Zenekos nuotrauka

Liepos mėnesį rimtosios muzikos koncertų gausa turėtų padėti atsigaivinti tiems, kurie nori paįvairinti savo vasaros vakarus. Nors nuostabą keliančių koncertų šis mėnuo galbūt dar nežada, tačiau lengvai suplaktu muzikos kokteiliu galės pasivaišinti kiekvienas vasaros festivalio lankytojas.

Kristupo vasaros festivalis: nuo naktinių fortepijono rečitalių iki sakralinės muzikos garsų

Šiemet Kristupo vasaros festivalis ne tik sulaukė garbingo 18–ojo gimtadienio, tačiau ketina surengti net 55 koncertus. Nuo birželio 17 d. iki rugsėjo 9 d. vyksiantys koncertai galbūt šiemet nepateiks tokios ryškios staigmenos kaip, pavyzdžiui, prieš kelerius metus publikai pristatytas puikus džiazo kolektyvas „Portico Quartet“, tačiau festivalis pažers gausybę skirtingų muzikinių žanrų, temų ir bus priimtinas daugeliui muzikos mėgėjų.

Vis dėlto iš šios gausos norisi labiausiai išskirti vieną turtingiausių festivalio akcentų – ciklo „Sakralinės muzikos valandos“ koncertus.  Šį mėnesį kiekvieną antradienį vargonais skambins Mario Duella (Italija), Charles Andrews (Didžioji Britanija), Sophie-Veronique Cauchefer-Choplin (Prancūzija). Visi sakralinės muzikos koncertai yra nemokami, jie vyks Šv. Kazimiero bažnyčioje.

Viena iš festivalio naujovių – tai naktinių fortepijono rečitalių serija. Savo pasirodymus surengs jauni ir perspektyvūs pianistai – Rokas Valuntonis, Kšistofas Norkevičius, Paulius Rudokas, Monika Daržinkevičiūtė, Paulius Anderssonas.

Kartu su Lenkijos institutu rengiamas (liepos 20 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčia) Motion Trio kolektyvo pasirodymas. Pašėlusi trijų vyrukų kompanija stengsis įrodyti, kad akordeoninė muzika skamba ne ką prasčiau nei simfoninė. Taip pat vienas įspūdingiausių Kristupo vasaros festivalio koncertų (liepos 24 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčia) pasirodysianti ilgametė legendinio smuikininko Jaschos Heifetzo scenos partnerė Aykė Agus (JAV), kuri su smuikininku Martynu Švėgžda von Bekkeriu surengs jaukią kamerinę programą.

Kristupo vasaros festivalio didžioji koncertų dalis nusidrieks rugpjūčio mėnesį, tačiau liepos mėnesį taip pat atkreipti dėmesį reiktų į dainuojamosios poezijos, etnodžiazo ir originalių mušamųjų instrumentų muzikos koncertus. Tačiau apie juos plačiau informuosime Klasikos rubrikoje.

Tytuvėnų vasaros festivalyje – improvizacijos ir klasikinės kompozicijos

Birželio 10 d. prasidėjęs XI Tarptautinis Tytuvėnų vasaros festivalis liepos mėnesį Šiaulių apskrityje surengs 4 dėmesio vertus koncertus.

Liepos 8 d. 15 val. Tytuvėnų bažnyčioje klasikinėmis improvizacijomis ir autorinėmis kompozicijomis pasidalins Petras Vyšniauskas (saksofonas) ir pianistas Egidijus Buožis.

Koncerte „Dainos sparnais“ (liepos 15 d. 17 val. Baisogalos dvaras) lietuvių, italų ir prancūzų kompozitorių kūrinius pristatys žymi Lietuvos sopranė Asta Krikščiūnaitė, jai talkins Audronė Kisieliūtė (fortepijonas).

Kelmės dvare (liepos 21 d. 14 val.) koncerte „ Nuo San Remo iki Brodvėjaus“ pasirodys Sabina Martinaitytė ir jos studentai, tarptautinių konkursų laureatai.

Vienas prasmingiausių Tytuvėnos vasaros festivalio koncertas (liepos 29 d. 15 val. Tytuvėnų bažnyčia) bus skirtas kunigo Ričardo Mikutavičiaus atminimui. Koncerte pasirodys Kauno styginių kvartetas ir mecosopranas Nora Petročenko.

Analitinės minties mėgėjams – XVI Thomo Manno festivalis

Intelektualiosios kultūros oaze drąsiai būtų galima tituluoti kasmet Nidoje vykstantį tarptautinį Thomo Manno festivalį. Liepos 14–21 d. Th. Manno memorialiniame muziejuje Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje, Neringos istorijos muziejuje, V. ir K. Mizgirių menininkių namuose bus surengti ne tik rimtosios muzikos vakarai, tačiau ir literatūriniai susitikimai, pokalbiai.

