Seimas antradienį priėmė prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas pataisas, kurios nuo kitų metų pradžios visiškai uždraudžia verslo paramą partijoms.

Už atitinkamas Partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės pataisas balsavo 82 Seimo nariai, prieš buvo 7, susilaikė 17 parlamentarų. Tarp pasisakiusių prieš ir susilaikusių buvo visų parlamentinių frakcijų po kelis atstovus.

Seimas dar griežčiau nei siūlė prezidentė nustatė ribojimus aukotojams - parlamente į projektą įrašyta nuostata, kuri aukoti partijoms draudžia ir fiziniams asmenims.

Tačiau palikta galimybė fiziniams asmenims aukoti partijoms ir kandidatams per rinkimus, t.y. politinės kampanijos dalyviai galės priimti fizinių asmenų aukas.

Taip pat prezidentės teiktomis ir Seimo antradienį priimtomis pataisomis maksimali leistina fizinio asmens auka per metus sumažinta nuo šiuo metu nustatytų 20 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčio (VMDU) dydžių iki 10-ties, t.y. maždaug nuo 40 iki 20 tūkst. litų.

Tačiau kandidatas vienmandatėje rinkimų apygardoje ir referendumo iniciatorius savo politinei kampanijai finansuoti galės paaukoti iki 20 VMDU dydžių auką, bet vieno fizinio asmens aukų suma savarankiškiems politinės kampanijos dalyviams per kalendorinius metus negalės viršyti 10 proc. fizinio asmens už praėjusius kalendorinius metus deklaruotų metinių pajamų.

Pataisomis taip pat nustatyta, kad auka negali viršyti 10 proc. aukotojo deklaruotų metinių pajamų, tačiau aukojantiesiems mažas sumas (iki 0,02 VMDU) leista aukoti supaprastinta tvarka, t.y. iš jų nebus nereikalaujama pajamų deklaravimo.

Projektą svarstęs pagrindiniu paskirtas Audito komitetas į įstatymo projektą grupės Seimo narių siūlymu dar įrašė nuostatą, jog partijoms gyventojai galėtų papildomai pervesti 1 proc. savo sumokamo gyventojų pajamų mokesčio.

Taip pat komitetas į projektą įrašė nuostatą, kad į partijos biudžeto asignavimų ir politinės kampanijos sąskaitą negali būti nukreiptas jokių laikinųjų apsaugos priemonių taikymas.

Prezidentė verslo paramą partijoms uždraudžiančias pataisas teikė argumentuodama, kad taip bus mažinama politinė korupcija ir užtikrinamas partinės veiklos skaidrumas.

"Tai istorinis žingsnis, Seimas parodė savo brandą ir manytina, kad tai bus pirmas žingsnis ir kelias didesnio politinio skaidrumo link", - Seimo sprendimą paremti prezidentės iniciatyvą vertino jos patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė.

Prezidentės atstovė tvirtino, jog verslo finansinę paramą uždraudęs įstatymas nežlugdys partijų, nes yra numatyta pakankamai kitų finansavimo šaltinių, o su mažesniais resursais partijos per rinkimus tiesiog turės mažinti išlaidas politinei reklamai, kuriai atitenka didžioji surinktų lėšų dalis. Taip pat prezidentės patarėja patvirtino, jog šalies vadovė pritars, jei bus didinama iš biudžeto partijoms skiriama dotacija.

"Priešingai, tai tikrai nėra politinių partijų žlugdymas, partijos visų pirma yra gyvos ne pinigais, o žmonų parama ir pasitikėjimu. Kiek tai susiję su finansinių šaltinių įvairove, rėmimo galimybė išlieka, išlieka galimybė fiziniams asmenims remti partijas, atsiranda naujovė, skirti 1 proc. savo metinių gyventojų pajamų mokesčio, tai yra didelis ir stiprus žingsnis, išlieka ir biudžetinio finansavimo galimybė, ir tas pinigų kiekis priklauso nuo Seimo narių, ir prezidentė tokį sprendimą bet kokiu atveju rems", - sakė patarėja.

O ateityje, šalies vadovės patarėjos teigimu, nusistovės politinių partijų veiklos praktika, kuri kainuos mažiau, dėl sumažėjusių lėšų pirkti eteriui. "Manytina, kad ateitis parodys, jog pinigų dydis su metais turėtų mažėti, kadangi, kiek rodo rodikliai, didžioji dalis pinigų, ypač per politines kampanijas, 90 proc., atitenka reklamai, tai atitinkamai, kadangi didžiajai daliai partijų finansiniai šaltiniai mažės, mažės ir poreikis, ir pasiūla, ir paklausa tų pinigų, turėtų bent tokie dėsniai suveikti", - kalbėjo S.Cirtautienė.

Premjeras Andrius Kubilius yra patvirtinęs, kad uždraudus juridinių asmenų aukas teks didinti partijų finansavimą iš biudžeto. Premjeras yra teigęs, kad partijoms finansuoti iš biudžeto prireiks iki 15 mln. litų. Tuo metu partijoms kitų metų biudžete, kaip ir šiemet, numatyta beveik 5,5 mln. litų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat yra sakiusi, jog uždraudus skirti juridinių asmenų paramą partijoms, jos galėtų gauti didesnį "racionaliai apskaičiuotą" finansavimą iš biudžeto.

Valstybės dotaciją gauna partijos, per pastaruosius rinkimus surinkusios ne mažiau kaip 3 proc. rinkėjų balsų, ir nepadariusios šiurkščių finansų tvarkymo pažeidimų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.