Jau vienuoliktą kartą Vilniaus knygų mugėje rengiama kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“. Studijos idėja gimė dailininkei, knygos meno dirbtuvių ir parodų kuratorei Sigutei Chlebinskaitei, norint parodyti, kaip atsiranda knygos, supažindinti su knygų istorija ir pakviesti kartu kurti knygas. Kūrybinė studija Vilniaus knygų mugėje – reta galimybė susitikti ir gyvai pabendrauti su gausiu knygų kūrėjų būriu: autoriais, iliustruotojais, knygryšiais, knygų gydytojais, rašto meno žinovais, leidėjais, spaustuvininkais ir fotografais. Jie visi šias keturias dienas savo dirbtuves perkels į Vilniaus knygų mugėje vyksiančią kūrybinę studiją.

2007 m. kūrybinė studija viešėjo Turino, 2011 m. – Bolonijos knygų mugėse, jau tapo tradicine Birštono miesto šventės, „Poetinio Druskininkų Rudens“ ir Vilniaus knygų mugės dalimi.

Šiemet kūrybinė studija pradžiugins galimybe susipažinti su pasaulinio garso knygos meno asmenybėmis. Italijos leidykla „Corraini“ pristatys žymų menininką, antrosios futuristų kartos atstovą, abstraktaus ir kinetinio meno objektų kūrėją, grafiką, dizainerį, tekstinių, vaizdinių ir taktilinių knygų bei edukacinių dirbtuvėlių vaikams kūrėją Bruno Munari (1907–1998). Bruno Munari dirbtuvėse visi norintys galės kurti beraides knygas ir pažvelgti į knygą menininko žvilgsniu. Geriausių pasaulio iliustratorių darbus leidžianti leidykla „Minedition“ Vilniaus knygų mugėje pristatys pasaulinio garso čekų iliustratorės Květos Pacovskos (g. 1928) knygų kolekciją. Abu šie menininkai buvo apdovanoti Hanso Kristijano Anderseno aukso medaliais – Květa Pacovska 1982 m., Bruno Munari – 1974 m. Į kūrybinę studiją atkeliaus ir vaškinių knygų istorijos žinovas iš Baltarusijos bei iliustratorės iš Ukrainos.

Visomis mugės dienomis kūrybinėje studijoje drauge su lankytojais darbuosis gausus būrys Lietuvos iliustratorių: Agnes Indre, Birutė Zokaitytė, Bronius Leonavičius, Deimantė Rybakovienė, Ieva Babilaitė, Jurga Šarmavičiūtė, Kęstutis Kasparavičius, Lina Dūdaitė, Marius Jonutis, Rimvydas Kepežinskas, Stasys Eidrigevičius, Taida Balčiūnaitė, Vanda Padimanskaitė ir kt. Knygų šalies piliečiais tapę mugės lankytojai drauge su iliustratoriais kurs ilgiausia knyga galinčią tapti šių metų mugės šūkiu pavadintą knygą „Atversk pasaulį!“. Taip pat bus kuriami bestiariumai – pamokomų istorijų apie jūros gyvūnus rinkiniai, ir veidaknygės „Facebook“.

Ketvirtus metus iš eilės su lankytojais bendraus knygelių vaikams kūrėjas Kęstutis Kasparavičius. Šiemet jis su mažaisiais bičiuliais kurs „Sapnų upę“. Lankytojai pirmą kartą galės susipažinti su per pastaruosius 26 metus (1985–2011) dailininko sukurtų knygų kolekcija. Kai kurios eksponuojamos knygos pirmiausia buvo išleistos užsienyje, o tik po to pasiekė Lietuvos skaitytojus.

Vilniaus knygų mugėje bus kviečiama atidžiau patyrinėti ir paties Vilniaus miesto istoriją. Kūrybinė studija kviečia visus vilniečius ir miesto svečius pažvelgti į senąjį Vilniaus miesto planą. Lankytojai galės susipažinti su dvasininko Georgo Brauno (1541–1622) ir graverio Franzo Hogenbergo (1535–1590) išleisto atlaso „Civitates orbis terrarum“ („Pasaulio miestai“) kopija. Šiame atlase 1581 m. pirmą kartą publikuotas Vilniaus miesto planas „VILNA LITVANIAE Metropilis.“. Lankytojai išgirs į istorinius laikus nukeliančių pasakojimų apie miestų planų kūrimą, galės nuspalvinti plano atspaudą ir aplankyti parodėlę „Nuo piešinio iki knygos: Vilniaus miesto plano spauda XVI a. ir šiandien“.

Tuos, kam abėcėlė atrodo pirmoje klasėje išmokta pamoka, kūrybinė studija nustebins pakviesdama sudėlioti savo vardą kitomis, menkiau pažįstamomis abėcėlėmis: išspausdinti Brailio mašinėle, išstuksenti Morzės kodu, išmosuoti savo vardą jūrinėmis vėliavėlėmis ar parodyti jį gestais.

Senosios fotografijos laboratorijoje Gintas Kavoliūnas pristatys net tris senąsias fotografijos technikas, naudotas knygų iliustravimui: cianotipiją, cliché-verre ir penkiaminutę. Nustebsite – iš fotoaparato išskris tikras „paukščiukas“ ir vos per 5 minutes rankose turėsite savo portretą.

Animacijos meno paslaptimis dalysis animatoriai Urtė Budinaitė, Rasa Jonikaitė ir Valentas Aškinis. Dirbdami su jais pamatysite, kaip juda senojo Vilniaus miesto plano personažai, kaip judančiais vaizdais virsta jūsų išmoktų abėcėlių ženklai. Susipažinsite su siluetų animacijos pradininkės Lotte Reiniger (1899–1981) darbais ir patys galėsite pamėginti karpinį paversti iliustracija, o iliustraciją – animaciniu filmuku. Paskutinę mugės dieną jūsų lauks neregėtų optinių paveikslėlių knygų dirbtuvės.

Kaip ir visuomet kūrybinėje studijoje eksponuojamos 2010–2012 metais Lietuvoje išleistos knygos vaikams ir jaunimui.

Knygelės sukabintos ant kaspinų, kad jas galėtų pasiekti ir suaugę, ir tik besimokantys vaikščioti skaitytojai. Vasario 26 d. 16 val. Studijos svečiai – Knygų šalies piliečiai kviečiami nukirpti knygeles iš ekspozicijos ir sudėti jas į dėžę. Kūrybinės studijos turne po Lietuvą metu knygos bus padovanotos negalėjusiems atvykti į mugę vaikams.

Visa tai ir dar daug nepaminėtų įdomybių laukia vasario 23–26 d. kūrybinėje studijoje „Tu gali sukurti knygą“ (4 salė).
Tereikia užpildyti Knygų šalies piliečio pasą ir dalyvauti. Ateik, pamėgink. Ir Tu gali sukurti knygą!

Kūrybinės studijos globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

Kūrybinės studijos rėmėjai – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija,

„Arctic Paper“, UAB „Papyrus Lietuva“.

Sigutė Chlebinskaitė