2012 m. gegužės 26 d., šeštadienis

Dokumentiniame filme „Beržoras“ – Kryžiaus kelio stočių istorija

2011-04-20
Rubrikose: Kultūra » Kinas ir fotografija  Kultūra » Informacija  Religija » Renginiai 

Balandžio 20 d. 18 val. Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje, vyks dokumentinio filmo „Beržoras“ pristatymas

Paskutinė gavėnios savaitė nuo Verbų sekmadienio iki Didžiojo šeštadienio skirta Jėzaus Kristaus kančios apmąstymui. Balandžio 20 d., trečiadienį, 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje bus pristatomas dokumentinis filmas „Beržoras“ (2010), skirtas Kryžiaus kelio stočių istorijai. Renginyje dalyvauja filmo režisierius Justinas Lingys, dailės istorikė dr. Asta Giniūnienė.

Kryžiaus kelias (lot. Via Crucis) – viena iš daugelio Kristaus kančios kulto formų. Ši pamaldumo praktika pagrįsta Jėzaus kančios apmąstymu, sekant simboline trasa, nužymėta kryžiais, kuriuos papildo atskirus kančios epizodus perteikiantys atvaizdai. Pasak tradicijos, pirmoji Kryžiaus kelią Jeruzalės gatvėmis ėjo ir taip Viešpaties kančią prisiminė Švč. Mergelė Marija. Vėliau Kryžiaus kelią eidavo į Šventąją Žemę atvykę piligrimai. Kai į musulmonų užimtą Jeruzalę keliauti tapo pavojinga, pranciškonų rūpesčiu Europoje pradėtas rengti 14 stočių Kryžiaus kelias.

Koplyčių statymas Beržore (Plungės r.) yra sietinas su pačiu miestelio atsiradimu. Pasak padavimo, kartą piemenėlis, prie ežero ganydamas bandą, beržo viršūnėje pamatė Švč. Mergelės Marijos paveikslą ir apie tai pranešė Platelių bažnyčios klebonui. Kunigas tą paveikslą parnešė į bažnyčią, tačiau iš čia paveikslas dingo ir vėl atsirado beržo viršūnėje. Tada žmonės beržą nukirto ir jo vietoje pastatė medinę koplytėlę, kurioje pakabino tą paveikslą. Koplytėlė pavadinta Šv. Jono Nepomuko vardu, o vietovė pradėta vadinti Beržoru. Toje vietoje, kur buvusi pastatyta koplytėlė, vėliau buvo pastatyta Šv. Stanislovo bažnyčia. 1759 m.  Platelių klebonas Juozapas Vaitkevičius, gavęs vyskupo sutikimą, Beržore pradėjo kurti 14 stočių Kristaus kančios Kryžiaus kelią. Žinia apie Beržoro Kryžiaus kelią ir atlaidus  greitai pasklido tarp tikinčiųjų.

Carinės okupacijos metais Beržore apsilankęs vyskupas Motiejus Valančius ragino žmones išlaikyti Kryžiaus kelio tradiciją, tačiau po 1863 m. sukilimo caro valdžia procesijas uždraudė. Ilgus metus koplyčios trūnijo ir tik 1905 m. vietos gyventojų iniciatyva jos buvo suremontuotos. 1963 m. sovietinės valdžios įsakymu Beržoro Kryžiaus kelio koplyčios buvo nugriautos. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę koplyčios pradėtos atstatyti.

Filmo „Beržoras“ kūrėjas Justinas Lingys teigia, kad šios vietos istorija yra unikali ir išskirtinė ne tik Lietuvos, bet ir to meto katalikiškos Europos kontekste. Dokumentiniame filme apie Beržoro koplyčių fundaciją pasakoja prof. Alfonsas Motuza, br. Astijus Kungys OFM, dailės istorikė dr. Asta Giniūnienė. Prisiminimais dalijasi kunigai, tautodailininkai, Beržoro gyventojai.

Bernardinai.lt

Rašyti komentarą gali tik prisijungę lankytojai. Prisijungti »
  • komentuoti
  • komentarų RSS
  • spausdinti

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Kelionė su Bernardinai.lt Nr. 18

Šįsyk norėjome pabrėžti mokinystę, kaip susitikimą su Mokytoju. Susitikimą, kuris keičia gyvenimą. Apie tai geriausia pasakoti kalbinant žmones, kurių gyvenimas švyti susitikimo šviesa.

Liudvikas Jakimavičius

Žmogus, išsižadėjęs tradicijos, kalbos, istorijos ir bendruomenės, virsta šešėliu, nieku. Ištikimybė prasideda nuo įsipareigojimo šių vertybių neprarasti ir skatinti kitus jas puoselėti ir godoti.

Skamba kankliai 2011

Šių metų festivalio programoje – beveik 50 renginių, pritraukiančių savo įvairove, pateikimo forma, tad turėtų išsipildyti sena organizatorių svajonė – keturioms dienoms sukurti gyvą, dainingą, ūžiantį miestą

Teatro kritikas Vaidas Jauniškis

Migracija – kaip ir žemėje: anoniminiai komentarai su visu savo „stiliumi“ keliauja į leidinio tekstus, šie – atgal ir į realius tarpusavio santykius, o pastarieji – atgal į komentarus.

Andrius Kaniava

„Baigdamas mokyklą, žinojau du dalykus – žirgus ir teatrą. Iš esmės mano gyvenime ir iki šios dienos niekas nepasikeitė“, – juokdamasis pasakoja ilgametis Keistuolių teatro aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Andrius Kaniava.

V. E. Frankl. Ko mano knygose nėra

 „Ko mano knygose nėra“ – autoriaus idėjų biografija, kurioje atsiskleidžia ne tik tai, ką V. E. Franklis analizavo kaip mokslininkas ir gydytojas praktikas, bet ir tai, kaip, kodėl, kuriame gyvenimo etape ar kokiomis aplinkybėmis tos idėjos buvo pasėtos jo apmąstymų lauke.