2014 m. rugpjūčio 21 d., ketvirtadienis

Ortodoksai Rusijoje ir visame pasaulyje švenčia Velykas

2012-04-15
Rubrikose: Naujienos  Religija » Krikščionybė 
stačiatikių bažnyčia

Evgenios Levin nuotrauka

Viso pasaulio tikintieji ortodoksai sekmadienį naktį iškilmingomis naktinėmis pamaldomis sutiko pagrindinę krikščionių šventę - Velykas.

Rusijoje pagrindinės Velykų pamaldos šiąnakt, kaip įprasta, vyko sostinės Kristaus Išganytojo šventovėje, kur Maskvos ir visos Rusijos patriarchas Kirilas vadovavo Kryžiaus kelio procesijai, Velykų ankstyvosioms mišioms ir Liturgijai.

Pirmą kartą džiaugsminga žinia - Kristus prisikėlė - yra skelbiama naktį per Kristaus kelio procesiją. Po pamaldų tikintieji sveikina vienas kitą, sušukdami "Kristus prisikėlė!", tris kartus pasibučiuoja, pasikeičia velykiniais kiaušiniais ir dovanomis.

Dauguma Vakarų krikščionių - katalikų ir protestantų - šventė Kristaus prisikėlimą prieš savaitę.

Pagal senąjį Julijaus kalendorių Velykos ateina vėliau. Šio kalendoriaus laikosi rusų, gruzinų, bulgarų, serbų, graikų ir kitos Ortodoksų Bažnyčios, taip pat armėnų Šv. Grigaliaus Bažnyčia, koptų, Etiopijos ir kai kurios kitos Rytų Krikščionių Bažnyčios.

Tradiciniame velykiniame sveikinime patriarchas Kirilas priminė dvasininkams ir tikintiesiems, kad gyventi su Kristumi šiuolaikiniame pasaulyje reiškia "judėti prieš srovę".

"Tegu mūsų elgesys, prieštaraujantis šio amžiaus nelabajai dvasiai, taps akivaizdžiu Amžinosios Tiesos patvirtinimu. Nors šiandien mes gyvename visuomeninės ir religinės laisvės sąlygomis, siekimas gyventi sutinkamai su krikščioniškomis dorovinėmis normomis kaip ir anksčiau reiškia judėti prieš srovę", - sakoma jo sveikinimo laiške.

Naujausių sociologijos apklausų duomenimis, Velykas sako švenčiantys maždaug 90 proc. Rusijos gyventojų, net netikintieji ir kai kurie musulmonai.

Velykos - keliamosios šventės, jų data kasmet atskirai nustatoma pagal Mėnulio ir Saulės kalendorių. Pirmieji krikščionys šventė Velykas kas savaitę - penktadienis buvo pasninko diena prisimenant Kristaus kančias, o sekmadienis - džiaugsmo, kad Kristus prisikėlė, diena.

Nuo II amžiaus ši šventė tapo metinė. Dabartinių ortodoksų Velykų šventė buvo nustatyta 325 metais Nikėjos I Susirinkime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

KOMENTARAI

Komentarai surikiuoti nuo naujausio iki seniausio (rodyti atvirkščiai)

Tianshan 2012-04-15 22:52

Христос Воскресе! Sveikinimai stačiatikiams :)

Rašyti komentarą gali tik prisijungę lankytojai. Prisijungti »
  • komentuoti
  • skaityti komentarus (1)
  • komentarų RSS
  • spausdinti