Festivalį šiemet patikėta pradėti fortepijoniniui Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų duetui, kurie atliks ne tik M. K. Čiurlionio bei F. Liszto simfonines poemas, tačiau kartu ir išbandys naują specialiai festivaliui įsigytą fortepijoną. Kitą vakarą prie šio instrumento prisės Han-Gyeol Lie iš Vienos. Na, o fortepijoninės muzikos koncertų ciklą vainikuos Daumanto Kirilausko ir Jurgio Karnavičiaus duetas.

Festivalyje svečiuosis skaitytojų ir kritikų puikiai vertinamas vokiečių rašytojas Eugenas Ruge. Taip pat bus surengtas literatūrinis susitikimas - su germanistu, vokiečių bei lietuvių ryšių tyrinėtoju, radijo bei televizijos žurnalistu Leonu Stepanausku, kurio knyga „Tomas Manas ir Nida" jau išleista ne tik lietuvių, bet ir vokiečių kalba.

Rengėjai žada nepristigti ir diskusijų politinės minties bei moralės tema: Lietuvai jose atstovaus filosofas ir politologas Alvydas Jokubaitis, Lenkijai - jo kolega Bogdanas Szlachta, Baltarusijai - filosofas, Europos humanitarinio universiteto vienas iš įkūrėjų bei rektorius Anatolijus Michailovas.

Dailės sekcijai šiemet atstovaus moderniojo meno atstovė iš Hamburgo (Vokietija) Franziska Nast, kuratorės Agnės Narušytės fotografijų paroda „Nuobodulio estetika“, jungtinė metalo dailininkių Heidemarie Herb (Vokietija/Italija), Vitos Pukštaitės ir Šarūnės Vaitkutės paroda „Ribos" bei duoklė Nidos menininkų kolonijai ir jos asmenybėms - kuratorės Irmantės Šarakauskienės parengta dailininkės Olgos Dubeneckienės-Kalpokienės (1891–1967) paroda „Kuršių nerijos apžavėta".

Į koncertų programą įkomponuoti ir Czesławo Miłoszo kūrybos klodai. Koncerte skambės latvio Pēterio Vasko chorinė kompozicija „Trys Czesławo Miłoszo eilėraščiai chorui", festivalio užsakymu kompozitoriaus Šarūno Nako sukurtas naujausias opusas fortepijonui, kurį rengia pianistas D. Kirilauskas, yra įkvėptas knygos „Pavergtas protas". Su jos gvildenamo laikmečio kontekstais siesis ir vienas monografinis festivalio koncertas, skirtas Dmitrijaus Šostakovičiaus kūrybai. Ją atliks smuikininkė Ingrida Armonaitė, pianistė Indrė Baikštytė ir Armonų trio.

Tarp aštuonių festivalio koncertų keli bus autonomiški – tiesiog skirti gražiai muzikai. Jau tradicija tapo kamerinės muzikos vakarai - tokį šįmet parengs du Lietuvos kvartetai. Vilniaus kvartetas drauge su Egle Lapinske (altas, Kauno kvartetas) pagrieš W. A. Mozarto Styginių kvintetą, o Vilniaus ir Kauno kvartetai pirmąkart Lietuvoje drauge atliks M. Brucho Styginių oktetą. Festivalį užbaigs dar du šedevrai - garbingą jubiliejų šįmet švenčiančio kompozitoriaus B. Kutavičiaus Styginių kvartetas Nr. 2 „Anno cum tettigonia" (Metai su žiogu) bei pirmąkart festivalyje skambėsiančios F. Schuberto Mišios G-dur, D.167.

Nors vasaros festivalių gausa užlies net atokiausius Lietuvos kampelius, tačiau taip pat reikėtų nepamiršti mažųjų festivalių ar pavienių koncertų. Liepos 6–7 d. senosios Kauno pilies prieigose skambės gražiausios pasaulio arijos ir operetės. Liepos 7–13 d. taip pat vyks muzikos ir ekologijos festivalis „Nepaklusniųjų žemė“, o taip pat viešintiems pajūryje liepos 21 d. 20 val. Parko estradoje prie Klaipėdos koncertų salės reikėtų paklausyti Guodos Gedvilaitės fortepijono muzikos garsų...

Iki susitikimo derlingąjį koncertų rugpjūtį.

Parengė Dalia Rauktytė