Antruoju Antano Baranausko literatūrinės premijos laureatu tapo Anykščiuose gyvenantis ir kuriantis 63 metų poetas ir publicistas Rimantas Vanagas.

Šiemet jis buvo vienintelis pretendentas, kurį Lietuvos rašytojų sąjungos komisija galėjo pasiūlyti 10 tūkst. litų premiją skiriančiai Anykščių rajono savivaldybei. Šios premijos nuostatai numato dviejų pakopų atranką: iš visų pretendentų išrinkusi ne daugiau kaip tris, Rašytojų sąjungos komisija leidžia savivaldybei tarp jų išrinkti vieną laureatą.

Antano Baranausko literatūrinę premiją galima gauti už trejų paskutinių metų knygas, kuriose skiepijama meilė Lietuvos gamtai ir A. Baranausko gimtinės aplinkai, atskleidžiamas žmogaus ir gamtos dvasinis ryšys. Premijos galima tikėtis ir už A. Baranausko kūrybos literatūrologinius tyrinėjimus – būtent už tai pernai, kai įsteigta tokia premija,  buvo apdovanotas literatūrologas dr. Paulius Subačius už monografiją „Antanas Baranauskas. Gyvenimo tekstas ir tekstų gyvenimai“.

Šiemet Maironio lietuvių literatūros muziejaus pasiūlytas kandidatas R. Vanagas Antano Baranausko literatūrine premija apdovanotas už ką tik išleistą dokumentinės prozos knygą „Peslių akademija“. Keleto kūrybinių metų pareikalavusi knyga atskleidžia rašytojo gimtojo kaimo turtus ir paslaptis ir yra jau penktoji šio rašytojo daugiau nei dešimtmetį kuriamos „Sielių“ serijos knyga. Šioje ir kitose jo dokumentinės prozos knygose pasakojami įvairiais laikais Šventosios pakrantėse gyvenusių ar iš čia kilusių anykštėnų likimai.

Spalio 14-ąją Anykščiuose, Vyskupo skvere, prie A. Baranausko paminklo, tradicine laureato skrybėle su rudeninio gamtos derliaus akcentais vainikuotas laureatas iškart pareiškė, kad joks šiandieninis rašytojas negalėtų stoti greta „Anykščių šilelio“ autoriaus ir bandyti su juo lygiuotis: „Jaučiuosi kaip kilbukas šalia banginio“. R. Vanagas taip pat pridūrė, kad A. Baranausko premija jam esanti svarbesnė ir aukštesnė nei Nacionalinė kultūros ir meno premija, nes pastaruosius penkiolika metų jis skiria Anykščių kraštui.

„Šita premija – daugiau jūsų, negu mano. Apie ką gi aš daugiau rašau, jei ne apie jus, kam gi aš daugiau rašau, jei ne jums,“ – kalbėjo anykštėnams A. Baranausko literatūrinės premijos laureatu tapęs rašytojas.

Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas sakė, kad R. Vanago „Peslių akademija“ gali išeiti už Lietuvos ribų ir sulaukti tarptautinio pripažinimo. Jis siūlė pradėti tokį kelią pirmiausia nuo jos vertimo į švedų kalbą.

Tautvydas Kontrimavičius