Prireikė daug mėnesių trukusios kruopščios analizės, kol JAV žvalgyba surado tarptautinio teroristų tinklo "al Qaeda" lyyderio Osamos bin Ladeno slėptuvę Pakistane, tačiau pakako trumpos prezidento Baracko Obamos komandos "Vykdom" (It's a go), kad būtų pradėtas reidas, per kurį buvo nukautas labiausiai pasaulyje ieškomas žmogus..

B.Obama praeito penktadienio rytą informavo savo patarėją nacionalinio saugumo reikalams Tomą Doniloną ir kelis kitus aukšto rango padėjėjus, kad pritars šiam ryžtingam planui, per dramatišką posėdį Baltųjų rūmų Diplomatiniame kambaryje.

Pirmadienį po vidurnakčio Pakistano laiku įvykusi greita ir triuškinanti O.bin Ladeno likvidavimo operacija į šiaurės rytus nuo Islamabado esančiame Abotabado mieste labai skyrėsi nuo daugelį mėnesių trukusio kruopštaus darbo po dalelę renkant įrodymus, kurie galiausiai padėjo susekti "al Qaeda" vadovą.

Po Jungtinėse Valstijose 2001 metų rugsėjo 11-ąją įvykdytų atakų O.bin Ladenas pabėgo į Tora Boros kalnus Afganistane, o vėliau visi jo pėdsakai atšalo, nes "al Qaeda" lyderis rūpestingai slapstėsi ir vengė telefonų skambučių, kurie būtų galėję padėti JAV šnipams jį susekti.

Tačiau aukšto rango pareigūnai pasakojo, kad persilaužimas buvo pasiektas pernai rugsėjį, kai pavyko susieti du kurjerius, padėdavusius O.bin Ladenui palaikyti ryšį su išoriniu pasauliu, su prabangiu, tačiau budriai saugomu kompleksu Abotabade, esančiu visai arti vienos Pakistano karo akademijos.

Iki pernai gruodžio žvalgybos pareigūnai įsitikino, jog šiame komplekse gyvena "itin vertingas taikinys".

Tačiau pareigūnai ir netgi B.Obama nebuvo visiškai įsitikinę, kad "al Qaeda" vadas gyvena šiame smarkiai įtvirtintame komplekse - iki pat akimirkos, kai buvo pranešta apie jo žūtį.

Vienas aukštas pareigūnas sakė, kad duomenys apie įtartiną kompleksą buvo kaupiami ištisus mėnesius.

"Kai aptikome šį kompleksą, labai juo susidomėjome, nes tapo aišku, jog kad ir kas ten gyventų, jis stengiasi likti itin nepastebimas ir labai rūpinasi operatyviniu saugumu, - aiškino pareigūnas. - Manome, kad Osama bin Ladenas ir jo šeima gyveno pagrindinio pastato antrajame ir trečiajame aukštuose."

Kitas pareigūnas nurodė, kad įtarimų sukėlė šiame komplekse naudojamos neįprastos saugumo priemonės, taip pat faktas, jog visos šiukšlės buvo deginamos jo viduje, o ne išmetamas.

Be to, jo gyventojai "turėjo milijono dolerių vertės namą, neturėdami jokių aiškių pajamų".

Kol kas neaišku, kokį vaidmenį šioje operacijoje atliko Pakistano žvalgybos tarnybos, tačiau žinant, kad Vašingtonas griežtai saugojo informaciją apie artėjančią ataką, mažai tikėtina, kad pakistaniečiai kaip nors dalyvavo galutiniame etape.

Iki kovo B.Obamai buvo pateikta pakankamai įtikinamų žvalgybos duomenų apie kompleksą Pakistane, kad prezidentas įsakytų kariškiams pradėti planuoti reidą.

"Žinojome, kad yra šis kompleksas; žinojome apie kai kuriuos jame gyvenančius asmenis; žinojome, kad jie susiję su Bin Ladenu, kad jie gyvena išties ypatingomis sąlygomis, - sakė pareigūnas. - Nagrinėjant šią byla aiškiai einama prie fakto, jog ten gyvena kažkuris itin svarbus teroristas, o Bin Ladenas yra vienintelis asmuo, atitinkantis šio itin svarbaus teroristo aprašą."

Iki balandžio B.Obamai atsivėrė trys galimybės: pasiųsti JAV komandą sučiupti arba nukauti žmogų, kuris veikiausiai yra O.bin Ladenas; įvykdyti kitokį preciziškai tikslų smūgį - pavyzdžiui, atakuoti kompleksą raketomis arba rekomenduoti surinkti daugiau žvalgybos duomenų.

Laikantis itin griežto slaptumo, neįprasto net Baltiesiems rūmams, B.Obama svarstė, kurį kelią pasirinkti, tardamasis su keliais aukščiausio rango pareigūnais.

Pasirinkus raketų smūgį, nebūtų kilęs pavojus amerikiečių karių gyvybėms, tačiau galėjo žūti civilių gyventojų, taip pat būtų sunku nustatyti žuvusiųjų tapatybę, aiškino pareigūnas.

"Nebūtų taip, kad nebūtų įmanoma įrodyti, jog tai jis - tiesiog nežinotumėte tiksliai", - sakė jis.

Sprendimas nuskraidinti sraigtasparniais specialiųjų pajėgų komandą į šį kompleksą suteikia galimybių surinkti neginčijamų įrodymų, tačiau kyla pavojus kariams, taip pat tikėtina, kad Pakistanas supyks dėl skrydžių jo teritorijoje.

Praeitą ketvirtadienį (balandžio 28 dieną) B.Obama sušaukė paskutinį pasitarimą Baltųjų rūmų Padėties vertinimo kabinete, kuriame buvo kalbamasi apie turimas galimybes. Tačiau pareigūnai nurodė, kad prezidentas galutinai apsisprendė tik kitą rytą.

Penktadienio rytą prieš išskrisdamas sraigtasparniu "Marine One" į tornadų nuniokotą Alabamą, B.Obama savo padėjėjams teištarė "Vykdom". Ši komanda subordinacijos grandine buvo perduota kariškių vadams, kurie pradėjo operaciją Abotabade.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.