2012 m. gegužės 27 d., sekmadienis

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – Rusijos valstybinio akademinio kamerinio orkestro koncertas

2012-01-16
Rubrikose: Kultūra » Informacija  Kultūra » Klasika 

  Slavų tradicinė muzikos mokykla nuo 2004-ųjų pagal tarptautinę programą „Kultūrų dialogas“ organizuoja Kalėdinį festivalį. Šių metų sausio 17 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje festivalio organizatoriai pristatys garsaus Rusijos valstybinio akademinio kamerinio orkestro, vadovaujamo Maskvos valstybinės P. Čaikovskio konservatorijos profesoriaus Aleksejaus Utkino, koncertą.

1957 metų vasario 23 d. Maskvos filharmonijoje susikūrė naujas kolektyvas – Maskvos kamerinis orkestras (dabar – Rusijos valstybinis akademinis kamerinis orkestras). 1983-iaisiais jis buvo pervadintas TSSR valstybiniu kameriniu orkestru, 1994 metais gavo „akademinio“ statusą. Tai buvo pirmas Tarybų Sąjungos kamerinis orkestras, jo atsiradimas simbolizavo naują Rusijos atlikimo meno kūrybinę kryptį.

Pirmas oficialus kolektyvo koncertas įvyko Maskvoje 1956 metų balandžio 2 d. Mažojoje konservatorijos salėje, o netrukus orkestro pasirodymai persikėlė į didžiąsias Rusijos koncertų sales. Jau nuo pat pirmų savo koncertų orkestras demonstravo labai aukštą meninį lygį. Gausu buvo ir gastrolių: per pirmą savo gyvavimo dešimtmetį Maskvos kamerinis orkestras su koncertais aplankė 90 Tarybų Sąjungos ir 137 užsienio šalių, iš viso koncertavo 750 kartų. Užsienio afišos ir programos lygino Maskvos kamerinį su geriausiais tų laikų kameriniais kolektyvais – „Romos virtuozais“, „Šiaurės simfonija“, Štutgarto kameriniu orkestru ir kt.

Plėtėsi ir orkestro repertuaras: pradėjęs nuo senovės meistrų – Vivaldžio, Kupereno, Manfredinio, Korelio, Albinonio, Bokerinio, Bacho, Hendelio – per labai trumpą laiką į savo atliekamų kūrinių sąrašą kolektyvas įtraukė Ravelį, Stravinskį, Pulenką, Bartoką, Martinų, Hindemitą, Briteną, Prokofjevą, Šostakovičių (daugelis jų Rusijoje buvo atlikti pirmą kartą).

Šiandien Valstybinis akademinis kamerinis orkestras yra vienas pagrindinių Rusijos kamerinių orkestrų.

Jo repertuaras apima įvairių stilių ir epochų kūrinius. Orkestro radijo ir kompaktinių plokštelių įrašų kolekcija džiugina įvairove – pradedant senovinėmis arijomis ir baroko muzika, baigiant XX a. Rusijos ir užsienio kompozitorių kūriniais.

Dabartinio Rusijos valstybinio akademinio kamerinio orkestro meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Aleksejaus Utkino vardas plačiai žinomas Rusijoje ir užsienio šalyse. Neeilinis menininko talentas, nepriekaištingas muzikinis išsilavinimas, neįkainojama darbo Vladimiro Spivakovo „Maskvos virtuozuose“ patirtis nulėmė svarbią Aleksejaus Utkino užimamą vietą šiuolaikiniame muzikiniame pasaulyje.

Lietuvoje menininkai pristato savitą XVIII a. – XIX a. pradžios muzikos mozaiką – J. S. Bacho sūnaus Carlo Philippo žavų koncertą obojui, styginiams ir basso continuo, W. A. Mozarto legendinio varžovo kompozitoriaus Antonio Salieri dvigubą koncertą fleitai ir obojui su orkestru bei dvi skaidriu klasicizmu dvelkiančias J. Haydno ir F. Mendelssohno-Bartholdy simfonijas.

Koncerto solistai – „Auksiniu Rusijos obojumi“ vadinamas Aleksejus Utkinas ir tarptautinių konkursų laureatė fleitininkė Marija Čepurina.

Bernardinai.lt

Rašyti komentarą gali tik prisijungę lankytojai. Prisijungti »
  • komentuoti
  • komentarų RSS
  • spausdinti

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Kelionė su Bernardinai.lt Nr. 18

Šįsyk norėjome pabrėžti mokinystę, kaip susitikimą su Mokytoju. Susitikimą, kuris keičia gyvenimą. Apie tai geriausia pasakoti kalbinant žmones, kurių gyvenimas švyti susitikimo šviesa.

Liudvikas Jakimavičius

Žmogus, išsižadėjęs tradicijos, kalbos, istorijos ir bendruomenės, virsta šešėliu, nieku. Ištikimybė prasideda nuo įsipareigojimo šių vertybių neprarasti ir skatinti kitus jas puoselėti ir godoti.

Skamba kankliai 2011

Šių metų festivalio programoje – beveik 50 renginių, pritraukiančių savo įvairove, pateikimo forma, tad turėtų išsipildyti sena organizatorių svajonė – keturioms dienoms sukurti gyvą, dainingą, ūžiantį miestą

Teatro kritikas Vaidas Jauniškis

Migracija – kaip ir žemėje: anoniminiai komentarai su visu savo „stiliumi“ keliauja į leidinio tekstus, šie – atgal ir į realius tarpusavio santykius, o pastarieji – atgal į komentarus.

Andrius Kaniava

„Baigdamas mokyklą, žinojau du dalykus – žirgus ir teatrą. Iš esmės mano gyvenime ir iki šios dienos niekas nepasikeitė“, – juokdamasis pasakoja ilgametis Keistuolių teatro aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Andrius Kaniava.

Johno Dos Passos romanas „Manhatano stotis“

„Manhatano stotis“ lyginama su James’o Joyce’o Ulisu. Nobelio premijos laureatas, rašytojas Sinclairis Lewisas šį romaną pavadino „pirmos svarbos kūriniu... Naujos rašymo mokyklos aušra“.