Per pirmą šių metų ketvirtį Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A) autoriams arba jiems atstovaujantiems subjektams už kūrinių panaudojimą iš viso paskirstė daugiau kaip 2,22 mln. litų.

Iš šios sumos Lietuvos autoriams skirta 1,06 mln. litų, užsienio - 1,16 mln. litų, pranešė LATGA-A.

63 proc. autorinio atlyginimo, arba beveik 1,4 mln. litų, autoriams paskirstyta iš įplaukų už radijuje ir televizijoje panaudotus kūrinius. 23 proc., arba daugiau kaip 500 tūkst. litų, autoriams paskirstytos sumos sudarė už gyvos muzikos koncertus per 2010 metų gruodžio ir pirmus tris šių metų mėnesius surinktos lėšos, o 14 proc., t.y. beveik 319 tūkst. litų - už autorių kūrinių panaudojimą teatro pastatymuose.

"Kaip ir kiekvienais metais, didžiausią dalį - apie 80 proc. - už kūrinių panaudojimą surenkamų lėšų sudaro radijo ir televizijos transliuotųjų įplaukos bei iš viešų renginių organizatorių gaunamos sumos. Pastebime, kad ši autoriams išmokamo atlyginimo dalis kasmet nuosekliai didėja", - pranešime cituojamas LATGA-A generalinis direktorius Edmundas Vaitekūnas.

2010 metais LATGA-A Lietuvos ir užsienio autoriams arba jiems atstovaujantiems subjektams išmokėjo apie 12,7 mln. litų. Iš jų apie 6 mln. litų paskirstyta Lietuvos, 6,7 mln. litų - užsienio autoriams.

Pasak LATGA-A generalinio direktoriaus, nors vis atsiranda tokių kūrinių naudotojų, kurie nesupranta, kad už autorines teises reikia mokėti, LATGA-A kasmet surenka vis daugiau lėšų.

"Dažnai klaidingai manoma, kad autorius ir atlikėjas yra vienas asmuo, tad atlyginimą jis turi gauti tik už savo muzikos įrašus arba "gyvą" kūrinio atlikimą. Žmonėms sunku suprasti, kad mokėti reikia ir už tai, jog autoriaus parašytos dainos skamba kavinėje ar kirpykloje. Mes stengiamės, kad kiekvienas autorius už panaudotą jo kūrinį gautų atitinkamą atlygį", - sako E.Vaitekūnas.

LATGA-A autorinį atlyginimą skirsto remdamasi informacija, kurią pateikia kūrinių naudotojai - radijas, TV, gyvos muzikos koncertų rengėjai, parduotuvės, kavinės, viešbučiai ir kiti. Autorinis atlyginimas išmokamas autoriams, kurie užregistruoja savo kūrinį LATGA-A, arba muzikos kūrinių leidėjams, kuriems autoriai perduoda išimtines autorines turtines teises.

Autorinis atlyginimas už kūrinių atlikimą per radiją ar televiziją, koncertų metu Lietuvos autoriams paskirstomas ir išmokamas kartą per ketvirtį. Už kūrinių panaudojimą teatro pastatymuose, vizualinių kūrinių panaudojimą lėšos Lietuvos autoriams skirstomos ir išmokamos kiekvieną mėnesį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.