Nuotraukos autorius Andrius Ufartas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Nuo pat pirmųjų žiemos akordų atšlepsės ir dar vienas nuotaikingas mėnuo. Gruodį sulauksime daug šviesių kamerinės muzikos vakarų, teatralizuotų koncertų visai šeimai, kalėdinių melodijų, taip pat ir ypatingo svečio – pianisto Nikolajaus Luganskio, kuris visiems Rachmaninovo fortepijoninės kūrybos gerbėjams dosniai atseikės įstabaus skambesio...

Šią savaitę smagiai pradeda Lietuvoje besisvečiuojantis dirigentas Pavelas Koganas su Maskvos valstybiniu simfoniniu orkestru. Šiandien orkestras džiugins Kauno publiką, o rytoj užklys ir į sostinę. Jau kitą dieną Filharmoniją papuoš ir dar vienas žavus vakaras – čia didesnis dėmesys bus skirtas ne muzikai, o kalbai. Tautos dainiaus J. Mačiulio-Maironio 150-ąsias gimimo ir 80-ąsias mirties metines įprasmins šiai Lietuvos atmintinai datai Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje rengiamas „Kalbos vakaras“, kurio metu bus įteikta 2012 m. Kalbos premija, o klasikos kūrinius atliks dainininkas Liudas Mikalauskas, Vilniaus kvartetas ir Kauno valstybinis choras.

Gruodžio 8 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje kiek netikėtas, tačiau įdomus repertuaras. Rusų maestro Jurijaus Serovo diriguojamas LNSO atliks kino muzikos grando, italų kompozitoriaus Nino Rotos simfoninę siuitą iš filmo „Krikštatėvis“, ispaniška šiluma dvelktelės Joaquino Rodrigo koncertas gitarai „Concierto de Aranjuez“  ir brazilo Heitoro Villa-Loboso siuita „Amazonės miškas“, sukurta 1959 m. kino filmui „Žalieji rūmai“. Vakaro solistas – lietuvių jaunosios kartos gitaristas Saulius S. Lipčius. 

Neįsivaizduoju, ką derėtų patarti muzikos mėgėjams, kurie į muzikos garsų kelionę išsiruoš gruodžio 9 dieną, kadangi tądien vien sostinėje bus galima aplankyti net 4 puikius koncertus. Sekmadienio popietę Nacionalinė filharmonija pakvies į teatralizuotą koncertą visai šeimai „Kalėdų belaukiant“. Kongresų rūmai tuo pat metu pristatys Lietuvos ir užsienio kompozitorių kūrinius chorui ir gražiausias Kalėdų giesmes. Taikomosios dailės muziejuje 16 val. savo 70–ies metų jubiliejų pakvies kartu pažymėti violončelininkas Valentinas Kaplūnas, kuris su muzikantais Leonidu Melniku ir Borisu Traubu bei aktore Agne Gregorauskaite rengia popietę. Joje skambės poetiškos literatūrinės bei muzikinės lietuvių ir rusų kūrėjų mintys – koncerto programoje M. K. Čiurlionio ir P. Čaikovskio muziką apipins Čiurlionio lyriški tekstai bei rusų poetų eilės. Taip pat gruodžio 9 d. 18 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje savo solinį rečitalį surengs vienas žymiausių Lietuvos pianistų Andrius Žlabys.

Gruodį į antrą pusę su trenksmu turėtų perversti orkestro muzikos koncertas Nacionalinėje filharmonijoje. Vakaro nuotaiką kurs Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno, o solistų vaidmenys atiteks fortepijoniniam Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų duetui bei altistui Jurgiui Juozapaičiui. Nors vakaro programa ir atlikėjai yra nepriekaištingai parinkti, tačiau norisi atkreipti dėmesį ir į koncerte nuskambėsiantį lietuvių kompozitoriaus A. Martinaičio Lietuvos kameriniam orkestrui dedikuotą kūrinį „Europeana“. Šis kūrinys prieš dvejus metus sulaukė karštų publikos ovacijų premjeros dieną , tad nė neabejoju, kad Modesto Pitrėno įtaigus dirigavimas ir vėl atvers bei klausytojams geriau pažinti padės vieno talentingiausių šalies kompozitoriaus išskirtinės kūrybos klodus.

Kaip ir kasmet sostinėje ir net tik joje Kalėdų nuotaiką dovanos daugelis Lietuvos ir užsienio kolektyvų. Tačiau, kaip ir kiekvienais metais, vieną didžiausių metų švenčių – Kalėdas – Lietuvos nacionalinė filharmonija siūlo sutikti su muzika ir kviečia apsilankyti Kalėdų muzikos savaitės koncertuose (gruodžio 26–29 d. Filharmonijos Didžiojoje salėje). Apie muzikines Filharmonijos Kalėdas daugiau informacijos ieškokite ČIA.

