Nuotrauka Dmitrijaus Matvejevo

2012 metų muzikinį slenkstį peržengusi Lietuvos nacionalinė filharmonija naują pusmetį klausytojams ketina pasiūlyti 66 originalias koncertines programas.

Pristatydama antrąjį koncertų pusmetį, Nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė teigė, kad filharmonija ir toliau išlaikys visas įprastas koncertų rubrikas – orkestro ir kamerinės muzikos vakarus, rečitalius, koncertus visai šeimai, proginius koncertus.

Įvairių Lietuvos miestų ir miestelių publikai toliau bus pristatomos edukacinio koncertų ciklo „Muzikos enciklopedija gyvai“ programos, o norintiems geriau pažinti Filharmonijos istoriją ir scenos užkulisius – rengiamos pažintinės ekskursijos po Filharmoniją ir atviras orkestro repeticijas.

Derlinga fortepijoninės muzikos žiema

Šiandien Lietuvos kamerinis orkestras naują sezoną pradeda pirmuoju šių metų kolektyvo koncertu. Nacionalinės filharmonijos salėje kamerinę muziką papildys fortepijono garsai. Vakaro solistai – tai retai mūsų šalyje pasirodymus rengiantys, Šveicarijoje gyvenantys lietuvių pianistai Vilija Poškutė ir Tomas Daukantas. Koncerte skambės Franzo Schuberto, Wolfgango Amadeaus Mozarto ir šiuolaikinio ispanų kompozitoriaus Víctoro Carbajo kūriniai. Diriguos svečias iš Rumunijos Cristianas Florea.

Lygiai po savaitės, sausio 28 dieną, į Lietuvą užsuks ir su nacionaliniu simfoniniu orkestru pasirodymą surengs rusų pianistas Vadimas Rudenko. Šis koncertas – tai kartu su slavų tradicinės muzikos mokykla organizuojamų „Kalėdinių vakarų“ tęsinys. V. Rudenko laikomas vienu garsiausių nūdienos Rusijos pianistų, koncerte jam talkins lenkų dirigentas Mirosław Błaszczyk. Skambės pasaulinė klasika – Fryderikas Chopinas – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 f–moll, op.21 ir Camille Saint-Saëns – Simfonija Nr. 3 c-moll, op.78, papuošiama Renatos Marcinkutės-Lesieur vargonų skambesiu.

Į Hectoro Berliozo „Fantastinę simfoniją“ klausytojai galės panirti su prancūzų dirigentu Cyrilu Diederichu, kuris su pianiste Evelina Puzaite atliks variacijas, skirtas fortepijonui ir orkestrui.

Sostinės publika pavasarį turės galimybę susitikti ir su dabartiniu lietuvių išeivijos pianistu, visuomenės veikėju Edvinu Minkštimu, kuris pirmą kartą Lietuvoje pristatys austrų kompozitoriaus  Franzo Xaver Scharwenkos koncertą fortepijonui. Taip pat filharmonijos scenoje matysime tokius gerai žinomus pianistus kaip Petras Geniušas, taip pat ir svečius iš užsienio – Eliane Rodrigues, Ingolfą Wunderį, Peterį Laulą ir kitus.

Spartus Simfoninio orkestro pavasaris

Filharmonijos direktorės teigimu, didysis Filharmonijos „flagmanas“ – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) – šį pusmetį bus labai reikšmingas. Turės 18 muzikinių programų: iš jų 16 koncertinių programų ir 2 įrašai. Koncertinės programos prasidės koncertu visai šeimai jau šį sekmadienį kartu su Dainiumi Pavilioniumi ir Viktoru Gerulaičiu bus papasakotos Šecherazados istorijos Nikolajaus Rimskio-Korsakovo muzikos pagrindu.

Šį pusmetį užderės ir puikių dirigentų iš užsienio, praturtinančių repertuarą ir pateikiančių naujų interpretacijų – Olivier Grangeanas sugrįžta į Lietuvą su dviem koncertais – vienas jų su Kauno choru ir Nacionalinės premijos laureate Asta Krikščiūnaite ruošiamas koncertas.

Lietuvos simfoninis orkestras atskleis daug puslapių simfoninės muzikos repertuare, tačiau ypač publikos dėmesį turėtų prikaustyti iškilminga Vasario 16-ajai rengiama programa, kuri dėliojama su naujais ryškiais akcentais. Visas koncertas bus skirtas Lietuvos kompozitorių kuriamai muzikai. Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamo koncerto programoje skambės įvairių mūsų šalies kompozitorių kūriniai ir šiai iškilmingai progai Lino Rimšos sukurtas naujas opusas.

Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru pasirodys ir jaunieji talentai. Kovo 4-ąją, Šv. Kazimiero dieną, jaunasis karalaitis globos Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro jaunųjų talentų programą. Diriguos Martynas Staškus, programoje dalyvaus solistai Vytenis Gurstis, Dmitrijus Berezinas, Simona Zajančiauskaitė ir Ugnius Pauliukonis. 3 iš šių talentų priklauso ir Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondui.

