2014 m. rugpjūčio 23 d., šeštadienis

Gabrielė Bartkienė. Viena kalba – futbolas

2011-09-30
Rubrikose: Visuomenė » Sporčiukas  Visuomenė » Sveikas, gyvenime 
Tito Ancevičiaus nuotrauka

Kalbant apie benamių futbolą, žodžio benamis nereikia suprasti tiesiogiai. Be jokios abejonės, tai žmogus, neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos ar būsto materialine prasme. O ką tai reiškia – neturėti namų? Kas yra benamių futbolas, ką tai turi bendro su Lietuva, ir kodėl vis dažniau apie tai kalbama? Kodėl mes baidomės tokių žodžių kaip benamis, valkata ar, buitiškai šnekant, bomžas, ir nesusimąstom apie tai, kodėl taip yra ir kas skatina žmones rinktis tokį gyvenimo būdą?

Tito Ancevičiaus nuotrauka

Benamis – tai daugelio metų nuosaikaus gėrimo ar narkotikų vartojimo pasekmė. Tai vienas iš paskutinių etapų. Įkritus į alkoholio liūną, ima byrėti šeima, kyla problemų darbe, kol galų gale visai jo netenkama. Po to – būsto praradimas, įvairūs sveikatos sutrikimai. Taip atsiduriama gatvėje. Dauguma įsivaizduoja, kad benamių futbolą žaidžia prasigėrę, purvini, nudriskusiais rūbais ir ne itin maloniai kvepiantys žmonės. Anaiptol. Benamių futbolą žaidžia žmonės, kurie kažkada, kaip jie patys mėgsta sakyti, gyveno prie šiukšlių konteinerio arba nedaug trūko, kad ten atsidurtų. Ir nė vienas nenorėjo tokio gyvenimo, niekada neįsivaizdavo, kad jiems taip gali nutikti.

Tačiau taip nutinka. Priežasčių būna įvairių. Vieni atsiduria gatvėje dėl to, kad suserga priklausomybės ligomis – vartoja narkotikus, alkoholį, nuskausminamuosius vaistus, praranda darbą ir puola į depresiją, gyvenimas netenka prasmės, kiti smurtauja, vagia ir atsiduria įkalinimo įstaigose. Tokie žmonės tampa atstumtieji, žemiausiu visuomenės sluoksniu. Deja, kai kurie taip ir numiršta. Nusprendęs ir pasiryžęs keisti savo gyvenimo būdą, dažnas susiduria su sunkumais, kurie iškyla bandant sugrįžti į normalų, visavertį gyvenimą.

Tito Ancevičiaus nuotrauka

Kokiu dar būdu įmanoma sumažinti benamystę Lietuvoje? Kaip dar galima būtų padėti asmenims, kurie praeityje vartojo alkoholį, narkotikus, patyrė smurtą ir patys smurtavo, atliko bausmę įkalinimo įstaigoje, integruotis į socialinį gyvenimą, darbo rinką? Vienas iš būdų – suteikti galimybę sveikai leisti laisvalaikį ir taip skatinti žmones keisti gyvenimo būdą. Pasaulinėje praktikoje benamių futbolas susikūrė kaip naujas socialinis reiškinys, vienijantis žmones, patyrusius dvasinį, moralinį ir socialinį nuosmukį visame pasaulyje, kad jie galėtų kalbėti viena kalba ir suprastų save bei vienas kitą. Ši kalba – futbolas. Pagrindinis benamių futbolo tikslas – padėti žmonėms, sergantiems priklausomybe nuo alkoholio, narkotikų, taip pat gyvenantiems gatvėje, pabėgėliams, per sportą ir sveiką gyvenimo būdą bei laisvalaikio praleidimą integruotis į visuomeninį, socialinį gyvenimą. Pasaulyje ir Europoje nuo 2003 m. vyksta socialiniai sveikatingumo sportiniai renginiai, socialinės integracijos sporto žaidynės, šalių atvirieji čempionatai – Rusijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Danijoje, Olandijoje, Škotijoje, Austrijoje, Italijoje, Argentinoje, Estijoje, socialinės Olimpinės žaidynės, Pasaulio bei Europos benamių futbolo čempionatai.