Nebus liūdna ir Naujųjų metų išvakarėse. Šv. Jonų bažnyčia pakvies į Lietuvos kamerinio orkestro koncertą, kurio programoje – nemari Haydno ir Bacho muzika, solo gros smuikininkas ir dirigentas, orkestro meno vadovas Sergejus Krylovas. Bene ilgiausiai gyvuojanti Filharmonijos naujamečių koncertų tradicija – senuosius palydėti skambant Haydno „Atsisveikinimo“ simfonijai. Daugiau kaip 40 metų Lietuvos kamerinis orkestras groja legendinį kūrinį viena po kitos gęstant žvakėms...

Naujametinę naktį į koncertą pakvies ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Čia senųjų metų palydos griežiant subtilųjį Franzo Schuberto Forellenquintett, jau seniai tapo gražia Vilniaus kvarteto ir jo bičiulių tradicija. 2012-ųjų paskutinį vakarą ansamblis šį kūrinį atliks su pianiste Indre Petrauskaite ir kontrabosininku Arnoldu Gurinavičiumi. Vilniaus kvarteto gerbėjų ir klausytojų laukia dar viena naujametė dovana – subtilaus rafinuotumo ir precizikos bei nuotaikingų akimirkų kupina Wolfgango Amadeaus Mozarto originali Koncerto Nr. 12 A-dur versija fortepijonui ir styginių kvartetui bei lietuvių kompozitoriaus Juozo Naujalio nostalgiška kompozicija „Svajonė“. 

O štai Nacionalinėje filharmonijoje senuosius palydėti padės Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir maestro Juozas Domarkas bei dainininkės Asta Krikščiūnaitė ir Rita Novikaitė. Paskutines senųjų metų akimirkas nuotaikingai įprasmins populiarios arijos ir duetai, simfoninės miniatiūros, pagal tradiciją programoje skambės valsų karaliaus Johanno Strausso kūriniai. 

Ir kaipgi Naujieji be Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro? Šiemet teatras nusprendė 2013-uosius sutikti skambant svaigiai J. Strausso operetės „Šikšnosparnis“ muzikai. Apie tai „Bernardinai.lt“ skaitytojai jau buvo informuoti štai ČIA.

Mėnesio koncertas

Dažnai būna sunku išskirti įdomiausią koncertą, ypač šiuo šventinio mėnesio laikotarpiu. Vis dėlto gruodžio 19 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje fortepijono rečitalį surengs neeilinis talentas ir asmenybė – rusų pianistas Nikolajus Luganskis. Atlikėjas pradėjo skambinti fortepijonu vos sulaukęs penkerių, na, o kartą užsukęs pas kaimyną, prisėdo prie pianino ir nustebino tėvus iš klausos pagrodamas Ludwigo van Bethoveeno Sonatą. Jo talentu niekada neabejojo ir jo mokytoja – profesorė Tatjana Nikolajeva. Tačiau 1993 m. vasarą nelaimingo atsitikimo metu pianistas patyrė pėdų ir nugaros sužalojimus. Tik praėjus keliems mėnesiams N. Luganskis sugebėjo vėl pasitikinčiai praktikuotis ir skambinti instrumentu. Tų pačių metų lapkričio mėn. ilgametė pianisto mokytoja T. Nikolajeva mirė grodama rečitalį San Franciske. Tai tapo sudėtingu pasirinkimo laikotarpiu N. Luganskiui, nes jis privalėjo apsispręsti dėl dalyvavimo 10-ajame Tarptautiniame Čaikovskio konkurse 1994 m. vasarą. Apsisprendęs, kad pasirengimas konkursui pagelbės sugrįžti prie jo geriausios grojimo technikos, N. Luganskis tęsė studijas su T. Nikolajevos asistentu, garsiu pianistu Sergejumi Dorenskiu. 1994 m. N. Luganskis laimėjo Čaikovskio konkursą. Tai tebuvo pradžia. Pianisto pasirodymus nuolatos lydi ne tik griausmingos ovacijos, tačiau ir kritikų pripažinimas. „Reto imlumo ir jautrumo pianistas, į pirmą vietą iškeliantis ne save, bet muziką…“ – taip Nikolajaus Luganskio atlikimo meną apibūdino autoritetingasis „The Daily Telegraph“. 1995 m. jis buvo pavadintas „perspektyviausiu jaunosios kartos pianistu“, o jau po penkerių metų – 2000 m., po to 2001, 2002 m. pelnė prestižinį Diapason d’Or – metų atlikėjo titulą, kurio trokšta ryškiausi nūdienos meistrai. Visa tai – apie Nikolajų Luganskį, žavintį savo skambinimu, kad ir ką grotų. Ypatingą vietą jo repertuare užima Rachmaninovo fortepijoninė kūryba, kuria mėgausis ir Filharmonijos publika. Į rečitalio programą taip pat įtraukti kompozitorių Leošo Janáčeko, Franzo Schuberto bei Ferenco Liszto opusai. 

Užbaigdama dvyliktąją Klasikinės muzikos mėnesio koncertų apžvalgą, linkiu, kad Kalėdinės muzikos skambesys ne tik jaukumo, ramumos, tačiau ir darnos širdims suteiktų, o 2013-ieji paragintų ieškoti naujų garsų, sąskambių ir juos sujungiančios harmonijos...

Dalia Rauktytė