Pirmadienį buvusiame Vilniaus trinitorių vienuolyne įvyko bendra Kultūros paveldo departamento ir Vilniaus miesto savivaldybės spaudos konferencija „Sapiegų ansamblio Vilniuje atgaivinimas“, kurioje dalyvavo Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas ir Šv.Jono kongregacijos Vilniaus vienuolyno prioras Emanuelis.

Vieną puošniausių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje Sapiegų rezidenciją sudaro rūmai, Trinitorių vienuolynas su Išganytojo bažnyčia, buvusios Sapiegos ligoninės pastatai ir barokinis parkas.

Trinitorių vienuolyne, kitados pastatytame didikų Sapiegų giminės, dabar įsikūręs Šv.Jono kongregacijos Vilniaus vienuolynas. Jo prioras Emanuelis papasakojo susirinkusiems vienuolyno istoriją ir išreiškė apgailestavimą, kad unikali barokinė Sapiegų rezidencija šiandien tokia apleista.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė supažindino su vienintelio išlikusio Vilniuje barokinio ansamblio atgaivinimo gairėmis ir pristatė Sapiegų rūmų restauravimo projektą. Ji pasidžiaugė, kad siekis sugrąžinti šį išskirtinės vertės kultūros paveldą miestelėnams bei Vilniaus svečiams suvienijo departamento ir sostinės savivaldybės pastangas: „Mūsų partnerystės formulė – kad svarbiausiais paveldo išsaugojimo klausimais tartųsi ne tik specialistai, bet ir vadovai. Sapiegų ansamblio atgaivinimas yra puikus tokio bendradarbiavimo paveldo labui pavyzdys“.

Pasak D.Varnaitės, laukiama ir visuomenės minčių dėl Sapiegų ansamblio pritaikymo, nes departamentas siekia partnerystės su kiekvienu Lietuvos piliečiu mūsų bendro paveldo išsaugojimo klausimais.

Restauruojant rūmus jiems bus sugrąžinta barokinė išvaizda. Pirmajam projekto etapui, truksiančiam iki 2014 m. vasario 21 d., įgyvendinti skirta per 8 milijonus litų ES struktūrinės paramos lėšų. Rūmų restauravimo ir pritaikymo miestelėnų bei kultūrinio turizmo reikmėms vykdys juos valdantis Kultūros paveldo departamentas.

Vilniaus meras Artūras Zuokas sakė, jog restauruotas Sapiegų baroko kompleksas neabejotinai sužėrėtų ir Europos mastu. Anot mero, Vilniaus savivaldybė pasirengusi padėti ir prisidėti prie šio tikslo kuo galėdama, įsiklausyti ir į visuomenės, vietos bendruomenės nuomonę. A.Zuokas pranešė, kad savivaldybėje jau dirba vienintelio Vilniuje barokinio parko atkūrimo grupė. Kaip konkrečiai bus panaudojami rezidencijos teritorijoje esantys ir savivaldybės valdomi buvusios Sapiegos ligoninės pastatai, meras žadėjo informuoti kitąmet. Tačiau norima, kad ten vietą rastų bendruomenės centras, senjorų namai, biblioteka-skaitykla.

Kultūros paveldo departamento informacija