Seimui priklauso teisė ir atsakomybė apsispręsti, ar Lietuva rengs referendumą dėl atominės elektrinės statybos, penktadienį sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

"Aš tikrai paliksiu tai Seimui spręsti, tai yra Seimo atsakomybė ir jų teisė tai daryti, Lietuvos žmonių teisė taip pat išsakyti savo nuomonę įvairiomis formomis", - Briuselyje žurnalistams sakė prezidentė, paklausta, ar reikalingas referendumas dėl Visagino atominės elektrinės statybos.

Kovą įregistruota iniciatyvinė grupė parašus dėl referendumo surinko mažiau nei 50 tūkst parašų. Referendumas rengiamas, jei per tris mėnesius surenkama ne mažiau kaip 300 tūkst. jo reikalaujančių rinkimų teisę turinčių piliečių parašų.

Dar viena iniciatyvinė grupė renka parašus dėl privalomojo referendumo atominės elektrinės statybų klausimu, ji parašus VRK turi įteikti iki liepos 17 dienos. Šio referendumo iniciatoriai - Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Viešoji įstaiga "Žalioji Lietuva", kai kurių savivaldybių vadovai, Seimo nariai.

Referendumo dėl VAE siekiama ir siūlant priimti atitinkamą nutarimą parlamente. Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo siūloma kartu su Seimo rinkimais spalio 14 dieną surengti referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos. Dar liko vienas balsavimas dėl dalies opozicijos inicijuoto nutarimo projekto priėmimo, kuris numatytas neeilinėje Seimo sesijoje liepos viduryje.

Ketvirtadienį 64 Seimo nariai balsavo už referendumą paskelbimą, prieš buvo 35, 25 susilaikė. Tam, kad referendumas būtų rengiamas, liko dar vienas balsavimas parlamente.

Lietuva su Latvija, Estija tikisi iki 2020-2022 metų pastatyti naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios antrasis iš dviejų reaktorių buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje.

Seimas pritarė elektrinės statybai, tačiau galutiniai investiciniai sprendimai bus priimti 2015 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.