DVD Toby nuotykiai su Jėzumi. Kalbos: lietuvių/anglų. Laikas: 85 minutės. Garsino UAB Baltic Production. Įgarsinta brolių pranciškonų ir www.bernardinai.lt iniciatyva.

Tobis prabilo lietuviškai ir, tikiu, taps mylimu ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų draugu. DVD Toby nuotykiai su Jėzumi – tai trys nuotaikingi animaciniai filmai, kurių kūrėjai jau yra apdovanoti prestižiniu tarptautinio krikščioniškų filmų festivalio prizu. Tikrai nesame išlepinti kokybiškos krikščioniškos animacijos, todėl labai džiugu, jog dabar jau vaikams galima pasiūlyti linksmą ir kartu prasmingą reginį, kuris ne tik įtraukia, bet ir augina.

Tobio kelias į Lietuvą (I)

Tobio kelias į Lietuvą kupinas nuotykių. „Bernardinai.lt“ religijos redaktorei Saulenai Žiugždaitei dalyvaujant krikščioniškame forume vienoje iš Europos valstybių sostinių, į rankas pakliuvo nedidukas animacinis filmas, kuris patraukė dėmesį dinamika ir kokybe. Tuo laikotarpiu „Bernardinai.lt“ redakcijoje daug diskutavome apie tai, kad trūksta kokybiškų krikščioniškų laidų, animacijos, knygų lietuvių kalba. Vieno pokalbio metu Saulena nusprendė parodyti, kas daroma kitur. Susidomėjus kilo klausimas: ar įmanoma kažką panašaus padaryti Lietuvoje? Svarstėme du galimus būdus: kreiptis į lietuvių dailininkus, paraginti kurti krikščionišką animaciją arba bandyti versti Tobio nuotykius į lietuvių kalbą.

Tikrai neatmetu galimybės, kad kažkada Lietuvoje bus sukurta kokybiška krikščioniškos dvasios animacija, tačiau, kiek suprantu, šiuo metu tam pirmiausia reikalingos didelės investicijos, kurių atrasti keblu. Tad nusprendėme išsiaiškinti, ką turėtume padaryti, idant Tobis prabiltų lietuviškai. Taip sužinojome, kad šis animacinis serialas kuriamas tolimame Johanesburge, Pietų Afrikos Respublikoje.

 Bugbox studija

Krikščionių sutuoktinių pora Timas ir Candice Argall Johanesburge įkūrė Bugbox studiją, kurioje subūrė talentingus dailininkus, scenaristus ir programuotojus. Pradžioje apie krikščionišką animaciją negalvota. Studija įkurta, norint parodyti, kad net ir komercinės reklamos gali būti kitokios: linksmos, neagresyvios. Beje, Bugbox studija animacinius reklaminius klipus kuria iki šiol. Jiems teko dirbti su itin garsiomis pasaulio įmonėmis Lego, Nestle, Coca Cola.

Tačiau kartą Candice ilgai ir nelabai sėkmingai bandė paaiškinti sūnui, ką reiškia gyvenimas po mirties, kaip gali būti, kad mūsų kūną palaidoja, bet mes liekame gyventi amžinai? Mama jautė, jog visa tai, ką sako, vaikui atrodo neįtikinama, ir prieš užmigdama ilgai mąstė, kaip tai perteikti paprastai ir aiškiai. Naktį pabudo su animacinio filmo idėja, kurią, kaip Candice yra įsitikinusi, jai atsiuntė Dievas. Timas ir Candice tai priėmė kaip raginimą imtis naujos svarbios misijos – per linksmus animacinius filmus vaikams paprastai paaiškinti, ką reiškia draugystė su Jėzumi, kodėl svarbu melstis, kaip Dievas kūrė pasaulį, kodėl dalindamiesi mes turtėjame etc.

 Berniukas su žaisliniu šautuvu

Tobio nuotykiai – tai animacinių filmų serialas apie berniuką, kuris kartu su bičiuliu Jėzumi patiria nuostabių nuotykių. Tobiui šešeri. Jis auga šeimoje su visada užsiėmusiais tėvais, neturinčiais laiko vaikams, ir paaugle seserimi, įsitikinusia, kad jaunesnysis broils – tai jos gyvenimo katastrofa. Jis trukdo jai plepėti valandų valandas telefonu, valgo jos mėgstamus traškučius ir šiaip erzina vien tuo, jog yra. Mažai idilės? Deja, tokių šeimų šiandien labai daug. Nepaisant sudėtingos aplinkos, kurioje auga, Tobis yra laimingas, nes turi ištikimą ir linksmą bičiulį Jėzų. Beje, pastarasis jau pirmoje serijoje padovanoja berniukui žaislinį šautuvą, su kuriuo šis nesiskiria. Pasak serialo kūrėjų, šautuvui tenka svarbus simbolinis vaidmuo. Kiekvienas krikščionis yra Dievo karys, turintis galingiausią ginklą – Dievo Žodį. Biblijoje rašoma, kad Dievo Žodis aštrus kaip kalavijas. Šiandien vaikai jau retai žaidžia su kardais, taip kilo žaislinio šautuvo idėja.

Šiuo metu yra sukurtos keturios animacinio serialo apie Tobio nuotykius su Jėzumi serijos. Pirmoji kiek trumpesnė, kitos jau ilgesnės ir vis labiau kvapą gniaužiančios. Kūrėjai kruopščiai šlifuoja kiekvieną detalę, siekia aukščiausios kokybės vaizdo ir prasmingo turinio.

