Gruodžio 15 d. 17 val. Šiaulių dailės galerijoje bus atidaroma Lietuvos menininko Algimanto Švėgždos tapybos ir piešinių paroda.

Parodos atidarymą pradės menininko sūnaus žymaus smuikininko Martyno Švėgždos von Bekkerio koncertas.

Algimantas Švėgžda (1941-1996) – vienas iškiliausių XX a. Lietuvos menininkų: tapytojas, grafikas, piešėjas, mąstytojas, mokytojas ir patriotas. Sulaukęs nepriklausomybės, menininkas vertingiausių savo kūrinių kolekcijas – šimtus darbų – dovanojo Lietuvos dailės, Vilniaus dailės akademijos, Nacionaliniam M. K. Čiurlionio, Telšių „Alkos“ bei Šiaulių „Aušros“ muziejams.

Menininko kūrybos panorama neįtikėtinai plati ir įvairi: pradedant studijų metais ir iškart po jų gimusiais didžiaformačiais tapybos kūriniais, baigiant nedidukais „dializės piešinukais“ (sukurtais, ilgomis valandomis gulint prijungtam prie aparatų, valančių organizmą). Turėjęs ypatingą valią kurti ir suvokęs save pirmiausia kaip kūrėją, menininkas paliko daug „vokiško periodo“ kūrinių. Dažnai sunkiai pakildamas iš lovos, piešė tai, ką matė pro langą ar tai, kas buvo padėta ant kėdės. Kūryba teikė prasmę, buvo meditatyvi kiekviena menininko nugyventa diena.

Iš penkiasdešimt penkerių likimo jam skirtų metų du paskutinius dešimtmečius jis tiesiogine šio žodžio prasme galynėjosi su mirtimi – „šaunuolė pana giltinė“ jam visą laiką tapšnojo per petį. 1982 m. Berlyne menininkui buvo atlikta inkstų transplantacijos operacija. Nuo to laiko A. Švėgžda gyveno Vokietijoje (VDR), bet su Tėvyne visuomet alsavo vienu ritmu. Dailininkas kūrė didžius Lietuvos puoselėjimo planus, kuriuose nebuvo vietos kompromisams ir prisitaikymui. Nepriklausomybės metais A. Švėgžda mąstė apie ekologinę socialinę tvarką, ekologinę rinkos ekonomiką – „tai pusiausvyra tarp to, kas gamtai gerai, kas žmogui gerai, ir ką reguliuoja pati rinka“.

Paroda vyks iki 2012 sausio 12 d.