JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį nusprendė neviešinti tarptautinio teroristų tinklo "al Qaeda" lyderio Osamos bin Ladeno lavono nuotraukų, sakydamas, jog toks žingsnis keltų pavojų nacionaliniam saugumui, taip pat kad Jungtinėms Valstijoms nedera demonstruoti savo pergalės "trofėjų".

B.Obamos nacionalinio saugumo komanda diskutavo, ar paskelbti šiurpias "al Qaeda" lyderio, kuris buvo nušautas specialiųjų JAV pajėgų per pirmadienį Pakistane surengtą slaptą operaciją, lavono nuotraukas.

"Mums svarbu, kad žmogaus, kuris buvo nušautas į galvą, itin vaizdžios nuotraukos neskrajotų aplinkui, skatindamos didesnį smurtą kaip propagandos priemonė, - B.Obama sakė televizijai CBS. - Mes ne tokie. Žinote, mes nedemonstruojame tokios medžiagos kaip trofėjų."

Tačiau B.Obama pridūrė, kad DNR tyrimas ir veido atpažinimo metodai nepaliko jokių abejonių, jog buvo nukautas 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų prieš Jungtines Valstijas pagrindinis sumanytojas.

B.Obamos paminėta "itin vaizdi" JAV komandosų reido aplinka tikriausiai yra matoma naujienų agentūros "Reuters" gautose nuotraukose. Jose matomi name nukauti trys neatpažinti vyrai, iš kurių nei vienas nėra panašus į O.bin Ladeną.

Naujienų agentūra AFP negalėjo nepriklausomai patvirtinti šių nuotraukų tikrumo. "Reuters" nurodė įsigijusi jas iš vieno Pakistano saugumo pareigūno, kuris įžengė į O.bin Ladeno rezidenciją pirmadienį paryčiais, tuojau po amerikiečių reido.

Lavonai gulėjo dideliuose kraujo klanuose. Vienam vyrui, vilkėjusiam marškinėlius, kraujas tekėjo iš dešinės ausies.

Ant šios nuotraukos esanti laiko žyma rodo, kad ji buvo padaryta 2 val. 30 min. - praėjus apie 50 minučių po reido pabaigos, kaip nurodė JAV pareigūnai.

Du kiti nukautieji vilkėjo tradicinius ilgus pakistaniečių marškinius. Vienam kraujas tekėjo iš burnos ir skruosto, o prie jo dešiniojo peties gulėjo kompiuterinis laidas ir, regis, žaislinis vandens pistoletas.

Trečiam vyrui buvo sukruvinta nosis, taip pat matėsi sodrus kraujo dryžis ant jo baltų marškinių.

Kitose nuotraukose, padarytos ankstyvo ryto šviesoje, matomi šiukšlėmis nukloti šio komplekso kambariai ir susprogdinto sraigtasparnio uodega. Kaip pranešama, kad komandosai patys susprogdino vieną savo sugedusį orlaivį - itin slaptą sunkiai radarais susekamą sraigtasparnį.

"Reuters" nurodė, kad visose nuotraukose pikselių skaičius buvo toks pats, todėl tikėtina, kad jomis nebuvo manipuliuojama. Be to, nuotraukų failuose įrašyta data ir laikas atitinka ant nuotraukų išspausdintas žymas - nuo 2 val. 30 min. iki 6 val. 43 minučių.

Viena iš O.bin Ladeno dukrų, kuri dabar yra laikoma Pakistano pareigūnų kartu su Saudo Arabijoje gimusio "al Qaeda " lyderio žmona jemeniete, matė, kaip jos tėvas buvo nušautas, sakė vienas Pakistano žvalgybos pareigūnas.

Jis nurodė, kad ši 12-metė "buvo asmuo, patvirtinęs mums, kad Osama nebegyvas - jis buvo nušautas ir išgabentas".

B.Obamos aukščiausieji patarėjai nacionalinio saugumo reikalams diskutavo, ar reikia paviešinti O.bin Ladeno nuotrauką siekiant įrodyti, kad jis tikrai buvo nukautas, tačiau baimintasi neigiamos reakcijos musulmonų pasaulyje. Toks žingsnis gali paskatinti puldinėti amerikiečius karius arba kenkti JAV interesams.

Kai kurie įtakingi įstatymų leidėjai sakė matę šias nuotraukas ir nurodė, kad jos itin vaizdžios, tačiau vėlesni pranešimai rodo, jog Kapitolijuje išplatintos nuotraukos veikiausiai nebuvo autentiškos.

Trys JAV senatoriai vėliau atsiėmė savo pareiškimus, jog jie matė šiurpią Osamos bin Ladeno lavono nuotrauką, nes tikriausiai buvo suklaidinti vienos suklastotos nuotraukos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.