Zenekos nuotrauka

Spalį teko vos kvapą atgauti skubant iš vieno puikaus koncerto į kitą, o lapkritį bus jau kur kas ramiau. Šį mėnesį palengva srovens besitęsiančių festivalių ir pavienių koncertų skambesys.

Vienas tokių ramių ir romantiškų vakarų numatytas jau šiandien 19 val. Nacionalinės filharmonijos scenoje pasirodys Lietuvos kamerinio orkestro svečias – smuikininkas ir dirigentas iš Belgijos – Michaelis Guttmanas. Verta pažymėti, kad M. Guttmanas vos sulaukęs dešimties buvo priimtas į Briuselio karališkąją muzikos akademiją (jauniausias studentas jos istorijoje), vėliau mokėsi Niujorko Juilliardo mokykloje, o dabar koncertuoja žymiose salėse: Londono „Barbican Centre“, Niujorko „Avery Fisher Hall“, Paryžiaus „Salle Pleyel“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Tokijo „Bunka Kaikan“, bendradarbiauja su garsiais pasaulio atlikėjais, kompozitoriais ir orkestrais, remia jaunuosius muzikus. Šiame koncerte bus galima išgirsti romantikų F. Mendelssohno, N. Paganini, XIX–XX a. sandūros autorių bei garsiojo prancūzų šansonjė Ch. Aznavouro muziką. Daugelio kūrinių aranžuotes atliko pats M. Guttmanas.

Šiandien nuobodžiauti neteks ir Klaipėdos publikai – į koncertą „Sielos muzika” pakvies operos solistai – Raminta Vaicekauskaitė (sopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras), fortepijonu skambins ir atlikėjams talkins Indrė Baikštytė. Vakaro programoje skambės N. Rimskio-Korsakovo, P. Čaikovskio, S. Rahmaninovo, R. Strausso, R. Schumanno, O. Respighi ir B. Britteno vokaliniai kūriniai.

Ne ką mažiau dėmesio vertas koncertas Nacionalinėje filharmonijoje įvyks šeštadienį (lapkričio 10 d. 19 val. ). Čia į sceną žengs pirmą kartą Lietuvoje viešintis pagrindinis Sankt Peterburgo simfoninio orkestro kviestinis dirigentas Vladimiras Lande kartu su pianiste Xiayin Wang (Kinija, JAV), kurie pakvies į muzikinę šviesos terapiją.

Įvertinę Kinijos pianistės pasirodymą, lapkričio 11 d. 12 val. Filharmonijoje bus galima pasiklausyti ir talentingosios mūsų šalies pianistės Guodos Gedvilaitės grojimo. Atlikėja kartu su aktoriumi Aleksu Kazanavičiumi ir M. K. Čiurlionio meno mokyklos auklėtiniais pakvies į „Muzikinę kelionę į Čiurlionio vaikystę“.

Šį mėnesį bus galima pasiklausyti, galbūt net ir palyginti fortepijoninės ir alto muzikos tandemus. Lapkričio 11 d. 16 val. Taikomajame dailės muziejuje debiutinį koncertą kartu surengs dvi jaunos, bet jau subrendusios muzikės iš menininkų dinastijų, tarptautinių konkursų laureatės – altistė Ūla Ulijona Žebriūnaitė ir pianistė Indrė Baikštytė. O lapkričio 14 d. 19 val. kartu su Vilniaus valstybiniu kvartetu į Filharmonijos sceną žengs pianistas iš Švedijos Peras Lundbergas ir lietuvių jaunosios kartos altininkė Dovilė Juozapaitienė.  Klausytojams šie atlikėjai pristatys dviejų klasikų kvintetus, kuriuose tradicinį styginių kvarteto ansamblį papildo altas arba fortepijonas. Tai – W. A. Mozarto Kvintetas dviem smuikams, dviem altams ir violončelei bei J. Brahmso Kvintetas fortepijonui ir styginių kvartetui. Taip pat programoje – gana retai koncertų salėse atliekama W. A. Mozarto Keturioliktojo koncerto originali versija fortepijonui ir styginių kvartetui.

Lapkričio 14–16 d. į Lietuvą savo talento parodyti atvyks perspektyvūs ir gabūs jaunieji atlikėjai iš Rusijos. Tarptautinių konkursų laureatai, žinių besisemiantys prestižinėse Rusijos aukštosiose mokyklose atliks F. Liszto, A. Scriabino, P. Čaikovskio, S. Rachmaninovo ir kitų kompozitorių kūrinius. Daugiau informacijos apie jaunuosius atlikėjus rasite ČIA.

