Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys sako, jog nebus reaguojama į nevyriausybininkų prašymus teisiškai reglamentuoti medikų pagalbą gimdant namuose, nes garantuoti tinkamos medikų pagalbos gimdant namuose neįmanoma.

Taip pat jis sako, jog dėl nesėkmingai pasibaigusių gimdymų namuose jau vyksta keli ikiteisminiai tyrimai, o pagausėjusius visuomenininkų kreipimusis į ministeriją dėl gimdymo namuose teisinio reglamentavimo sieja būtent su šiomis bylomis.

Ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime parlamentarė Asta Baukutė ministro klausė, ar planuojama teisiškai reglamentuoti medicininės pagalbos gimdymo ne medicinos įstaigoje teikimą, taip pat, kokia ministro pozicija šiuo klausimu. Klausdama Seimo narė pastebėjo, jog gimdyti namuose įstatymai nedraudžia, bet ir tokia galimybė lieka "už įstatymų ribų".

"Mano nuomonė yra neigiama, ir kategoriškai neigiama", - atsakė ministras, taip pat pažymėdamas, jog nežino atvejų pasaulyje, jog valstybė būtų teisiškai reglamentavusi gimdymą namuose, tačiau žino atvejų, kuomet dėl nesėkmingo gimdymo pradėti tyrimai.

"Aš nežinau tokios pagrįstos pasaulinės praktikos, kur būtų teisės aktais pagrįsta kitų valstybių reglamentavime (gimdymas namuose - red.), bet žinau baudžiamųjų bylų, kur apsišaukėliai priiminėja gimdymus namuose, kada mirė naujagimiai arba patyrė sunkius sveikatos sužalojimus gimdyvės, šiandien vyksta ikiteisminiai tyrimai ir, deja, turiu ir informacijos, kad būtent dėl tų ikiteisminių tyrimų ir suaktyvėjo įvairūs prašymai, kreipimaisi į ministeriją sudaryti darbo grupę, ne projektai paruošti", - sakė R.Šukys.

Jis tvirtino, jog šis klausimas ministerijoje ne kartą nagrinėtas ir nėra pagrindo prie jo grįžti, specialistams pasisakant prieš. "Specialistų pozicija yra neigiama, kadangi garantuoti įvairių komplikacijų atveju tinkamą pagalbą gimdyvėms namuose gali ir nepavykti, o tada kiltų atsakomybės klausimas medikams, kurie, pagal jus, lyg tai ir privalėtų užtikrinti tą tinkamą gimdymą", - sakė ministras.

Pasak ministro, pasaulyje ir Lietuvoje einama kitu keliu - siekiama medicinos įstaigose sudaryti kuo palankesnes ir artimesnes namų aplinkai sąlygas gimdyvėms, o ne skatinti gimdymus namuose. "Šiandien einama kitu keliu ir yra daug investuojma, kad gimdyvės gautų visą reikiamą pagalbą gydymo įstaigose ir aplinka būtų maksimaliai priartinta namų sąlygoms", - sakė ministras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.