2012 m. gegužės 26 d., šeštadienis

Kompensuos vilkų padarytą žalą

2011-08-29
Rubrikose: Gamta ir mokslas » Gamta 
Nuotrauka: eFoto.lt

Biržų raj. savivaldybė nutarė kompensuoti dalį žalos už vilkų sudraskytus gyvulius. Tokių kompensacijų gali sulaukti ir kitų regionų gyventojai. Tiesa, tam dar turi pritarti Seimas, o kol tai bus padaryta, gyventojams siūloma gyvulius drausti.

Į Biržų rajono gyventojo Žygimanto Bitino kaimenę vilkai įsisuko šią vasarą. Vyriškis ryte rado papjautą telyčią. Specialistai nustatė, kad čia vilkų darbas.

„Jau 3-4 metai siaučia tie vilkai. Sudrasko jie mažesnio amžiaus gyvulius, o didesnių neliečia, kur grupėse, garduose, tai neliečia, o mūsų buvo pririšti ir sudraskė”, - sako Biržų rajono ūkininkas Ž. Bitinas.

Šią vasarą Biržų rajone nuo vilkų nukentėjo jau 11 sodybų. Papjauta ir apdraskyta 14 gyvulių - telyčių, ožkų, avių. Biržiečių nuostoliai siekia beveik 10 tūkstančių litų.

Vilkai šiame regione gyvulius puldinėja jau gerą dešimtmetį ir ūkininkams sudraskytus galvijus tekdavo nurašyti į nuostolius.

Šiemet Biržų savivaldybė nutarė dalį žalos žmonėms kompensuoti. Iš kaimo rėmimo programos bus atlyginama 40 procentų gyvulio vertės.

„Itin buvo gaila, kai sunkiai besiverčiančio žmogaus du galvijai buvo sudraskyti. Tai toks asmuo, gavęs už abu gyvulius dalinę kompensaciją, tikėtina, kad įpirks bent jau ožką ar telyčaitę”, - teigia Biržų rajono merė Irutė Varzienė.

Tačiau savivaldybė žada kreiptis į Vyriausybę ir Seimą, jog plėšriųjų žvėrių padaryti nuostoliai būtų kompensuojami valstybės lėšomis, nes, anot merės, jiems rasti papildomų pinigų yra nelengva.

Aplinkos ministerijos teigimu, projektas, kuris numatytų žalos kompensavimą už vilkų padarytą žalą, jau pateiktas Seimui.

„Kol dar tie įstatymai bus priimti, aš dar siūlyčiau ieškoti ir kai kurių kitų galimybių. Viena tokia iš galimybių - tai gyvulių draudimas. Atsirado įvairios draudimo kompanijos, kiek man teko girdėti, ir pasėlius draudžia nuo kanopinių daromos žalos: šernų, elnių”, - tvirtina Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys.

Statistika rodo, kad labiausiai nuo vilkų kenčia regionai, besiribojantys su Latvija ir Baltarusija, tuo metu Lenkijos pasienyje ir Vidurio Lietuvoje plėšrūnų esą yra mažiau.

Jevgenijus Bardauskas
LTV „Panorama”

 

KOMENTARAI

Komentarai surikiuoti nuo naujausio iki seniausio (rodyti atvirkščiai)

Žmogus... 2011-08-29 14:59

Jeigu tu esi ūkininkas ir turi stambią bandą iš kurios nori užsidirbti - privalai pasirūpinti jos apsauga. Tverk piemeniu, pirk šunis, daryk tvoras, įvertink riziką ir pan. Ūkininkai - vieninteliai verslininkai kuriems yra nusispjaut ant savo turto. Visiems verslininkams turtas rūpi, jie saugo jį, draudžia, įvertina verslo riziką, imasi priemonių tam saugoti. O ūkininkam viskas dzin, jiems visą žalą turi atlyginti valstybė. Arba dar geriau - išnaikinikim vilkus, visiems bus "geriau". Tai yra iškreiptas požiūris, kuris laikui bėgant turės išnykti. Jei esi verslininkas - būk mielas saugok savo turtą. Jei nesugebi apsaugot turto (neturi tam pajamų, noro ar gebėjimų) - nebūk verslininku. Logika čia paprasta.

Rašyti komentarą gali tik prisijungę lankytojai. Prisijungti »
  • komentuoti
  • skaityti komentarus (1)
  • komentarų RSS
  • spausdinti

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Nemuno kilpos

Šiandien sukanka 20 metų nuo to laiko, kai buvo pradėtos taikyti dvi pagrindinės ES gamtos išsaugojimo ir jos išteklių tvaraus naudojimo priemonės.

jerubė

Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato darbuotojų pasakojimas apie gegužės gamtą.

meldinė nendrinukė

Nors vandens lygis viksvinėse pamario pievose ir pelkėse dar gana aukštas, oras permainingas, tad lizdus sukti ankstoka.

BEF ekspertas Kęstutis Navickas

Dažnai planuojame savo keliones bandydami pamaitinti protą: nueiname prie stendų, paskaitome, kokie paukščiai, kirminai ar vabzdžiai gyvena, peržiūrime jų lotyniškus pavadinimus, tačiau ar tai priartina žmogų prie aplinkosaugos, ar paskatina jo norą išsaugoti gyvąją gamtą ir kraštovaizdį?  

kelias

Pamėginkime pamąstyti, kodėl nuomonių, akinančių leisti užsienio pirkėjams ir investuotojams įsigyti žemę Lietuvoje, pagausėjo būtent dabar.