Dažno studento kasdienybė yra mokymasis paskutinę naktį prieš atsiskaitymą. Nesvetima tai ir egzaminus laikyti besiruošiantiems abiturientams. Pagrindinės priežastys, kodėl taip atsitinka, yra netinkamas laiko planavimas, netinkama aplinka mokymuisi ir neefektyvūs mokymosi būdai. Internete bei spaudoje galima aptikti daugybę įvairiausių patarimų, kaip mokytis efektyviau: tiek rimtų, tiek linksmų, pavyzdžiui, einant miegoti po pagalve pasidėti konspektus. Visgi taip elgtis aš nerekomenduoju, nes pati tai išbandžiau ir, deja, man tai nepadėjo. Geriau išbandyk bent vieną iš čia pateikiamų 7 patarimų, kurie tikrai turėtų tau padėti mokytis produktyviau.

1 patarimas. Įsirenk patogią vietą mokymuisi
Pirmiausia tam, kad galėtum efektyviai mokytis, tau reikia įsirengti ar susikurti patogią vietą mokymuisi. Tai turi būti erdvė, kuri yra skirta tik mokymuisi. Ji turi būti patogi, tvarkinga, neapkrauta nereikalingais daiktais.

2 patarimas. Susidaryk mokymosi planą ir jo laikykis
Prieš pradėdamas mokytis susidaryk planą, ką tau reikia išmokti, perskaityti, parašyti ir iki kada. Kai suplanuosi savo mokymosi procesą, pamatysi, kad galbūt viskas yra daug paprasčiau, nei kad atrodė iš pirmo žvilgsnio. Geriausia planą sudaryti raštu, pavyzdžiui, ant popieriaus lapo ar užrašų knygutėje. Mokymosi plane gali išskirti tuos dalykus, kurie yra svarbesni ar kuriems, tavo nuomone, gali tekti skirti daugiau pastangų ar laiko. Pradėjęs mokytis pagal planą pamatysi, kad viskas einasi daug greičiau ir išmoksti gerokai daugiau.

3 patarimas. Mokymosi proceso metu nepamiršk daryti pertraukėlių
Nepamiršk planuodamas mokymosi procesą numatyti laiko ir trumpoms pertraukėlems. Efektyviausia yra mokytis 40–45 minutes ir tada padaryti 15–20 minučių pertraukėlę. Jos metu atsitrauk nuo knygų, konspektų ir paklausyk mėgstamos muzikos, padaryk keletą fizinių pratimų ar užkąsk. Pertraukėlės yra reikalingos smegenims, nes jų metu smegenys gali apdoroti gautą informaciją ir suskirstyti į tam tikrus stalčiukus.

4 patarimas. Susikurk savo konspektus
Draugo konspektai efektyviam mokymuisi tikrai nėra tinkami. Pirmiausia todėl, kad kiekvienas iš mūsų turi savo konspektavimo stilių, o antra – besistengdamas iššifruoti draugo rašyseną ar bandydamas atspėti, ką jo konspektuose reiškia įvairūs sutrumpinimai, tu švaistai savo laiką ir todėl išmoksti mažiau. Geriausia išeitis yra pasidaryti savo konspektus. Skirk tam laiko ir susikurk juos tokius, kurie geriausiai atitiktų tavo mokymosi būdą. Be to, besikonspektuodamas taip pat išmoksi bei įsiminsi dalį informacijos ir ji atmintyje išliks gerokai ilgiau nei vien tik paprasčiausiai perskaičius.

5 patarimas. Pabandyk mokytis kartu su bendrakursiais/bendraklasiais
Vienam mokytis kartais yra tikrai sunku, ypač kai medžiaga yra sudėtinga ar ko nors nesupranti, todėl išbandyk mokymąsi kartu su savo bendrakursiais/bendraklasiais. Tai išties naudinga tiek tau, tiek jiems. Mokydamiesi kartu jūs galite pasitikrinti, kiek išmokote ir įtvirtinti savo žinias. Be to, bendrakursiai/bendraklasiai gali tau sudėtingą medžiagą išaiškinti daug suprantamiau ir paprasčiau nei kad dėstytojas/mokytojas.

6 patarimas. Skirk pakankamai laiko miegui
Besimokydamas nepamiršk skirti pakankamai laiko miegui – ne mažiau kaip 5–7 valandas per parą. Tai yra labai svarbu, nes miego metu smegenys apdoroja dienos metu gautą informaciją ir perkelia ją iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę. Taip per dieną išmokta informacija įsitvirtins smegenyse ir išliks jose ilgiau. Būtent dėl šios prežasties mokymasis paskutinę naktį yra visiškai bevertis, nes paprasčiausiai smegenys nespėja informacijos „suvirškinti“ ir perkelti į ilgalaikę atmintį.

7 patarimas. Nepamiršk tinkamai maitintis
Mokymosi proceso metu svarbu maitintis tinkamai ir reguliariai. Tinkama, sveika ir subalansuota mityba teigiamai veikia mokymosi efektyvumą. Svarbiausia nepersivalgyti ir vengti greitojo maisto bei energetinių gėrimų. Vietoj jų geriau įtrauk į savo mitybos racioną juodąjį šokoladą ir įvairių riešutų. Juose yra įvairių medžiagų, padedančių tiek smegenims, tiek atminčiai veikti geriau.

Brigita Burkauskaitė

www.eurodesk.lt