Pirmas atviras benamių futbolo turnyras Lietuvoje įvyko šiais metais, liepos 23-ią dieną, Vilniuje. Kaip teigia turnyro organizatorius, Vilniaus Bernardinų socialinių paslaugų centro darbuotojas, laisvalaikio praleidimo klubo „Liberna“ vadovas Deimantas Žemaitis – tai buvo pirmas žingsnis supažindinti visuomenę su vykstančiais renginiais ir galimybė pradėti viešai kalbėti apie save.

Tito Ancevičiaus nuotrauka

„Manau, kad šiais metais turnyrą pavyko įgyvendinti, nes gavome paramą iš AB „Swedbank“. Taip pat prie šios idėjos prisidėjo ir mus palaikė Krikščionių partija, įsteigusi taurę geriausiam turnyro vartininkui, bei Lietuvos futbolo federacija, parėmusi futbolo kamuoliais. Pačiame turnyre dalyvavo 7 komandos iš Lietuvos ir svečiai iš Sankt Peterburgo. Norinčiųjų dalyvauti buvo daugiau, taip pat į turnyrą norėjo atvykti svečių iš Gruzijos, tačiau mums neužteko lėšų bent minimaliai jiems padėti atvažiuoti, nebuvo galimybės apgyvendinti ir maitinti, kaip tai yra daroma Europos ir pasaulio renginiuose. Bandysime tai daryti 2012 metais. Turime minčių ir planų organizuoti tarptautinį benamių futbolo turnyrą Vilniuje. Mums tai iš tiesų labai svarbu, nes toks reiškinys Lietuvoje yra naujas, ir tokiems socialiniams renginiams labai trūksta finansavimo. Esame dėkingi už paramą ir palaikymą“, – sako D. Žemaitis.

Mintis įgyvendinti Lietuvos benamių futbolo turnyrą brendo kelerius metus, kai 2007-aisiais buvo įsteigta „Bernardinų taurė“ ir įvyko pirmosios varžybos. Tuomet juos palaikė broliai pranciškonai, skirdami lėšų taurei ir apdovanojimams įsigyti. Nuo tada „Bernardinų taurė“ vyksta kiekvienais metais. „Bernardinai.lt“ redakcijos darbuotojai taip pat pradėjo domėtis šia veikla, skatino rašyti straipsniukus ir kelti juos į interneto dienraštį, kad visuomenė susipažintų su tuo, kas yra benamių futbolas ir kam visa tai daroma.

Gabrielės Bartkienės nuotrauka

Per ketverius metus Lietuvoje pradėjo kurtis vis daugiau futbolo komandų, kuriose žaidžia vadinamieji socialinės atskirties asmenys. Nemažai jų praeityje galėjo tapti profesionaliais futbolininkais ar buvo žaidę miesto, apskrities lygose, tačiau likimai susiklostė kitaip. Iki tol, kol apie benamių futbolą pradėta kalbėti viešai, Lietuvoje oficialiai buvo registruotos dvi komandos – Kauno FK „Feniksas“ ir Vilniaus LPK „Liberna“. Jos vienijosi, važinėjo žaisti į įvairias Vilniaus miesto ir rajono, bei kituose Lietuvos miestuose esančias reabilitacijas. Tuo metu trūko bendraminčių ir rėmėjų.

Vienas iš Kauno FK „Feniksas“ įkūrėjų Stasys Pranevičius, taip pat vienas iš pirmųjų subūręs priklausomų asmenų futbolo komandą Lietuvoje, supažindino su pasaulyje vykstančiais turnyrais, čempionatais ir įvairiomis socialinėmis žaidynėmis, skirtomis priklausomiems asmenims per sportą integruotis į socialinį gyvenimą.