Šio sezono Lietuvos simfoninio orkestro viršūnė bus kovo 24 dieną Mstislavo Rostropovičiaus 85-mečiui dedikuotas koncertas. Jam diriguos maestro Juozas Domarkas, solistai – paskutinis Mstislavo Rostropovičiaus studentas – violončelininkas Ivanas Monighetti ir smuikininkas Zacharas Bronas. Jie atliks Johannes Brahmso dvigubą koncertą smuikui, violončelei ir orkestrui a –moll, op. 102, o LNSO atliks dar ir  Liudwigo van Beethoveno Simfoniją Nr. 5 c-moll, op. 67.

LNSO laukia 2 įrašų sesijos: viena jų jau yra visiškai sudėliota su ilgamečiu Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro partneriu solistu smuikininku Phillipe Graffinu, kuris pasauliui ir ypač Prancūzijai pristatė labai daug lietuvių muzikos (pvz., jį sužavėjo Vytauto Barkausko muzika).

Britų autoriai kuria meninį filmą apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį ir Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę. Kadangi juos sudomino pažinties, meilės, draugystės, partnerystės istorija, čia LNSO prie filmo prisidės įrašinėdami Čiurlionio „Jūrą“.

Prisistatys kitiems Lietuvos miestams

Svečių Filharmonija ne tik ketina laukti, tačiau ir patys nuo sostinės kiek kartkartėmis nutolti. Filharmonijos atlikėjai, kviestiniai svečiai iš Lietuvos ir užsienio atliks programas Vilniaus ir Trakų koncertinėse erdvėse, taip pat ir kituose šalies miestuose.

Direktorės R. Prusevičienės teigimu, Lietuvos sklaidos elementas tampa vis svarbesnis Filharmonijos veikloje. „Vien 2011 metais lapkričio–gruodžio mėn. Filharmonijos atlikėjai surengė daugiau koncertų visoje Lietuvoje, nei sostinėje “, – pasakoja vadovė.

Pirmą kartą LNSO apsilankys Gargždų muzikos festivalyje „Gaida“. Nors yra laukiama pasiūlymų ir užsakymų ir iš kitų miestų, tačiau tradiciškai bus aplankyti tokie miestai kaip Marijampolė, Vilkaviškis ar Radviliškis.

Žada nustebinti

Filharmonija kaip visada didelę reikšmę skiria kitiems Lietuvos kolektyvams, todėl kviestinių koncertų programą pradės stygininkų ansamblis „NI&CO“, kurį 2006 m. įkūrė kompozitorius ir dirigentas Gediminas Gelgotas. Šis perspektyvių jaunųjų Lietuvos stygininkų kolektyvas atlieka šiuolaikinę art krypties muziką. Su ansambliu solo grieš kolektyvo narė smuikininkė Augusta Jusionytė. Vakaro programoje – šiuolaikinės muzikos kaleidoskopas: G. Gelgoto pedagogo Hamburge, garsaus Vokietijos kompozitoriaus P. M. Hamelio, H. Otte’s, T. Riley’o, A. Pärto bei paties kolektyvo vadovo kūriniai. 

Lietuvos muzikų rėmimo fondo 20-mečio koncerte susirinks jau kiek vyresniosios ir jaunesniosios kartos užsienio ir Lietuvos žvaigždės. Skambės lietuvių liaudies muzikos kūriniai.

Lietuvos kamerinio orkestro pristatomų koncertų paletėje, pasak orkestro direktoriaus Egidijaus Mikšio, šį pusmetį ryškiai šviečia vasario 18 d. numatyta programa. Orkestro meno vadovas Sergejus Krylovas tą vakarą ne tik grieš solo smuiku F. Schubertą, bet ir diriguos L. van Beethoveno „Herojinę“ simfoniją. Tačiau tai tik viena iš staigmenų, kurias žada Lietuvos kamerinis orkestras.

Ir dar apie tai, kas – primiršta sena arba visiškai nauja. Balandžio 4 d. Filharmonijoje liesis vien tik vargonų garsai – to išties senokai nebuvo. Prie vargonų sės ir G. Antamoro kino filmą „Kristus“ įgarsins vargonininkas Domenico Taliente. O balandžio 1 ir 29 dienomis Filharmonijos scenoje numatoma premjera visiems, išsiilgusiems nuotykių – visai šeimai rengiamas teatralizuotas koncertas pagal Violetos Palčinskaitės knygą „Muzika Troliui“.

Filharmonija šiais metais ketina dalyvauti Vilniaus knygų mugėje bei Kanuose rengiamoje didžiausioje ir įtakingiausioje tarptautinėje muzikos mugėje „Midem“ ir čia pristatyti Filharmonijos ir jos kolektyvų veiklą reprezentuojančius leidinius.

Numatytos ir kolektyvų gastrolės: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras pakviestas koncertuoti Gdanske, o Lietuvos kamerinio orkestro laukia pasirodymas Nižnij Novgorode.

Tad 2012-ieji Filharmonijoje – intensyvių atradimų ir veiklos metai.

Parengė Dalia Rauktytė