Tarptautinė bendruomenė atsargiai reiškia nuomonę dėl Tibeto klausimo, vengdama susipriešinimo su vis labiau stiprėjančia Kinija, su kuria daugelis šalių užmezgusios glaudžius ekonominius ir diplomatinius ryšius, pastebi analitikai.

Vakarų šalys anksčiau reikšdavo susirūpinimą dėl Kinijos elgesio su tibetiečiais, ypač 2008 metais, kai riaušės tibetiečių gyvenamuose regionuose išprovokavo griežtas Pekino vyriausybės atsakomąsias priemones, tačiau pastaruoju metu jos pasisako santūriau arba iš viso susilaiko nuo viešų pareiškimų.

Tibeto egzilinės vyriausybės, kurios nepripažįsta nei viena valstybė, vadovo Lobsango Sangay raginimas, kad išorinės jėgos įsikištų dėl praeitą savaitę Sičuano provincijoje vykusių policijos šaudymų į protestuotojus, buvo nuleistas negirdomis.

"Kinijos iškilimas tarp didžiųjų ekonomikos galybių ir didelis troškimas įsiskverbti į jos rinkas yra pirmoje vietoje", - sakė etnologė ir Tibeto ekspertė Katia Buffetrille iš Paryžiuje įsikūrusio prestižinio tyrimų instituto EPHE.

Lyginant su kitomis etninėmis mažumomis, kurios buvo sukilusios prieš komunistinės Kinijos valdžią - pavyzdžiui, musulmonais uigūrais, tibetiečiai tebėra labai populiarūs užsienyje, o šį faktą didele dalimi nulėmė itin aktyvus tremtyje gyvenantis Tibeto dvasinis vadovas Dalai Lama.

Budistai tibetiečiai taip pat laikomi itin taikia tauta, o jų tėvynė - pasaulio stogu vadinami Himalajai, audrina žmonių vaizduotę, nurodė K. Buffetrille.

Tačiau tarptautinė bendruomenė toli gražu nelinkusi grasinti Kinijai sankcijomis arba boikotuoti antrąją didžiausią ekonomiką pasaulyje, tik ragina vystyti dialogą tarp tremtyje gyvenančių tibetiečių ir Pekino.

Visos 172 šalys, palaikančios diplomatinius santykius su Pekinu, de facto pripažįsta, kad "Tibetas yra neatsiejama Kinijos dalis".

Taigi atsišaukimų, pasisakančių už Tibeto nepriklausomybę, platinimas per praeitą savaitę vykusius protestus, dar labiau mažina tikimybę, kad kitos šalys mėgins kištis, sako tibetologas Barry Sautman iš Honkongo mokslo ir technologijų universiteto.

Per žmonių gyvybių nusinešusius susirėmimus Sičuane, per kuriuos policija šaudė į protestuotojus, Jungtinės Valstijos, kuriose tibetiečių teisių lobistai labai aktyvūs, pasitenkino paraginusios vystyti dialogą ir paprašiusios Kinijos elgtis "santūriai".

Tačiau, pasak B. Sautmano, "Vakarų vyriausybės suvokia turinčios mažai galimybių paveikti tokio pobūdžio įvykius."

"Jos nelabai gali paveikti politinį procesą, tiesiog kritikuodamos Kinijos vyriausybę; vietoje to jos turi atlikti kažką, kas užtikrintų derybas tarp tibetiečių tremtyje ir Kinijos vyriausybės", - pridūrė jis.

Kita vertus, Pekinas yra iškėlęs išankstinę sąlygą bet kokiam susitarimui - jog Dalai Lama privalo pripažinti Tibetą neatsiejama Kinijos dalimi. Ši sąlyga tibetiečiams tremtyje atrodo nepriimtina, todėl derybos buvo bevaisės ir visiškai įstrigusios nuo 2010 metų.

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Tautos (JT) reguliariai dalyvauja diskrečiose derybose su Pekinu dėl Tibeto. Tačiau Kinija neįleidžia JT pareigūnų į tibetiečių gyvenamus regionus po to, kai 2006 vienas šios organizacijos pareigūnas pateikė ataskaitą apie ten vykdomus kankinimus, sukėlusią Pekino įtūžį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.