„Idėja suburti futbolo komandą žmonėms, praeityje kentėjusiems nuo alkoholio ir narkotikų, kilo bendraujant su panašaus likimo žmonėmis užsienyje. Iš jų mes sužinojom, kad kitose pasaulio šalyse yra susikūrusios tokios komandos, ir jos net dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose turnyruose, kasmetiniuose pasaulio ir Europos benamių futbolo čempionatuose. Benamių futbolo čempionatuose komandos dalyvauja kaip Kauno FK „Feniksas“ atstovai, kurie tokiose socialinės integracijos sporto žaidynėse dalyvauja nuo 2006 m. ir du kartus tapo atviro Rusijos čempionato nugalėtojais, bei 2009–2010 m. Europos čempionai Danijoje ir Olandijoje vykusiose socialinės integracijos sporto žaidynėse Social Inclusion Games. Nuo 2010 m. į rinktinę pakviesti žaisti Vilniaus LPK „Liberna“ žaidėjai“, – pasakoja S. Pranevičius.

Gabrielės Bartkienės nuotrauka

Palikę reabilitacinius centrus, kitas gydymo įstaigas ar kalėjimus, priklausomi žmonės ieško pagalbos ir stengiasi patekti į vykstančius projektus, kurie yra susiję su integracija į darbo rinką, dalyvauja draugijose. Tačiau ką tik palikę „šiltnamį“, kur jiems suteiktos visos sąlygos gyventi bendruomenėje ir duodamos gairės naujo, kitokio gyvenimo pradžiai, žmonės sutrinka, nes sąmoningo suvokimo ir motyvacijos, kodėl ir kam turėtų dirbti ir gyventi kaip visi žmonės, nėra. Iškyla klausimas: kaip įprasminti save ir savo pasirinkimą gyventi kitaip, nei iki šios akimirkos, kada lydi baimės jausmas, nevisavertiškumo kompleksai, trūksta socialinių įgūdžių? Dažnai grįžtama prie ankstesnio gyvenimo būdo, ir šis užburtas ratas sukasi iš naujo.

„Visų pirma sportas yra užimtumas, sveikas laisvalaikio praleidimas. Priklausomi žmonės sunkiai prisitaiko visuomenėje, visuomenė kritiškai reaguoja į juos. Taip išeina, kad slepiasi vieni nuo kitų. Tačiau tai normalu. Reikia laiko, kad išmoktum prisitaikyti. Džiugina jau vien tai, kad vis daugiau žmonių domisi mūsų veikla, ateina į renginius, palaiko mus savanoriaudami. Visuomenei tai padeda keisti nuomonę apie benamių futbolą žaidžiančius žmones. Ir patys priklausomi tampa labiau motyvuoti integruotis į socialų gyvenimą, nes per asmeninę patirtį įsitikina, kad yra tokie pat žmonės, kaip ir visi. Skirtumas tik tas, kad serga priklausomybės liga“, – patirtimi dalinasi D. Žemaitis.

Gabrielės Bartkienės nuotrauka

Po atviro benamių futbolo turnyro Vilniuje Lietuvos rinktinė rugpjūčio 21–28 d. dalyvavo Pasaulio benamių futbolo čempionate Homelless World Cup Paris 2011, Prancūzijoje, kur tarp 48 pasaulio šalių lietuviai užėmė 16-tą vietą. Dalyvavimas tokiuose renginiuose garsina Lietuvą. Tai galimybė pamatyti, kad esame ne vieni savo valstybėje, savo mieste, bet ir visame pasaulyje yra tokių pačių žmonių, pamatyti kitą šalį. Žaidžiant komandoje, atsiskleidžia ir formuojasi nauji socialiniai įgūdžiai, mokomasi siekti pergalės ir susitaikyti su pralaimėjimu, bendrauti, prisiimti atsakomybę ne tik už save, bet ir už komandą. 2010 m. dalyvavus Pasaulio benamių futbolo čempionate Brazilijoje, tokius renginius pradėta organizuoti ir Lietuvoje, kuriuose dalyvautų ne tik Lietuvos benamių futbolo komandos, bet ir komandos iš kitų valstybių.