 Nestandartinis Jėzus

Paklausti, kuo jų animaciniai filmai labiausiai išsiskiria iš kitų krikščioniškų kūrinių vaikams, Timas ir Candice tvirtai atsako, jog pirmiausia nestandartiniu Jėzaus personažu. Sąmoningai siekta ištraukti Jėzų iš stereotipinio vaizdinio, kuris įsitvirtino istorijoje: ilgaplaukis barzdotas mokytojas, švelniu, bet tvirtu balsu dėstantis pamatines tiesas. Siekta, kad Jėzus Tobio nuotykiuose būtų ne istorinis personažas, bet bičiulis, kuris gyvena čia ir dabar, yra panašus į žmones, kuriuos šiandien sutinkame gatvėje.

Sudėtingu iššūkiu tapo poreikis perteikti paradoksą, kad Jėzus kartu yra Visagalis Kūrėjas, prieš kurį visi mes tesame menkutės smiltelės, bet kartu Jis yra patikimas ir nuostabus draugas, krečiantis pokštus mūsų gyvenime, su kuriuo linksma ir gera. Pasak Bugbox studijos steigėjų, labai svarbu, kad animacinis serialas ne tik perteiktų įvairias krikščionybės žinias, bet ir mokytų mus draugauti su Jėzumi, drąsintų Jį įsileisti į savo gyvenimus.

 Tobio kelias į Lietuvą (II)

Kai kreipėmės į Bugbox studiją, Timas ir Candice buvo maloniai nustebinti, nes Lietuva tapo antrąja valstybe po JAV, kurioje kilo troškimas su Tobiu supažindinti vietos žmones. Amerikiečiams tai kur kas paprasčiau, nes nereikėjo rūpintis vertimu, tereikėjo sugalvoti, kaip pristatyti Tobį specifiniame kultūriniame ir religiniame kontekste.

Nors serialo kūrėjai labai džiaugėsi, jog Tobis prabils lietuviškai, jie kartu nerimavo, kad vertimas, įgarsinimas, DVD leidyba atitiktų jų keliamus aukštus kokybės reikalavimus. Todėl buvo prašyta, kad lietuviškas garso takelis pirmiausia būtų atsiųstas jiems, taip pat, kad jie būtų supažindinti su lietuvišku DVD, dar prieš jam pasirodant viešumoje.

Atsakymas iš Johanesburgo mus labai nudžiugino. Timas ir Candice rašė, jog lietuviškas Tobio nuotykių variantas pranoksta net tą, kuris išleistas JAV, ir juos labai pradžiugino. Esą svarbiausia, kad Tobis atrastų kelią į Lietuvos vaikų širdis, o tada jau galima galvoti ir apie kitų serijų leidybą lietuviškai. Serialo kūrėjai prisipažino, kad lietuvių dėmesys Tobiui jiems labai svarbus, nes tai kartu moralinis palaikymas ir padrąsinimas nenuleisti rankų. Animacinio serialo kūrybai reikia daug jėgų ir išteklių, o Bugbox studija tai daro išskirtinai savo jėgomis. Natūralu, kad vis grįžta pagunda imtis to, kas neša pelną žemėje, o ne Danguje.

Tiesa, be būrio entuziastingų savanorių, rimtai priimančių tiesą, kad lobius reikia krautis ne ten, kur viskas praeina, o amžinybėje, vargu ar Tobis būtų prabilęs lietuviškai. Todėl labai norisi padėkoti puikiai vertėjų ir įgarsintojų komandai, kuriai vadovavo Stasys Baltakis, taip pat vertimo ir leidybos darbus parėmusiam Vilniaus Bernardinų parapijiečiui Virginijui Vasiliauskui.

 Trys Tobio nuotykiai

DVD Tobio nuotykiai su Jėzumi – tai trys istorijos, kurių kiekviena linksmai ir nemoralizuojančiai perteikia įvairius iššūkius, su kuriais tenka susidurti kiekvienam vaikui. Pirmasis pasakojimas „Pabaisos ir aš“ – apie baimę. Ne paslaptis, kad kone kiekvienas vaikas patiria įvairių baimių. Veiksmingiausias atsakas į jas – draugystė su Jėzumi, kuris mums dovanoja galingiausių ginklų nuo baimės.

Antroji istorija „Triuškinimo metas“ – žaismingas pasakojimas apie dalinimosi svarbą. Nėra paprasta kitam duoti tai, ką pats labai mėgsti. Dažnai gyvenime įsikibę laikomės dalykų, kurie galiausiai mums trukdo žengti toliau, atskirai nuo kitų.

Trečioji istorija – „Susidraugavimas“. Sunkiausia susidraugauti ne su kitais, bet su savimi pačiu, atsikratyti nevisavertiškumo kompleksų ir pripažinti, kad esu nuostabi Viešpaties svajonė, kuri Jam rūpi. Tai tikrai nėra puikybės auginimas, bet veikiau svarbus priešnuodis jai. Išvysti savyje ir kitame Dievo paveikslą – tai auginti savyje žmogiškumą. Dievas mane sukūrė tobulą – kartoja Tobis, kaip atsaką į sesers patyčias. Tai padeda jam atsispirti nevilčiai, užgauliojimui ir svarbiausia – leidžia net ir piktoje sesėje įžvelgti tobulą Dievo kūrinį.

Tobio nuotykiai – netradicinė krikščioniška animacija. Čia nėra saldžių katechetinių scenų. Tai iššūkis pirmiausia mums, krikščionims tėvams, verčiantis susimąstyti, kaip šiandien kalbėti apie pamatines tiesas vaikams, kaip perteikti svarbiausią žinią, kad Jėzus – ne istorinis personažas, bet ištikimas bičiulis, kuriam kiekvienas rūpime ir kuris į mūsų gyvenimus įžengia ne kaip teisėjas, antstolis, bet kaip tas, kuris dovanoja gyvenimo pilnatvę.

DVD „Toby nuotykiai su Jėzumi“ galima įsigyti ČIA