Šį mėnesį Kauno filharmonijos aktyvumas turėtų džiuginti laikinosios sostinės klausytojus. O džiugins ne tik besibaigiančio XVII tarptautinio šiuolaikinės muzikos festivalio „Iš arti” renginiai, tačiau ir pavieniai koncertai, kuriuose skambės tokie kūriniai kaip B. Britteno „Karo Requiem“, op. 66, (lapkričio 17 dieną), įvairialypę programą pasiūlys ir simfoninės bei kamerinės muzikos vakarai. Apie šiuos ir kitus koncertus daugiau informacijos rasite ČIA. 

Vienas reikšmingesnių įvykių Lietuvos klasikos muzikos padangėje turėtų tapti lapkričio 15 d. Nacionalinėje filharmonijoje ir lapkričio 20 d. Kauno filharmonijoje įvyksiantis prof. Algirdro Budrio atsisveikinimas su „Trimito“ orkestru. Kartu su pučiamųjų instrumentu orkestru pasirodys ne tik klarnetininkas A. Budrys, tačiau taip pat ir Vytautas Giedraitis (klarnetas), bei saksofoninikas Petras Vyšniauskas. Vakaro programoje skambės – Samuelio Hazo, Karolio Kurpinskio, Philipo Sparke'o, Carlo Maria von Weberio, Leonardo Bernsteino, Quincy Joneso ir Jeremy Lubbocko, Percy Graingerio, Felixo Mendelssono Bartholdy kūriniai.

Taip pat prie dėmesio vertų koncertų reiktų priskirti ir Klaipėdos koncertų salėje lapkričio 23 d. rengiamą koncertą „Marių klavyrų aidai“. Klaipėdos kamerinio orkestro rengiamoje programoje aidės su uostamiesčiu susijusių kompozitorių kūriniai. Iš praeities ir užmaršties sugrįš Klaipėdos miesto garbės piliečio Jeronimo Kačinsko bei Eduardo Balsio muzika. Tačiau, anot organizatorių, taip pat aktyviu kontrapunktu jai pritars ir dabarties autorių Remigijaus Šileikos, Jono Pauliko, Alvido Remesos, Loretos Narvilaitės, Antano A. Budriūno kūryba. Solo partiją atliks pianistas Petras Geniušas, diriguos Vytautas Lukočius.

Mėnesio koncertu būtų galima nominuoti „Gaidos” pofestivalinį, britų kompozitoriaus Gavino Bryarso ir jo ansamblio „Gavin Bryars Ensemble“ koncertą. Gerbėjų visame pasaulyje nestokojantis kompozitorius, muzikos kritikų teigimu, išgarsėjo 1971 metais sukūręs milžiniško populiarumo sulaukusį kūrinį „Jesus’ Blood Never Failed me Yet“ („Jėzaus kraujas dar niekada manęs nenuvylė“), kurio versiją yra atlikęs ir charizmatiškasis Tomas Waitsas. 

Albumas su šiuo kūriniu užkariavo daugybę pasaulio šalių ir iki šiol yra parduodamas milijoniniu tiražu. Būtent šį kūrinį lapkričio 21 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose galės įvertinti ir sostinės publika. Taip pat „Gavin Bryars Ensemble“ su savo nuolatiniais solistais – Anna Maria Friman (sopranas), tenoru Johnu Potteriu ir elektrinės gitaros virtuozu Jamesu Woodrowu – atliks naujausius Bryarso kūrinius ir tokias kompozicijas kaip „It Never Rains“ bei „The Flower of Friendship“. Nuskambės ir keletas kūrinių iš „Laudų“ ciklo, kuris Vilniaus publiką  žavėjo prieš devynetą metų.

Daugiau apie šį kompozitorių ir jo muziką rasite šiame reportaže: 

Jau kitą dieną (lapkričio 22 d.) Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje pasirodys taip pat dėmesio vertas pianistas Evgenijus Bozhanovas. Solinėje programoje atsispindės trijų skirtingų muzikos stilių kūriniai. Klausytojai išgirs kūrinius, atlikėjui atnešusius pasaulinę šlovę ir pripažinimą jo karjeros pradžioje. Koncerte skambės Ludwigo van Beethoveno Sonata Nr. 18, op. 31 Nr. 3, Franzo Schuberto 12 vokiškų šokių, Frédérico Chopino: Rondo à la mazur op. 5, Valsas op. 64 Nr. 3, Didysis Valsas op. 42, Didysis žėrintis valsas op. 18, Barkarolė op. 60, bei Sonata Nr. 3, op. 58.

P. S. O norintiems smagiai sutikti pirmąsias žiemos dienas rekomenduoju ir Maskvos valstybinio simfoninio orkestro koncertą, kuris Vilniaus ir Kauno publikai pristatys nuotaikingą programą.

Tad tiek šį kartą ir iki pasimatymo žiemą.

Parengė Dalia Rauktytė