„Po tokių turnyrų žmonės klausinėja, kada vėl žaisim, kada vėl bus koks nors renginys. Poreikis iš tiesų yra, tik be pagalbos vieni mes nesugebėsime to įgyvendinti. Mūsų organizuojamų turnyrų tikslas nėra aukštų sportinių rezultatų siekimas, o kad tokie turnyrai Lietuvoje vyktų dažniau, kad sveikas gyvenimo būdas ir laisvalaikis padėtų žmonėms atgauti pasitikėjimą savimi, motyvuotų sveikti, dirbti, mokytis gyventi visavertį gyvenimą. Šiuose turnyruose nėra pralaimėjusiųjų. Nesvarbu, kokią vietą užėmė komanda. Kelias į šiuos turnyrus atviras visiems. Svarbu noras mesti gerti ar nustoti vartoti narkotikus“, – teigia S. Pranevičius.

Kalbėti apie benamių futbolą, kokia jo reikšmė ir prasmė, galima daug. Tačiau suvokti, kas tai yra ir kam to reikia, įmanoma tik per asmeninius išgyvenimus bei patirtį dalyvaujant renginiuose, bendraujant su benamių futbolo komandų nariais, išgirdus jų asmenines istorijas ir pamačius, kaip daug kas gyvenime gali pasikeisti. Ir nė vienas nesame nuo to apsaugoti.

Bernardinai.lt

Rašyti komentarą gali tik prisijungę lankytojai. Prisijungti »
  • komentuoti
  • komentarų RSS
  • spausdinti

Sveikas, gyvenime – tai iniciatyva, kuria siekiama padėti žmonėms, pakliuvusiems į priklausomybių spąstus, bei jų artimiesiems.

Tai Bernardinai TV laidos, išleisti DVD ir straipsniai, tai knyga „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“. Daugiau

Sveikas, gyvenime – Tavo galimybė padėti priklausomybių gniaužtuose esantiems žmonėms ir jų artimiesiems. Parama reikalinga antros knygos, skirtos priklausomų asmenų artimųjų laikysenai aptari, leidybai.

Kaip paremti knygos leidybą

 

Iniciatyvą vykdo:

Bernardinai.lt   Bernardinai.TV    Aš esu

 

Iniciatyvą remia:


BOD logotipas     Torlina logotipas    Terra Artis logotipas

REKOMENDUOJAME

Rašytojas Etgaras Keretas

Empatijos jausmas ir kritinis mąstymas – Izraelio rašytojo Etgaro Kereto manymu, šie elementai visada grindė judėjiškos kultūros vertybinį pamatą. Šiame pokalbyje jis pasakoja apie susiskaldžiusią Izraelio visuomenę, išnykusį debatų meną ir fundamentalistų cinizmą.

Donatas Puslys

Partizanų istorija yra ne neapykantos, o meilės drama. Ne veltui pats J. Lukša juokavo turįs dvi žmonas – Lietuvą ir Nijolę. Meilė Lietuvai, jos žmonėms, gimtajai žemei buvo tai, kas vedė partizanus į priekį.

Izraelis

Išpuoliai ir protestai nėra tik paprastas atsakas į konfliktą Gazoje, o veikiau ta neapykantos kupina kalba ir smurtiniai išpuoliai yra išraiška gilesnio ir labiau paplitusio antisemitizmo, kurį kursto įvairiausi veiksniai ir kuris augo per pastarąjį dešimtmetį.

Mosulas

Senojo Testamento žemėse gyvenanti pavojuje atsidūrusi religinė mažuma yra naikinama brutalios Islamiškosios valstybės, rašo „Foreign Policy“ žurnalistė Sophie Cousins.

Maskvos šiuolaikinio meno bienalė

Vokiečių kuratorius Kasparas Königas ir latvių smuikininkas Gidonas Kremeris diskutuoja apie tai, ar Vladimiro Putino valdomoje Rusijoje gali būti kuriamas ir pristatomas vakarietiškas menas.

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar