyriausybė 2004 metais, privatizuojant "Lietuvos dujas", tvirtino, kad tuo met pasirašyta ilgalaikė dujų tiekimo sutartis numato, jog Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, "Gazprom" tiekiamų dujų kaina Lietuvai iki 2015 metų išliks stabili bei prognozuojama.

Tačiau, kaip tuomet teigė "Gazprom", kainos formulė, kuri priklauso nuo mazuto kainos, ateityje gali keistis.

"Gazprom" 2004 metų kovą už 100 mln. litų įsigijo 34 proc. bendrovės "Lietuvos dujos" akcijų. Kartu su akcijų pirkimo sutartimi buvo pasirašyta akcininkų sutartis ir ilgalaikė gamtinių dujų tiekimo sutartis.

Dar 34 mln. litų buvo padėti į specialią depozitinę sąskaitą ir turėjo būti sumokėti dviem dalimis iki 2008 metų vidurio, jei Lietuva laikysis tam tikrų sutartų sąlygų. Tačiau iki šiol derybos buvo nesėkmingos ir pinigų Vyriausybė negavo. Neoficialiomis BNS žiniomis, šiuo metu dėl jų aktyviai deramasi.

Lietuvai dabar priklauso 17,7 proc. "Lietuvos dujų" akcijų, Rusijos koncernui "Gazprom" - 37,06 proc., Vokietijos "E.ON Ruhrgas International" - 38,9 proc.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.