Keistuoliai iš Islandijos rokeriai „Sigur Ros“ į muzikos pasaulį grįžta su jau antruoju muzikiniu filmu „Inni“ bei užuominomis apie kuriamą naują albumą.

Pirmasis dar 2007-aisiais sukurtas filmas „Heima“ (išvertus iš islandų k. – Gimtoji žemė) pasakojo apie grupės santykį su savo kraštu ir klausytojais, tuo tarpu „Inni“ (iš islandų k. – viduje, vidinis), kūrėjų dar vadinamas „anti-heima“, režisuotas kanadiečio Vincento Morisseto, iš esmės yra atidus žvilgsnis į vieną grupės koncertą Londone, supintą su pastarojo dešimtmečio „Sigur Ros“ archyvine medžiaga.

Nuo mažų Islandijos kaimelių – iki didžiulės scenos

Mačiusieji „Heimą“ neabejotinai pamena unikalius Islandijos kraštovaizdžius ir keistą įspūdį, kad „Sigur Ros“ yra neatsiejami nuo savo žemės, kultūros ir šiaurietiško mentaliteto.

Po visą pasaulį keliaujantys grupės nariai sako, kad „Heima“ buvo tam tikra duoklė Islandijai. „Mes jautėme, kad privalome tai padaryti – važinėti per mažiausius šalies kaimelius ir groti kad ir vos keletui žmonių sename žvejybiniame laive, – sako „Sigur Ros“ bosistas Georgas Hólmas. – Kartais apima toks visiškai nevaldomas, iracionalus noras grįžti namo – būtent apie tai ir yra „Heima“.

Intymumas... milžiniškoje scenoje

Lyginti „Heimą“ su naujausiu dokumentiniu filmu „Inni“ turbūt nėra prasmės – per daug šie darbai skirtingi. Kanadiečių režisierius Vincentas Morissetas, 2008-aisiais sukūręs eksperimentinį filmą „Miroir Noir“ apie taip pat iš Kanados kilusią grupę „Arcade Fire“ iš albumo „Neon Bible“ koncertinio turo, sako, kad naujausiame darbe apie „Sigur Ros“ kalba tik pati muzika.

„Čia nesvarbus nei grupės kilmės kontekstas, nei islandiškos kultūros įtaka. „Inni“ yra intymas susitikimas akis į akį su „Sigur Ros“ kūryba ir tik ja“, – pasakoja režisierius.

Filmas, be kelių archyvinių intarpų, yra gyvo garso koncertas, dvi dienas filmuotas Londono Aleksandro rūmuose. Nespalvoti, neįprasto rakurso kadrai, kuriuose „išplaukusios“ abstrakcijos derinamos su fokusuotų detalių vaizdais, panardina į 75 minutes besitęsiantį „Sigur Ros“ muzikos transą, kur nesvarbi nei kalba, nei kilmė.

Nuotraukos iš www.sigur-ros.co.uk

Akvilė Adomaitytė